اقتصاد تحت‌تاثیر تصمیم ارزی جدید

مروری بر آمار معاملات دیروز

 بازار‌‌های مالی ایران روز دوشنبه تحت تاثیر جزییات سیاست‌های جدید ارزی که توسط عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی اعلام شد قرار گرفتند. از همین‌رو، شاخص بورس کشور با واکنش مثبت بیش از ۴۰۰۰ واحدی به استقبال بسته جدید ارزی که از امروز سه‌شنبه به صورت رسمی شروع به فعالیت خواهد کرد، رفت و در نهایت با عبور از ۵ کانال بورسی به کار خود پایان داد. علاوه بر این، با نگاهی به پارامتر‌‌های اصلی در سایر بازار‌های مالی مشاهده می‌شود که نرخ دلار در بازار غیر رسمی همچنان در روند نزولی قرار گرفته است و در محدوده ۹۶۰۰ تومان نوساناتی را تجربه می‌کند.

از سویی دیگر، قیمت سکه نیز در بازار دیروز با تغییراتی مواجه شد و در اثر کاهش قیمتی در محدوده ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نوسان پیدا کرد.

این در حالی است که، اغلب کارشناسان بازار‌‌های مالی بر این باورند که اقتصاد کشور با توجه به تغییرات اخیر، در شرایط فعلی بیشتر تحت تاثیر سیاست جدید ارزی قرار گرفته است. از سویی دیگر، برخی دیگر از صاحب‌نظران بازار سرمایه معتقدند که اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا از امروز خیلی نمی‌تواند جریان‌های معاملاتی را تحت تاثیر خود قرار دهد. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود که بازار‌‌های مالی همانند چند روز اخیر به حرکت خود ادامه دهند.

 

صعود بیش از ۴۰۰۰  واحدی

از سویی دیگر، با بررسی روند داد و ستد سهام در پایان معاملات روز شنبه مشاهده می‌شود که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش ۵ هزارو ۱۹۸ واحدی همراه شد.این در حالیست که در ادامه کلیه معاملات انجام شده در نماد معاملاتی شرکت بانک صادرات ایران «وبصادر» طی روز گذشته تایید نشد.براین اساس آخرین آمارها از داد و ستد سهام در شرکت بورس تهران نشان می‌دهد که نماگر اصلی بازار با افزایش ۴ هزار و ۸۸۰ واحدی همراه شد و در نهایت توانست رقم ۱۳۳ هزارو ۳۲۸ واحدی را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، شاخص کل هم اما با افزایش ۷۳ واحدی عدد ۱۸ هزار و ۹۵۸ واحد را به نمایش گذاشت. این در حالی است که، شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۴۹۰۲ واحدی به رقم ۱۴۱ هزار و ۸۸۰ واحد دست یافت. به گزارش فارس، شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۱۰۷ واحدی به رقم ۹۷ هزار و ۳۵۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۹۰۲۹ واحدی عدد ۲۷۱ هزار و ۴۴۳ واحد را به نمایش گذاشت. افزون بر این، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۰۲واحد، فولاد خراسان با ۴۸۷ واحد و فولاد مبارکه با ۴۳۹ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های آسان پرداخت پرشین با ۳۲ واحد، بانک تجارت با ۲۰ واحد و مخابرات ایران با ۱۴ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند. بر این اساس، ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزار و ۴۲۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۶۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۸۴ هزار و ۷۱۵ نوبت داد و ستد بود.

افزایش شاخص فرابورس

از سویی دیگر، شاخص کل فرابورس در میانه این هفته معاملاتی روند صعودی خود را تداوم بخشید و با شکستن رکوردی جدید و ثبت رشد ۳٫۶ درصدی تا ارتفاع ۱۵۲۷ واحدی صعود کرد. بر این اساس، حجم و ارزش کل در پایان معاملات دیروز که با کاهش به ترتیب ۲۳ و ۱۴ درصدی روبرو بود به میزان ۷۹۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵ هزار و ۱۲۷ میلیارد ریال رسید. افزون بر این، روز دوشنبه دو نماد پتروشیمی «مارون» و «زاگرس» با اهرم مثبت بیش از ۳۰ واحدی در صعود ۳٫۶ درصدی آیفکس سهیم بودند تا بازدهی بازدهی این نماگر با افزایش روز گذشته به عدد خیره‌کننده ۳۹ درصدی از ابتدای سال برسد. از سویی دیگر، در بازار‌های اول و دوم فرابورس ایران در روز گذشته نزدیک به ۵۳۶ میلیون سهم به ارزش بیش از یک هزار و ۸۲۱ میلیارد ریال میان معامله‌گران جا‌به‌جا شد که نماد «ذوب» با حجم معاملاتی به میزان بیش از ۲۱۱ میلیون سهم به ارزش افزون بر ۳۴۹ میلیارد ریال، بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پنج =