تابو شکنی از واردات با شفافیت /تضاد منافع و تضعیف بخش خصوصی

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران:

تابو شکنی از واردات با شفافیت /تضاد منافع و تضعیف بخش خصوصی

تاریخ خبر:


نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: فدراسیون واردات، باید تلاش کند با بازآفرینی تصویر صحیح واردات، این هیبت موهوم را در هم بشکند و میزان اثرگذاری تجارت خارجی بر رشد اقتصادی کشور را تبیین کند.

پدرام سلطانی گفت: حمایت از بخش خصوصی، علاوه بر این که نیاز به یک کانون متمرکز دارد، نیازمند یک ساختار توانمند، موثر و شفاف است که در آن، به خوبی نقش ها و مسئولیت تعریف شده باشد. به همین جهت است که باید بگوییم بحث تقسیم کار فراگیر بخش خصوصی، یک مساله حیاتی و سرنوشت ساز است و در این مسیر، نقش و کارکرد فدراسیون ها حائز اهمیت دوچندان می شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی بازیگر اصلی تولید و اشتغال در کشور است و بی شک به ثمر نشستن شعارهایی نظیر تقویت تولید و افزایش اشتغال‌زایی، جز از طریق ساماندهی نیروهای مختلف، پرهیز از موازی کاری ها و تقسیم کار فراگیر محقق نخواهد شد.

نایب رئیس اتاق ایران اضافه کرد: تضاد منافع در میان تشکل های مختلف، مقوله غیرقابل اجتنابی است که اگر به آن توجه نشود، تضعیف صدای گروهی بخش خصوصی را به دنبال خواهد داشت؛ بر این اساس باید ساختار مناسبی در اتاق وجود داشته باشد تا بحث ها و تحلیل های مختلف و شاید متعارض یکدیگر که پیرامون یک موضوع وجود دارد را، به یک صدای واحد تبدیل کرده و سپس آن را به بدنه دولت یا بخش سیاستگذاری انتقال دهد و در این راستا، فدراسیون ها می توانند رسالت بزرگی بر عهده داشته باشند.

به گفته سلطانی، با توجه به محدودیت منابع، باید مسیری را دنبال کنیم که هم بخش خصوصی و هم دولت با هم افزایی یکدیگر بتوانند چند گره مشخص و تعریف شده را بازکنند و به همین جهت فدراسیون واردات باید با همفکری و بهره برداری از خرد جمعی تشکل های وارداتی زیر مجموعه خود، مهمترین گره ها و دست اندازهای موجود را شناسایی و اعلام کند و همه نیروی خود را صرف برطرف کردن آن کند.

وی ادامه داد: به هرحال نمی توان انکار کرد که واردات، بخشی از تجارت خارجی کشور است که همه کشور ها نسبت به آن اقدام می کنند و نمی توان کشوری را در دنیای امروز پیدا کرد که درهای تجارت خارجی خود را به سوی دنیا بسته و واردات را کلا متوقف کرده باشد؛ ولی متاسفانه برخی افراد با تابو سازی از واردات، شرایطی را به وجود آورده اند که واردات به صورت چراغ خاموش صورت بگیرد. این درحالی است که باید تلاش کرد با بازآفرینی تصویر صحیح واردات، این هیبت موهوم را در هم بشکند.

سلطانی افزود: تابو شکنی، روش ایجابی می خواهد. باید تجارت دنیا مورد مطالعه قرار گیرد و میزان اثرگذاری تجارت خارجی بر رشد اقتصادی کشور ها مستند شود و مبتنی بر آمار و ارقام، مسئله ای که ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده را تشریح کرد.

 به گفته سلطانی، واردات الزاما برهم زننده تولید و اشتغال نیست؛ بلکه می تواند مقوله ای اشتغال زا بوده و در راستای تقویت تولید ملی باشد. باید به واردات به عنوان بخشی از واقعیت تجارت خارجی کشور نگاه شود که می تواند به تحریک تولید داخلی، ورود تکنولوژی تولید و همچنین صیانت از حقوق مصرف کننده منجر شود.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: آنچه که مزموم است، قاچاق است. آنچه که مخرب است و تولید ملی را در سراشییب و قهقرا قرار می دهد، قاچاق است. واردات شفاف توسط واردکنندگان شناسنامه دار، یک فعالیت تجاری در چهارچوب قانون است که باید مورد حمایت قرار گیرد. وصد البته در مقابل این اعتماد و این حمایت، واردکنندگان نیز وظایف و مسئولیت هایی دارند که باید به شکل صحیح از عهده آن برآیند.

فرهاد احتشام زاد، رئیس فدراسیون واردات تاکید کرد: کثرت موانع غیر تعرفه ای، سبب شده واردات قانونی و شناسنامه دار در کشور ما در دست اندازهای مختلف، گرفتار شده و بازار دچار نوسان و اختلال شود و تنها برنده این شرایط، قاچاقچیانی هستند که برای در اختیار گرفتن بازار درکمین افزایش موانع غیر تعرفه ای در نظام تجارت خارجی کشورمان لحظه شماری می کنند.

وی تصریح کرد: نظام تعرفه، زبان مشترک تمام کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک است و نقش تنظیم کننده را در نظام تجارت خارجی ایفا می کند و همه فعالان اقتصادی مبتنی بر آن، برنامه سالیانه خود را تنظیم می کنند ولی متاسفانه تغییرات غافلگیرکننده و شوک آور در آن و یا ارائه لیست های ممنوعیت واردات کالا بدون نظرخواهی از تشکل های مربوطه در کنار تراکم موانع غیر تعرفه ای، سبب تضعیف بنگاه های شناسنامه دار کشور و واگذاری بازار به قاچاقچیان شده است.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + ده =