جزئیات حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با تشریح جزئیات دستور کار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در حمایت از کالای ایرانی گفت: صادرات مناطق آزاد امسال به ۱.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

مرتضی بانک در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مناطق آزاد تلاش می کنند برای اجرای دستور مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی پیشگام باشند.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: برگزاری نشست‌های دوره ای با سرمایه گذاران در هر یک از مناطق آزاد، دعوت به همکاری برای ایجاد مشاغل مولد با حمایت کامل مناطق آزاد، تدوین بسته های تشویقی برای سرمایه گذاری مشتمل بر تولید و ارائه تسهیلات ویژه به تولید کنندگان در دستور کار مناطق آزاد در سال ۹۷ قرار دارد.

وی ادامه داد: در این راستا مناطق آزاد کشور برای دعوت از تولیدکنندگان داخلی تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته اند؛ ضمن اینکه تاکید داریم کالای ایرانی باید با کیفیت و رقابت پذیر باشد و بستر ایجاد این رقابت پذیری در مناطق آزاد کشور وجود دارد.

بانک افزود: مناطق آزاد همچنین از تولیدات ملی با قابلیت صادرات حمایت می کنند؛ به نحوی که حرکت تبدیل واردکنندگان دیروز به تولیدکنندگان امروز در مناطق آزاد آغاز شده است.

وی، ارتقای کیفیت و قیمت مناسب را تضمین کننده رونق تولید ملی دانست و افزود: مناطق آزاد هم راستا با سرزمین اصلی در راستای حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی اقدام می کنند.

بانک گفت: در کشور زیرساخت ها، شرایط، ماشین آلات و بازار مصرفی برای فروش کالای ایرانی وجود دارد و تولیدکنندگان تنها باید به کیفیت کالای تولیدی اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه لازمه توسعه تولید کالای ایرانی ارتقا کیفیت است، تاکید کرد: کارگروهی در مناطق آزاد تشکیل شود تا جزء به جزء مسائلی که تولید کنندگان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی با آنها مواجه هستند، بررسی و پیگیری شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: مواردی هم چون رویه های گمرکی، امور مالیاتی و ارزش افزوده، مشکلات صادرات، واردات، تجارت و اصناف می تواند در این کارگروه پیگیری و دنبال شود.

بانک افزود: باید به این موضوع فکر کرد که چرا مردم کالای ایرانی تولید شده را با برچسب خارجی خریداری می کنند؛ ولی همان کالا را با برچسب ایرانی نمی خرند؛ باید با تولید کالای با کیفیت مردم را به خرید کالای ایرانی ترغیب کنیم.

وی صادرات مناطق آزاد در سال گذشته را یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: رسیدن به مجموع صادرات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری در سال جاری یکی از تکالیف مهم تمامی مناطق آزاد کشور است.

مشاور رییس جمهور، تمرکز به صادرات را یکی از سیاست‌های اصلی مناطق آزاد در سال ۱۳۹۷ اعلام کرد و افزود: همه فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی در رسیدن به اهداف صادراتی مناطق آزاد کمک کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: مناطق آزاد خود را موظف به رفع چالش ها و موانع پیش روی سرمایه گذاران می داند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =