حسن مرتجی با اعلام این مطلب افزود: تاکنون شرکت‌ها، تجار و بازرگانان از کشورهای جمهوری‌کره، پاکستان، امارات‌متحده عربی، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، گرجستان، اوکراین، روسیه، بلاروس، کانادا و افغانستان همراه با جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. وی با بیان اینکه نمایشگاه بین‌المللی صنعت و اتومبیل و نمایشگاه تولیدات حلال از۱۱ تا ۱۳ بهمن ماه به مدت سه روز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی عشق‌آباد برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امکان ثبت‌نام برای حضور در این دوره از نمایشگاه تا ۲۵ دی ماه برای شرکت‌های ایرانی و تا بیستم همین ماه برای شرکت‌های خارجی میسر است.

مرتجی با اشاره به قیمت ۳۲۰ یورویی واگذاری هر مترمربع متراژ نمایشگاهی در اکسپوی عشق‌آباد، از تخفیف ۳۰ درصدی به تجار، بازرگانان و شرکت‌های ایرانی شرکت‌کننده در این نمایشگاه خبر داد و گفت: این اقدام با هدف ترغیب صادرکنندگان و همچنین ایجاد زمینه‌های بیشتر صادراتی به این کشور انجام می‌شود.

وی از استقبال چشمگیر تجار، شرکت‌ها و بازرگانان از نمایشگاه عشق‌آباد در مقایسه با نمایشگاه شهریور ماه باکو خبر داد و گفت: این مهم نشان‌دهنده اشتیاق بیشتر شرکت‌ها برای حضور در این کشور است که به پیشینه روابط حسنه و همچنین پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو کشور بازمی‌گردد. این فعال اقتصادی در ادامه گفت: امسال از رئیس اتاق ترکمنستان و اعضای هیات‌مدیره این اتاق خواسته‌ایم تا مسوولان ترکمنی را به حضور و بازدید از نمایشگاه ترغیب کنند. در این رابطه، مسوولان ترکمنستانی قول داده‌اند با حضور در نمایشگاه به بازدید از غرفه‌ها و بحث و تبادل‌نظر با شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی حاضر در آن بپردازند و از شرکت‌های توانمند برای حضور در طرح‌ها و پروژه‌های کشورشان دعوت کنند. مرتجی اضافه کرد: ترکمنستان ۳۲ میلیارد دلار پروژه ساختمانی در دست اجرا دارد و پروژه «بندر جدید» با هدف تبدیل شدن به مرکز تدارکات آسیای مرکزی در این کشور درحال اجرا است.

وی تاکید کرد: ترکمنستان دارای پروژه‌های متعدد ساخت‌وساز با سرمایه کافی و یک فرصت برای تجار و بازرگانان ایرانی محسوب می‌شود و یکی از بازارهای دست‌نخورده با ارائه میلیاردها دلار پروژه‌های ساختمانی و زیربنایی است که پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰ بازسازی خواهد شد. وی همچنین خواستار آن شد که جوایز صادراتی فعالان اقتصادی در سال‌جاری هرچه سریع‌تر تعیین‌تکلیف شود تا صادرکنندگان با امید بیشتری برای توسعه بازارهای صادراتی خود اقدام کنند.


منبع