آمادگی برای جذب سرمایه گذاری در زمینه «های‌تک»

خوانساری در جمع تجار جمهوری چک عنوان کرد؛

آمادگی برای جذب سرمایه گذاری در زمینه «های‌تک»

همایش تجاری ایران و چک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با اشاره به آمادگی ایران برای جذب سرمایه گذاری در صنایع «های تک»، ابراز امیدواری کرد که به زوی پرواز مستقیم تهران- پراگ برقرار شود.

 مسعود خوانساری در همایش مشترک اقتصادی و تجاری ایران و چک، با بیان اینکه روابط میان دو کشور عمر ۹۰ ساله دارد، گفت: روابط بین دو کشور همواره خوب و دوستانه بوده است، علاوه بر اینکه روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور هم، سابقه دیرینه ای دارد.

وی با بیان اینکه انتشار کتاب و آثار ایرانی به زبان چک و ارتباط و همکاری بین کتابخانه های دو کشور و همچنین ایجاد کرسی زبان فارسی در دانشگاه چک، از جمله همکاری های دو کشور است، افزود: کشور چک توانسته در اروپا نقش جدی داشته باشد و یکی از حلقه های ارتباط میان کشورهای چین، روسیه، کوبا و ایران با این اتحادیه است.

خوانساری با اشاره به اینکه تجار کشور چک می توانند در ایران به خصوص پروژه های ناتمام و پروژه هایی که نیاز به تکنولوژی پیشرفته دارند، مشارکت و سرمایه گذاری کنند، اظهار داشت: همکاری در بخش های ماشین سازی، حمل و نقل، مدیریت منابع آب، فاضلاب، نیروگاه ها، انرژی های نو، دارویی و صنایع غذایی، از دیگر زمینه های مناسب برای  همکاری میان دو کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران ادامه داد: باید تلاش کنیم که همکاری های ما درازمدت باشد و به طور حتم، ارتباط اقتصادی دو کشور را گسترده تر پیگیری خواهیم کرد.

خوانساری با بیان اینکه خوشبتخانه با حضور وزیر اقتصاد ایران، یادداشت تفاهمی در خصوص اجتناب از اخذ مالیات مضاعف به امضاء رسیده است، گفت: امیدواریم که به زودی پرواز مستقیم تهران – پراگ راه اندازی شود.

وی با بیان اینکه مسیری که ایران با اروپا در پیش گرفته، افزایش ارتباط هر روزه است، گفت: در دیداری هم که وزیر خارجه ایران داشت، بر این امر تاکید شد که سطح روابط دیپلماتیک بین دو کشور باید افزایش پیدا کند.

خوانساری با اشاره به اینکه ایران پتانسیل های زیادی برای سرمایه گذاری دارد، اظهار داشت: اولین موضوع، موقعیت جغرافیایی ایران است؛ زیرا ایران شاهراه اتصال شرق به غرب بوده و انرژی های فراوانی از جمله نفت و گاز دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اعلام اینکه ایران با هفت کشور محصور در خشکی همسایه است، گفت: دسترسی به آب های آزاد و بازار ۴۰۰ میلیون نفری در منطقه، از دیگر پتانسیل های ایران است.

خوانساری ادامه داد: وجود نیروی کار تحصیلکرده از دیگر مزایایی است که ایران دارد و موقعیت را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم می کند.

وی با بیان اینکه در یکسال گذشته، ما میزبان ۲۰۰ هیات خارجی در کشور بودیم، اظهار داشت: مهمترین موردی که باید اشاره کنم این است که ایران در تسویه بدهی خارجی یکی از خوش سابقه ترین کشور ها است.

خوانساری با بیان اینکه ایران در سال گذشته، میزبان دو هیات از کشور چک بود، گفت: در این دیدارها دو موافقتنامه به امضا رسید و در نهایت باید اعلام کنم که اتاق تهران با بیش از ۱۶ هزار عضو که در ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور مشارکت دارند، آمادگی خود را برای جذب سرمایه گذاری خارجی و ترغیب بخش خصوصی ایران به مشارکت های تجاری اعلام می کند.

 هیاتی اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران به دعوت کنفدراسیون ملی صنایع جمهوری چک به پراگ سفر کرده است. در این هیات که رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران حضور دارد، بیش از ۳۰ شرکت ایرانی در زمینهٔ های ماشین‌آلات، تجهیزات صنعتی و معدنی، صنایع سنگین، دارو، تجهیزات پزشکی، انرژی‌های تجدید پذیر فناوری‌های زیست‌محیطی، وی را همراهی می کنند.

همچنین این هیات اعزامی از اتاق تهران قرار است طی سه روز اقامت در پایتخت جمهوری چک از کارخانه‌های ماشین‌سازی، انرژی‌های تجدید پذیر، کارخانه‌ها دارویی و غذایی دیدن کند. نشست مشترک هیات اعزامی ایران و جمهوری چک در این سه روز با حضور اعضای اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صنایع چک برگزار می‌شود.

 بر اساس اولین اطلاعات، بیش از ۱۰۰ نفر از فعالان اقتصادی چک برای حضور در نشست‌های مشترک با فعالان اقتصادی ایران اعلام آمادگی کرده اند.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =