صنايع رو به نابودي براي بقا به ابزارهايي ‌جز وام نياز دارند

 صنايع رو به نابودي براي بقا به ابزارهايي ‌جز وام نياز دارند


سه شنبه 26 بهمن 1395

.


يك اقتصاددان مي‌گويد، ايجاد بانك‌هاي سرمايه‌گذاري به شيوه مرسوم كشورهاي دنيا مي‌تواند با ايفاي نقش طيف وسيعي از خدماتي كه اين بانك‌ها ارائه مي‌دهند ‌از ورشكستگي صنايع در كشور جلوگيري كنند.

غلامرضا سلامي با بيان اينكه متاسفانه در ايران آنگونه كه شايسته است از ظرفيت بانك‌هاي سرمايه‌گذاري استفاده نمي‌شود، اظهار كرد: موسسات تامين سرمايه در ايران، الگويي از بانك‌هاي سرمايه‌گذاري هستند، ولي كاركردهاي بانك‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران را آنگونه كه در كشورهاي مطرح جريان دارد، پوشش نمي‌دهند. به عبارتي ديگر ايفاي نقش بانك‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران جرياني ندارد و نقش اصلي خود را ايفا نمي‌كند.

رييس پيشين شوراي عالي انجمن حسابداران خبره ايران، درباره وظايف بانك‌هاي سرمايه‌گذاري بيان كرد: مهم‌ترين ويژگي اين بانك‌ها انتشار اوراق سهام و افزايش سرمايه شركت‌هاست كه در كشورهاي مطرح دنيا به عهده بانك‌هاي سرمايه‌گذاري واگذار شده است به اين ترتيب كه در اين بانك‌ها، سهام شركت‌هاي بزرگ منتشر مي‌شود، اين بانك‌ها آنها را در بازار معرفي كرده و مي‌فروشند و اگر خريدار وجود نداشته باشد خود آنها را مي‌خرند تا بعدها به تدريج بفروشند.

وي توضيح داد: در كشورهاي پيشرفته معمولا شركت‌هايي كه توان ادامه كار ندارند در شركت‌هاي ديگر يا جذب يا ادغام مي‌شوند. مثلا وقتي مدتي برندي خاصي با مشكلاتي از قبيل حركت به سمت ورشكستگي روبه‌رو مي‌شود توسط اين بانك‌ها از طريق همين جذب و ادغام به حيات خود ادامه مي‌دهد كه متاسفانه اين امكان مهم هنوز در اقتصاد ما فراهم نيست. اين موضوع شايد به اين دليل است كه ما اكنون مقررات قانوني مربوط به آن را نداريم و كسي هم تلاش نكرده كه مقررات فرآيند جذب و ادغام به وجود بياورد.

سلامي همچنين در بخشي از سخنانش بيان كرد: به نظر در پسابرجام شرايط به گونه‌يي است كه اگر عزمي براي آن وجود داشته باشد امكان ايجاد بانك‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران وجود دارد. در نظر داشته باشيد كه اين نوع سرمايه‌گذاري كمي پر خطر ولي سودده است. در شرايطي كه شركتي نيمه‌كاره رها شده و ماشين‌آلات آن آماده به كار بوده ولي سرمايه‌ در گردش ندارد و سرمايه آن در حال از بين رفتن است با سرمايه جديد مي‌شود آن را زنده و براي آن ارزش‌آفريني كرد. به اين ترتيب هم سرمايه‌گذار اوليه مي‌تواند از سرمايه خود استفاده كند و هم كساني كه سرمايه‌گذاري مجدد مي‌كنند سود خوبي مي‌برند.

وي ادامه داد: اكنون آسان‌ترين كار براي سرمايه‌گذارها اين است كه پول خود را ثابت بگذارند و سود كلاني بگيرند. وقتي چنين راه ساده‌يي وجود دارد كسي به دنبال راه‌هاي پرريسك نمي‌رود. وقتي كسي مي‌تواند اوراقي با ۲۴ درصد سود بخرد و هروقت خواست بفروشد، ديگر كسي سراغ سرمايه‌هاي پرخطر نمي‌رود.

سلامي همچنين با بيان اينكه متولي ايجاد بانك‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران، دولت يا بانك مركزي و سازمان بورس است، توضيح داد: اين سازمان‌ها بايد براي نجات فعاليت‌هاي اقتصادي در حال مرگ چنين تلاشي كنند به اين ترتيب كه بانك‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگي به وجود ‌آيد كه صنايع را از مرگ حتمي و تدريجي نجات داده و به صنايع فعال تبديل كنند. به نظر من وام به تنهايي نمي‌تواند مشكل آنها را حل كند. صنايع رو به نابودي جز وام براي ادامه حيات به ابزارهايي مانند مديريت نياز دارند كه بايد به شركت‌ها ارائه شود، ولي در ايران فقط پولي از طريق بانك‌ها به اينها تزريق شده كه اين شيوه هم كارساز نيست.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =