شریعتمداری : از توان بخش خصوصی برای دور زدن تحریم ها استفاده می شود

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخش خصوصی همواره و در هر شرایطی باید در متن فعالیت های اقتصادی ایران باشد و از توان این بخش برای دور زدن تحریم ها استفاده می شود.

«محمد شریعتمداری» روز یکشنبه در حاشیه گرامیداشت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن در خصوص نقش بخش خصوصی در تسهیل تجارت خارجی و دور زدن تحریم ها افزود: در شرایط تحریم ها و فشارهای اقتصادی بخش خصوصی به دلیل انعطاف پذیری بالاتر و همچنین بر پایه ادعای بدخواهان ایران که می گویند تحریم‌ها علیه دولت است نه علیه ملت، به ‌راحتی می‌تواند مناسبات خود را با جهان خارج منظم تر و گسترده تر برقرار کند.
شریعتمداری تاکید کرد: باید همواره و در هر زمان چه ایام تهدید تحریم ها و چه زمانی که مشکلی وجود ندارد، بخش خصوصی را در متن همه فعالیت‌های اقتصادی قرار دهیم، زیرا می تواند به مردم و کشور کمک جدی برساند.
وی خاطرنشان کرد: با همین رویکرد شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا پیشنهاد کرد که همه بخش های دولتی، نظامی و انتظامی، صندوق‌های بازنشستگی و همه آنهایی که بخش‌هایی از سهام شرکت های بزرگ را در اختیار دارند، سهام شرکت‌های سودآور خود را در بورس عرضه کنند.
شریعتمداری ادامه داد: رئیس جمهوری با جدیت پیگیر این امر است و معاون اقتصادی خود را مامور انجام آن قرار داده تا بتوانیم حضور فعالیت‌های بخش خصوصی را در کشور گسترده تر کنیم.
وزیر صنعت معدن و تجارت بیان داشت: معاون اول رئیس جمهوری نیز امروز در سخنان خود، در خصوص واگذاری پهنه هایی از فعالیت های بالادستی صنعت نفت به بخش خصوصی اعلام آمادگی کرد که گام بسیار بزرگی در این راستا به شمار می رود.
وی در پایان خاطر نشان کرد تهدیدهای اقتصادی خارجی که علیه ملت ایران اعمال می شود، فرصتی برای فعالان بخش خصوصی و عرصه تولید است.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در آیین روز صنعت و معدن از تصمیم دولت برای عرضه نفت در بورس داخلی خبر داد و گفت: نخستین هدف آمریکا، ممانعت از فروش نفت ایران است که به این شیوه، بخش خصوصی می تواند نفت را از بورس به طور شفاف خریداری و صادر کند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: آمریکایی ها برای صادرات غیرنفتی نیز مشکل ایجاد خواهند کرد ولی هدف گذاری هایی صورت گرفته و در آن بخش از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی انتظار داریم همانند سرباز خط مقدم تلاش کنند تا صادراتشان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
جهانگیری تلاش برای محدود کردن نقل و انتقالات مالی و بانکی ایران و نیز صنعت حمل و نقل کشورمان را از دیگر برنامه های آمریکا برای تحریم ایران برشمرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =