رشد تولید کارگاه‌های صنعتی ۶.۸ درصد شد

چهارشنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۵

صنعت.

نرخ رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی طی ۹ ماهه اول امسال ۶.۸ درصد گزارش شده است.

 بر اساس آنچه که بانک مرکزی درباره روند تغییرات شاخص کل تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی ایران منتشر کرده، رقم شاخص این کارگاه‌ها دارای ۱۰۰ نفر کارکن و بیشتر هستند، در ۹ ماهه اول امسال و بر پایه سال آماری ۱۳۹۰ به حدود ۹۶.۹ رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۸ درصد افزایش دارد.

در این مدت شاخص تولید ۱۴ گروه صنعتی در قیاس با دوره مشابه سال گذشته افزایش دارد. به طوری که گروه “تعمیر و نصب ماشین‌آلات و تجهیزات” با افزایشی معادل ۳۷ درصد بیشترین میزان را تجربه کرده است.

همچنین شاخص تولید ۹ گروه صنعتی دیگر تا پایان آذرماه نسبت به سال قبل بیشترین کاهش و تا حدود ۲۹ درصد داشته  است. این گروه شامل “تولید محصولات رایانه‌ای، الکترونیکی و نوری” است. از سوی دیگر شاخص تولید گروه “دارو و فرآورده‌های دارویی شیمیایی و گیاهی” نیز تقریبا ثابت بوده است.

در  شش گروه صنعتی اصلی دیگر در مجموع حدود ۸۳ درصد ارزش افزوده کارگاه‌های بزرگ صنعتی ایجاد شده است. اما شاخص تولید گروه صنایع تولید محصولات کانی غیرفلزی طی ۹ ماهه اول امسال کاهش ۷.۴ درصدی داشته و سایر گروه‌های صنعتی مهم با افزایش شاخص تولید همراه بود.

با در نظر گرفتن ضریب افزایش افزوده صنایع و درصد تغییر شاخص تولید آنها، ‌بانک مرکزی اعلام کرده که گروه صنایع تولید محصولات کانی غیرفلزی بیشترین تاثیر منفی و گروه صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر  و نیم‌تریلر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته‌اند.

تغییرات رشد در گروه‌های مهم صنعتی


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =