جریمه اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز اعلام شد

جریمه اشتغال اتباع خارجی غیرمجاز اعلام شد

تاریخ خبر: یکشنبه / ۲۰ فروردین ۱۳۹

اتباع خارجی

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره جریمه کارفرمایان متخلف، گفت: بنا بر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد در سال جاری، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و ۵۴۹ هزار و ۸۸۵ ریال خواهد بود.

علی اقبالی اظهار کرد: میزان جریمه سال ۱۳۹۶ کارفرمایان متخلف که اتباع خارجی فاقد مجوز را به کارگمارند، براساس قانون هرگونه به به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از یک تا ۹۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌گردند.

اقبالی در ادامه گفت: میزان جریمه سال ۱۳۹۶ کارفرمایان متخلف که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار می‌کنند، به استناد بند (ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر اعمال جریمه به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه است. بنا به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه به مبلغ ۳۰۹ هزار و ۹۷۷ ریال در سال ۱۳۹۶ تعیین شد، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و ۵۴۹ هزار و۸۸۵ ریال خواهد بود.

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مبلغ فوق‌الذکر درخصوص کارفرمایان متخلف اعمال و در صورت تکرار تخلف، این میزان جریمه دو برابر خواهد گردید.

وی درباره‌ تعداد بازرسی‌های صورت گرفته در سال گذشته را حدود ۷۳ هزار و ۲۹۷ بازرسی و تعداد گشت بازرسی در قالب گشت مشترک را ۳۲ هزار و ۸۰۸ نوبت توسط این اداره کل اعلام کرد.

اقبالی در پایان گفت: تعداد اتباع شناسایی شده شاغل به صورت غیرمجاز در کارگاه‌ها ۴۶ هزار و ۱۳۵ نفر و تعداد صدوربرگ جریمه ۱۷هزار و ۲۸۷ مورد بوده که توسط ادارات کل استانها صادر گردیده است و در این راستا هشت هزار و ۸۰۵ کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی و ۲۳ هزار و ۱۸۲ نفر نیروی کار ایرانی جایگزین اتباع خارجی شده‌اند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 4 =