پی‌ریزی قله‌های جدید در بورس و فرابورس

روند معاملاتی روز گذشته بازار سهام بررسی شد

شاخص کل بورس در پایان داد وستدهای سومین روز معاملاتی تالار شیشه‌ای در هفته جاری با بیش از ۴۷۰۰ واحد رشد به ۱۴۶ هزار و ۹۹۸ واحد رسید و ارزش بازار نیز از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان هم عبور کرد و یک روز تاریخی را برای فعالان این بازار شکل داد.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز گذشته همه شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند بطوری که شاخص کل با ۴۷۶۴ رشد معادل ۳.۳۵ درصد به ۱۴۶ هزار ۹۹۸ واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی» با ۱۳۹۳ واحد افزایش معادل ۳.۳۵ درصد به ۴۲ هزار ۹۸۴ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۶۹۷ واحد رشد معادل ۲.۹۸ درصد به ۲۴ هزار و ۱۳۴ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۴۹۳ واحد افزایش، معادل ۲.۹۸ درصد به ۱۷ هزار و ۶۸ واحد رسید. از سویی دیگر ۷ نماد «فولاد با ۴۵۱ واحد، کگل با ۲۴۶ واحد، فملی با ۲۲۹ واحد، شبندر با ۱۹۲ واحد، شپنا با ۱۸۲ واحد، تاپیکو با ۱۷۲ واحد و شتران با ۱۷۲ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند. همچنین در این روز همه شاخص‌های صنعتی نیز با رشد مواجه شدند.  به این ترتیب، در پایان معاملات دیروز بورس، در ۲۲۱ هزار و ۸۰ نوبت معاملاتی، ۳ میلیارد و ۴۹۲ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۰ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار به ۵۶۰ هزار و ۹۵۲ میلیارد تومان رسید.

پرواز آیفکس

فرابورس ایران معاملات دوشنبه خود را با تداوم رکوردشکنی شاخص کل و افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به دادوستدهای روز قبل خاتمه داد. در پایان معاملات ۱۹ شهریورماه ۱۳۹۷ شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون ورقه به ارزش ۶ هزار و ۳۰۱ میلیارد ریال در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورسی بودیم که در مقایسه با روز معاملاتی یکشنبه از افزایش ۳۸ درصدی حجم و ۴۰ درصدی ارزش معاملات حکایت داشت. در همین حال شاخص کل فرابورس با جهش بیش از ۴۳ واحدی معادل ۲٫۶ درصد، سقف‌شکنی‌های روزهای اخیر خود را تداوم بخشید و در بالاترین قله تاریخی خود در سطح یک هزار و ۶۸۶ واحدی ایستاد تا بدین ترتیب بازدهی این شاخص از آغاز سال جاری تا کنون به بیش از ۵۳ درصد برسد.

آیفکس در روزهای اخیر عمدتا تحت تاثیر مثبت از جانب نمادهای گروه پالایشی، فلزات اساسی و پتروشیمی قرار دارد و نمادهای «مارون»، «ذوب»، «شراز»، «هرمز» و «شاوان» ۵ نماد نخستی بودند که تا سطح حداکثر ۶٫۷ واحدی تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند. بررسی معاملات نمادهای معاملاتی موجود در بازارهای اول و دوم فرابورس نشان می‌دهد نماد ذوب‌آهن با خرید و فروش حدود ۷۷ میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی و حقوقی، بیشترین حجم و نماد پالایش نفت شیراز با معاملاتی به ارزش ۲۰۸ میلیارد ریال، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

معاملات فرابورس در بازار اول روز قبل با نقل و انتقال ۹۴ میلیون سهم به ارزش ۲۴۲ میلیارد ریال و در بازار دوم با جابه‌جایی ۳۸۲ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۶۳۱ میلیارد ریال پیگیری شد. در بازار پایه نیز سهامداران ۶۳۶ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.

در این سه بازار همچنین نمادهای معاملاتی بسیاری متوقف یا بازگشایی شدند. بر این اساس ۲۲ نماد تا پایان معاملات روز گذشته بازار سهام فرابورس متوقف شدند که علت توقف ۱۵ نماد مربوط به شفاف‌سازی شرکت‌ها در خصوص تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت، ۴ نماد در ارتباط با اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت و ۳ نماد دیگر نیز ناشی از برگزاری مجمع عادی و فوق‌العاده صاحبان سهام و افشای اطلاعات با اهمیت بود. در سوی دیگر نیز شاهد بازگشایی ۱۸ نماد معاملاتی و یک حق تقدم نماد بودیم که از روز پرترافیک توقف و بازگشایی نمادها در بازار سهام فرابورس حکایت داشت. سرمایه‌گذاران نیز در بازار ابزارهای نوین مالی اقدام به معامله ۱۱ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۸۳۵ میلیارد ریال کردند که در تابلو اوراق با درآمد ثابت این بازار اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۷۰۵» با کشف قیمت هر ورقه ۷۹۵ هزار ریال برای نخستین بار عرضه شد. کل فروش این سری اوراق توسط سرمایه‌گذاران حقوقی صورت گرفت و حقیقی‌ها در سمت خرید مشارکت ۸۶ و ۱۴ درصدی را رقم زدند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 17 =