چکیده شاخص‌ها و اهم اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهار ۹۷

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی چکیده ای از مهم ترین شاخص ها و اقدامات این وزارتخانه را اعلام کرد.

به گزارش شاتا، بر اساس این گزارش تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ۳ ماهه سال ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۵٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۴٫۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

هم چنین در بخش بازرگانی نیز ۱۶٫۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که رشدی برابر با ۳۱ درصد را نشان می‌دهد و سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی به ترتیب ۲۹٫۳ و ۱۴ درصد بوده است.

افزایش صادارت و کاهش واردات

در ۳ ماهه اول سال ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیرنفتی برابر ۲۷٫۹ میلیون تن با ارزش ۱۱٫۶ میلیارد دلار برابر ۹٫۷ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۰٫۸ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۱۵٫۶ درصد و از لحاظ ارزش یورویی ۵٫۸ درصد رشد داشته است.

همچنین میزان واردات به کشور برابر ۴٫۸ میلیون تن به ارزش ۱۱٫۳ میلیارد دلار برابر ۹٫۱ میلیارد یورو بوده که از لحاظ وزنی ۳٫۲ و از لحاظ ارزش دلاری ۲٫۸ درصد و از لحاظ ارزش یورویی ۱۳٫۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۸٫۸ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن بیش از ۳۳۳ میلیون دلار ثبت شده است.

مجوزهای صادره در ۳ ماهه اول ۱۳۹۷

تعداد ۱۱۲۳ فقره پروانه بهره‌برداری با میزان سرمایه‌گذاری ۲۵٫۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲۲ هزار و ۸۷۴ نفر صادر شده که در تعداد ۴٫۴ درصد کاهش و در سرمایه‌گذاری و اشتغال به ترتیب ۳۵۶٫۸ و ۱۸٫۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و رشد قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری پروانه‌های بهره‌برداری صادره، مربوط به بهره‌برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد تومان است.

همچنین ۴۶۵۳ فقره جواز تأسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۳۷٫۶ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۱۰۶۵۰۸ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰، ۱۶٫۴ و ۲۰٫۷ درصد رشد را نشان می‌دهد و مجوزهای صنفی صادر شده ۸۲٫۲ هزار فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۷ درصد کاهش داشته است.

در بخش معدن تعداد ۲۳۵ فقره پروانه اکتشاف، ۱۰۱ فقره گواهی کشف و ۱۲۶ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است. تعداد پروانه اکتشاف نسبت به دوره قبل ۹٫۸ درصد رشد، گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری به ترتیب ۱۰٫۶ و ۱۴٫۹ درصد کاهش داشته است.

میزان حقوق دولتی وصول شده معادن در ۳ ماهه اول ۱۳۹۷ برابر با ۱۷۲٫۹ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳٫۴ درصد کاهش داشته است و میزان کل برق مصرفی مشترکین صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک در ۲ ماهه اول ۱۳۹۷ برابر۱۳٫۶ میلیون مگاوات ساعت با رشد ۵٫۴ درصد می‌باشد.

برآورد میزان مصارف گاز در ۳ ماهه اول ۱۳۹۷، ۴۷٫۸ میلیارد متر مکعب می‌باشد که نسبت به سال قبل، ۳٫۵ درصد رشد را نشان می‌دهد و میزان برآورد مصارف صنایع عمده نیز ۹٫۶ میلیارد متر مکعب می‌باشد.

افزایش تولید ۲۴ محصول منتخب در بهار ۹۷

در ۳ ماهه اول سال ۱۳۹۷ از میان ۳۸ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۴ محصول رشد و ۱۴ محصول کاهش تولید داشته‌اند و در همین مدت انواع سواری با ۳۰۳٫۵ هزار دستگاه ۴٫۵ درصد فولاد خام با ۶٫۵ میلیون تن، ۷٫۹ درصد رشد تولید داشته‌اند.

تصویب حدود ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی

در ۳ ماهه اول ۱۳۹۷ تعداد ۱۹ طرح سرمایه‌گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه‌گذاری ۲۹۴٫۸ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.

در راستای اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، تا پایان خرداد ۱۳۹۷ جمعاً مبلغ ۲۰۷۸۹٫۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۹۰۵۰ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =