مرز گمرک یزدان خراسان جنوبی بازگشایی می شود

 سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان گفت: مرز گمرک یزدان خراسان جنوبی در آینده ای نزدیک بازگشایی می شود و این نویدی است که می توان ظرفیت های بالقوه را به فعل تبدیل کرد.

محمود افخمی رشیدی یکشنبه شب در نشست والی ولایت فراه افغانستان با تجار بخش خصوصی خراسان جنوبی در بیرجند با بیان اینکه نگاه نظام در سطح کلان به کشورهای همسایه به خصوص موضوعات اقتصادی است افزود: نگاه به شرق از اولویت ها است چرا که بستر خوبی فراهم شده تا بتوانیم از این فرصت ها استفاده کنیم.
وی با اشاره به جلسات مشترک بین خراسان جنوبی و ولایت فراه گفت: تلاش این ۲ منطقه می تواند افق بسیار روشنی را ترسیم کند که در آینده نه چندان دور شاهد توسعه روابط تجاری باشیم.
افخمی با تاکید بر اینکه دولت در حوزه اقتصاد ریل گذار است و کار را بخش خصوصی انجام می دهد، اظهار داشت: مشکلات مطرح شده قابل حل بوده و باید موارد جمع بندی و به مقامات ذیربط منتقل شود و از طرفی تجار افغان که دارای مجوز تجارت هستند نباید دغدغه ای در خصوص تردد داشته باشند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات با اشاره به صدور روادید سه ماهه تا یک ساله برای همه تجار افغان گفت: نام سه هزار تاجر در سیستم ثبت شده که خدمات کنسولگری دریافت می کنند.
وی حمایت از اتباع کشور را وظیفه ذاتی هر کنسولگری دانست و گفت: در مرحله دوم باید برای توسعه همه جانبه تلاش کرد لذا هر مشکلی که در رابطه با تجار ایرانی مطرح می شود پیگیری می کنیم.
افخمی ضمن تاکید بر تسریع در ایجاد اتاق مشترک اظهار داشت: از ظرفیت های موجود باید به بهترین شکل استفاده کرد.
وی با این نوید که در آینده نه چندان دور مرز گمرگ یزدان باز می شود افزود: مرز رسمی گمرگات فرصت مغتنمی است که می توان آن را از بالقوه به فعل تبدیل کرد.
در زمان حاضر بازارچه های مرزی گلورده درمیان ، دوکوهانه نهبندان و گمرک یزدان زیرکوه استان خراسان جنوبی در تعطیلی به سر می برند.
این بازارچه ها از اواخر دی ماه سال ۱۳۹۳ از طرف کشور افغانستان غیرفعال شد و هم اکنون بازارچه ماهیرود به عنوان تنها معبر اصلی صادراتی خراسان جنوبی و افغانستان مطرح است که مقامات استان به دنبال افزایش تعداد معابر اصلی صادراتی بین خراسان جنوبی و افغانستان هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 12 =