۳۰ اولویت برنامه ششم توسعه تعیین شد/مخالفت دولت با افزایش اولویتها

با رای نمایندگان؛

۳۰ اولویت برنامه ششم توسعه تعیین شد/مخالفت دولت با افزایش اولویتها

تاریخ خبر: دوشنبه ۲۹ آذر  95

.

برنامه ششم توسعه


نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۳۰ محور و اولویت برنامه ششم توسعه را تعیین کردند.

در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی ۳۰ اولویت برنامه ششم توسعه مشخص شد.

 این ۳۰ اولویت در حالی در مجلس به تصویب رسید که در لایحه دولت، ۵ اولویت اصلی برای برنامه ششم توسعه تعیین شده بود.
نمایندگان با تصویب ماده ۲ برنامه پنجم توسعه مقرر کردند موضوعات زیر مسائل محوری برنامه است و دولت موظف است طرح ها و پروژه های مرتبط با آنها و همچنین مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این حوزه ها را در بودجه سالانه اعمال نماید.

۱ ـ موضوعات خاص راهبردی در مورد آب و محیط زیست

۲ ـ موضوعات خاص مکان محور شامل توسعه سواحل مکران و اروند و بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری (حاشیه شهرها و بافت های فرسوده)، بافت های تاریخی و مناطق روستایی

۳ ـ موضوعات خاص بخش پیشروی اقتصاد شامل معدن و صنایع معدنی، کشاورزی، گردشگری، ترانزیت و حمل و نقل ریلی، فناوری های نوین، توسعه و کاربست علم و فناوری و انرژی.

۴ ـ موضوعات خاص کلان فرابخشی شامل بهبود محیط کسب و کار، اشتغال، فضای مجازی و بهره وری، تامین منابع مالی برای اقتصاد کشور، نظام عادلانه پرداخت و رفع تبعیض و ساماندهی، پایداری صندوق های بیمه ای و بازنشستگی، توانمندسازی محرومان و فقرا (با اولویت زنان سرپرست خانوار)، بیمه های اجتماعی، پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، فرهنگ عمومی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی.

۵ ـ توسعه آمادگی دفاعی و امنیتی.

نمایندگان با ۱۴۷ رای موافق، ۲۸ رای مخالف، ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس این ماده را به تصویب رساندند.

 در جریان بررسی این ماده، پیشنهادات متعددی از سوی نمایندگان برای افزایش اولویت های برنامه ششم مطرح شد که دولت با این موضوع مخالفت کرد.

برخی نمایندگان تلاش داشتند تا توسعه سواحل دریای خزر و خلیج فارس را نیز به این بخش اضافه کنند که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد توسعه سواحل مکران جزء سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است و به همین دلیل در اولویت های برنامه ششم توسعه ذکر شده است.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 2 =