سال پایه مرکز آمار به‌روز شد

 تاریخ چاپ:1396/05/04
.


مدیر کل دفتر حساب‌های اقتصادی مرکز آمار ایران تغییر سال پایه شاخص‌های اقتصادی را از 1376 به 1390 اعلام کرد. جواد حسین‌زاده در گفت‌وگو با «ایرنا» علت تغییر نرخ رشد اقتصادی سال 1395 را به دلیل تغییر سال پایه اعلام کرد و افزود: «نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت براساس سال پایه 1376 معادل 3/ 8 و بدون نفت 3/ 6 درصد بود.»

 

حسین‌زاده گفت: «هم اکنون با تغییر سال پایه نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت 1/ 11 و بدون احتساب نفت 4/ 6 درصد است.»

امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران پیش‌تر اعلام کرده بود: «پیش‌بینی ما این است که با واحد شدن سال پایه آمار، تفاوت‌های آماری که اکنون میان اعداد و ارقام مربوط به تورم و رشد بانک مرکزی و مرکز آمار ایران وجود دارد، کمتر شود، اما نمی‌توانیم بگوییم این اعداد و ارقام واحد خواهند شد؛ چرا که همچنان برخی تفاوت‌های کارشناسی و طبیعتا برخی تفاوت‌های نمونه‌گیری وجود دارد.»

حسابداران ملی، یک سال مشخص را که به آن سال پایه گفته می‌شود انتخاب کرده و قیمت‌های آن سال را مبنای ارزش‌گذاری مقدار تولید سال‌های دیگر قرار می‌دهند. به‌منظور حفظ سطح دقت نتایج محاسبات ملی و به‌ویژه نرخ رشد اقتصادی، لازم است سال پایه در فواصل چند سال تغییر کند. سال‌های پایه آماری در حساب‌های ملی ایران معادل سال‌های پایه آماری شاخص‌های قیمت از جمله شاخص قیمت مصرف‌کننده (به‌عنوان مبنای محاسبه نرخ تورم) است. از ابتدای انجام محاسبات ملی در کشور در سال 1338، تاکنون نتایج بر اساس سال‌های پایه 1353، 1361، 1369 و 1376 منتشر شده است.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =