پیش‌بینی ادامه افزایش قیمت فولاد تا ۶ ماه دیگر

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد مطرح کرد

پیش‌بینی ادامه افزایش قیمت فولاد تا ۶ ماه دیگر


در پی افزایش قیمت فولاد که ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش نرخ‌ها در بازار جهانی مطرح می‌شود، عضو هیات ‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش‌بینی کرد که این روند افزایشی قیمت حداقل تا شش ماه آینده ادامه داشته باشد و از درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تشکیل ستاد زنجیره فولاد برای بررسی چالش‌ها خبر داد.

بهادر احرامیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره درخواست وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تشکیل ستاد زنجیره فولاد با مشارکت بخش خصوصی گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با فولادسازان در سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار و درخواستی از سوی وزیر مطرح شد با این مضمون که “ستادی از فعالان بخش خصوصی فولاد به همراه بخش دولتی برای بررسی چالش‌ها و موضوعات صنعت فولاد تشکیل شود”.

وی ادامه داد: این ستاد قرار است با مشارکت انجمن‌های فولاد و زنجیره فولادی مانند بخش‌های خصوصی سنگ آهن، لوله و پروفیل، فولاد و دیگر موارد به همراه بخش‌های دولتی مانند ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بخش‌هایی از چالش‌های فولاد را در قالب پیشنهاد و سیاست‌گذاری مورد بررسی قرار دهند.

مدیرعامل فولاد یزد با اشاره به وضعیت افزایشی قیمت فولاد در هفته‌های اخیر بیان کرد: افزایش قیمت فولاد در بازار مربوط به مجموعه‌ای از دلایل است. افزایش قیمت زغال سنگ، افزایش قیمت سنگ‌آهن، کاهش عرضه الکتروگرافیتی که از آن به عنوان ماده اولیه اصلی تولید فولاد در مدل کوره‌های قوس الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بسته شدن ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در چین و دیگر عوامل که در مجموع می‌توان آنها را افزایش قیمت مواد اولیه عنوان کرد، باعث شده است که قیمت فولاد در وضعیت افزایشی قرار بگیرد.

احرامیان با اشاره به تاثیر این افزایش قیمت روی بازار داخلی گفت: کارخانجات و تولیدی‌های داخلی برای این افزایش قیمت آمادگی نداشته‌اند و با شوک مواجه شده‌اند اما از آنجاکه به هر حال این افزایش قیمت ادامه خواهد داشت، رویکرد آنها نیز با برنامه‌ریزی بیشتری خواهد بود.

وی با بیان اینکه این افزایش قیمت به نفع صادرات فولاد ایران است، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال صادرات فولاد ایران بتواند به شش تا هفت میلیون تن برسد که وضعیت کاهش عرضه فولاد در بازار، خریداران را در بازار جهانی به فولاد ایران نزدیک‌تر می‌کند.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =