در نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد؛ راهکارهای نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص مسایل صنعت و معدن

 اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت به بررسی مهمترین مسایل پیش روی حوزه صنعت و معدن پرداختند و اعضای این کمیسیون نظرات و راهکارهای خود را در این بخش ارایه کردند.

به گزارش شاتا، در این نشست که عصر سه شنبه در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، حمید گرمابی«نماینده نیشابور در مجلس» این وزارتخانه را دارای بیشترین نقش در برآورده کردن شعار سال دانست و افزود: مسایل مربوط به بیمه، مالیات، نرخ بهره وری پایین، عدم وجود صادرات و تامین مواد اولیه مورد نیاز مهمترین مسایل فراروی حوزه تولید است.

فریدون احمدی«نماینده زنجان و طارم» نیز با بیان اینکه گروه تخصصی خوبی در وزارت صنعت، معدن و تجارت جمع شده است، تصریح کرد: در قانون بودجه سال ۹۷ اتفاقات خوبی برای حوزه صنعت، معدن و تجارت افتاده که تعیین مشوق های صادراتی از آن جمله است.

غلام محمد زارعی« نماینده مردم بویراحمد در مجلس» نیز محمد شریعتمداری را وزیری اخلاق مدار و دارای تعامل با مجلس دانست و گفت: دو فاکتور فرهنگ و برنامه برای رسیدن به توسعه مورد نیاز است که فرهنگ بستری برای تحقق برنامه ها است‌.

وی با بیان اینکه موضوع کیفیت تولید داخل در کنار این دو موضوع نباید مغفول بماند، یادآور شد: تمرکز روی دو یا سه قلم کالا برای تحقق کیفیت باید هدفگذاری شود تا الگوی خوبی برای تمرکز بر روی کیفیت در سالهای آینده به دست آید.

زارعی با تاکید بر لزوم تمرکز زدایی در صنعت، اضافه کرد: اگر تمرکز زدایی و انتقال صنایع به نقاط پیرامونی تحقق یابد هم به توزیع عادلانه ثروت کمک می شود و هم محیط زیست حفظ خواهد شد.

در ادامه این نشست نماینده ورزقان وزارت صنعت، معدن و تجارت را یکی از وزارتخانه های مهم در زمینه تولید، اشتغال و کارآفرینی دانست و گفت: این وزارتخانه نیاز به یک وزیر با پشتوانه بالا داشت که خوشبختانه اتفاق افتاد و وجود مدیران قوی از نکات قوت این وزارتخانه است.

رضا علیزاده در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت نوسازی صنعتی، تصریح کرد: راهکاری شفاف، صریح و روان برای نوسازی صنعتی باید مدنظر قرار بگیرد.

همچنین نماینده مردم سنقر و کلیائی نیز شریعتمداری را از وزرای برنامه محور دانست و گفت: باید به حوزه معدن توجه جدی داشته باشیم و موضوع اشتغال در مناطق محروم و کمتر برخوردار با جدیت دنبال شود.

جواد حسینی کیا با تاکید بر ضرورت مبارزه با قاچاق کالا، تصریح کرد: نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در مبارزه با قاچاق کالا باید پررنگ تر شود.

در ادامه این نشست رامین نورقلی پور« نماینده کردکوی، بندر ترکمن و بندر گز» تعدد صندوق های مالی و اعتباری و بانکها در کشور را یک آسیب دانست و گفت: نظام بانکی و مالی یکی از اساسی ترین و ریشه ای ترین مسایل است.

سعید باستانی «نماینده تربت حیدریه» نیز با اظهار گلایه از اینکه استراتژی صنعتی در خیلی از کالاها از جمله خودرو نامشخص است، تصریح کرد: نرخ بالای تورم که سبب ناکارآمدی بخش خصوصی و دولت می شود باید مدیریت شود.

همچنین حمیده زرآبادی«نماینده قزوین» با تاکید بر بررسی تغییر نرخ ارز برای رفع موانع تولید، گفت: وقتی صحبت از حمایت از کالای ایرانی می کنیم باید از مصرف کننده نیز حمایت شود.

ولی ملکی« نماینده مشکین شهر» نیز با ضروری خواندن موضوع نوسازی صنایع، اضافه کرد: عملیاتی شدن پهنه های شناسایی شده معدنی برای کشور مفید است.
وی تصریح کرد: طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز برای اشتغال و کمک به محیط زیست بسیار مناسب است‌.

ملکی تولیدکننده، تولید و صنعتگر را از مظلوم ترین قشرهای کشور دانست و گفت: در موضوع قیمت گذاری متولیان باید واقعیتها را در نظر بگیرند و نباید دستورالعمل های قیمت گذاری مانع رشد صنعت شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سیزده =