ابلاغ دستورالعمل ارز‏ و اسناد بانكي همراه مسافر

ابلاغ دستورالعمل ارز‏ و اسناد بانكي همراه مسافر

سه شنبه 29 فروردین 1396

.


اصلاحيه دستورالعمل اجرايي ضوابط ناظر بر ارز‏‏، اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام همراه مسافر در 18ماده براي اجرا به دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، براساس اين دستورالعمل ورود ارز و اسناد بانكي(از قبيل چك بانكي، چك تضميني، چك مسافرتي و ساير اسناد مالي قابل انتقال) و اوراق بهادار بي‌نام مانند اوراق قرضه به ‌صورت فيزيكي به هر طريق توسط هر مسافر از خارج از كشور تا سقف مبلغ 10 هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها نياز به اظهار نداشته و براي ورود ارز، اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مجموعا به مبلغ بيش از سقف تعيين شده، مسافر بايد در مبادي ورودي نسبت به اظهار ارز يا اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام همراه خود به صورت كتبي يا شفاهي به گمرك جمهوري اسلامي ايران اقدام و اطلاعات مورد نياز را به‌ صورت سيستمي از طريق درگاه گمرك ثبت كند. ضمنا مسافر مي‌تواند قبل از ورود به كشور از طريق درگاه مزبور، ارز‏، اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام همراه خود را به‌ صورت سيستمي اظهار كند.

مفاد اين دستورالعمل در ارتباط با كليه مبادي مندرج در جدول پيوست لازم‌الاجراست و درخصوص ساير مبادي (به غير از فهرست پيوست) ورود و خروج ارز و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مجموعا تا سقف مبلغ 10هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها مجاز بوده و ورود و خروج ارز و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مجموعا بيش از مبلغ 10هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزها ممنوع است.

در اين دستورالعمل آمده است: ورود ارز ‏و اسناد بانكي از قبيل چك بانكي، چك تضميني، چك مسافرتي و ساير اسناد مالي قابل انتقال و اوراق بهادار بي‌نام مانند اوراق قرضه به‌ صورت فيزيكي به هر طريق توسط هر مسافر از خارج از كشور تا سقف مبلغ 10‌هزار(10.000) يورو يا معادل آن به ساير ارزها نياز به اظهار نداشته و براي ورود ارز و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مجموعا به مبلغ بيش از سقف تعيين شده، مسافر ‌بايد در مبادي ورودي نسبت به اظهار ارز‏ و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام همراه خود به صورت كتبي يا شفاهي به گمرك جمهوري اسلامي ايران اقدام و اطلاعات مورد نياز را به ‌صورت سيستمي از طريق درگاه گمرك ج. ا. ا ثبت نمايد. ضمنا مسافر مي‌تواند قبل از ورود به كشور از طريق درگاه مزبور، ارز و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام همراه خود را به ‌صورت سيستمي اظهار كند.

 پس از اظهار ارز ‏و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مازاد بر مبلغ10هزار(10.000) يورو يا معادل آن به ساير ارزها توسط مسافر و دريافت كد رهگيري، گمرگ ج. ا. ا ضمن ارجاع سيستمي اطلاعات اظهار شده به درگاه بانك ملي ايران نسبت به راهنمايي مسافر به باجه بانك ملي ايران اقدام مي‌نمايد. همچنين ‏ارز‏ و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام مازاد بر مبلغ 10هزار(10.000) يورو يا معادل آن به ساير ارزها تا زمان تعيين تكليف از سوي مركز اطلاعات مالي و مبارزه با پولشويي نزد بانك ملي ايران نگهداري مي‌گردد. در صورت صدور رأي محكوميت قطعي از سوي مرجع قضايي، مركز اطلاعات مالي و مبارزه با پولشويي مراتب را از طريق گمرك ج. ا. ا به بانك ملي ايران اعلام و بانك مزبور ضمن ابطال سيستمي كد رهگيري مأخوذه بابت ارز و اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام اظهار شده در سامانه و اعلام مراتب به گمرك ج. ا. ا عين ارز اظهار شده را به اداره نشر اسكناس و خزانه بانك مركزي ج. ا. ا تحويل نموده و اداره مزبور نيز نسبت به خريد ارز به نرخ روز و واريز معادل ريالي آن به حساب تعيين‌ شده از سوي خزانه‌داري‌ كل كشور اقدام مي‌نمايد. درخصوص اسناد بانكي و اوراق بهادار بي‌نام، واريز معادل ‌ريالي آن به نرخ روز به‌ حساب خزانه منوط به وصول وجه اسناد و اوراق مزبور خواهد بود.


افزايش سرمايه بانك صنعت و معدن به ٦ هزار ميليارد تومان

سرمايه بانك صنعت و معدن به مبلغ ٦ هزار ميليارد تومان رسيد و توان اين بانك را در انجام ماموريت توسعه‌يي و تامين مالي طرح‌هاي صنعتي كشور افزايش داد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانك صنعت و معدن، افزايش سرمايه ٢هزارميليارد توماني بانك از محل تهاتر بدهي به مركزي و از محل حساب مازاد حاصل از دارايي‌هاي خارجي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران سبب شد تا سرمايه بانك از مبلغ حدود ٤هزارميليارد تومان به ٦ هزار ميليارد تومان افزايش يابد. سرمايه بانك صنعت و معدن در پايان سال ١٣٩٣حدود دوهزار و ١٨٠ميليارد تومان بود كه اين رقم در سال ١٣٩٤به حدود دوهزار و ٧٠٠ميليارد تومان بالغ شده بود.

گفتني است با وجود اين افزايش، هنوز سرمايه بانك صنعت و معدن به عنوان يك بانك توسعه‌يي-تخصصي با استاندارد‌هاي جهاني فاصله داشته و نسبت به بانك‌هاي توسعه‌يي دنيا در سطح پاييني قرار دارد به عنوان مثال سرمايه بانك توسعه‌يي كويت حدود ١٤ميليارد دلار و سرمايه بانك توسعه‌يي ژاپن حدود ١٣ميليارد دلار است.


افزايش نرخ طلا و سكه

گروه بانك و بيمه| بانك مركزي همه روزه نرخ رسمي ۳۹ ارز موجود در مركز مبادلات ارزي را اعلام مي‌كند كه بر اين اساس روز دوشنبه ۲۸ فروردين‌‌ نرخ رسمي ۲۶ ارز با افزايش و 8 ارز با كاهش همراه بوده است. همچنين نرخ رسمي 5 ارز شامل روپيه هند، روبل روسيه، لير سوريه، روپيه سريلانكا و سوموني تاجيكستان تغييري نداشته است.

به گزارش «تعادل»، به اين ترتيب نرخ رسمي دلار امريكا با كاهش يك ريالي به 3243.9 تومان و يورو با افزايش ۲۹ ريالي به 3445.5 تومان رسيد.

در بازار آزاد نيز هر دلار امريكا ۳۷۵۴ تومان، يورو ۴۰۶۰ تومان، پوند ۴۷۰۳ تومان، درهم امارات ۱۰۳۲تومان و لير تركيه ۱۰۵۱ تومان معامله شد.

در بازار طلا نيز نرخ هر اونس در بازار جهاني به 1289دلار افزايش يافت. در نتيجه هر گرم طلاي ۱۸عيار به ۱۱۸هزار و ۹۳۱ تومان رسيد و قيمت انواع سكه با افزايش ۱۰۰۰ تا ۶۹۰۰توماني مواجه بود. قيمت هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد با ۶۹۰۰تومان افزايش به يك‌ميليون و ۲۲۹هزار و ۵۰۰تومان رسيد، همچنين هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد با ۵هزار تومان افزايش يك‌ميليون و ۱۹۳هزار تومان، نيم سكه با ۱۵۰۰تومان افزايش ۷۰۱هزار تومان، ربع سكه با هزار تومان افزايش به ۳۸۹هزار تومان و سكه يك گرمي با هزار تومان كاهش به ۲۵۱هزار تومان معامله شد.

 


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =