رئیس مجلس: نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای تولید کشور باید تغییر کند

رئیس مجلس: نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای تولید کشور باید تغییر کند
.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای تولید کشور مشکل ایجاد کرده است، گفت: اصل دریافت مالیات بر ارزش افزوده صحیح بوده، اما نحوه اجرای آن باید تغییر کند.

به گزارش خبرنگار ما، دکتر علی لاریجانی در مراسم تقدیر از پیشکسوتان اقتصادی کشور که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران برگزار شد، گفت: باید به افرادی که عمرشان را در تولید و پیشرفت اقتصادی کشور صرف کرده اند، توجه شود. باید مکانیزمی پیدا شود تا به نظرات تولیدکنندگان کشور توجه شود. البته در آئین نامه مجلس به اتاق بازرگانی اجازه داده شده که در کمیسیون ها صحبت کند و همچنین در صحن علنی نماینده اتاق می‌تواند در کنار نماینده دولت صحبت کند. اما اگر انتظاری فراتر از این وجود دارد باید مکانیزم دیگری دیده شود. وی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده براساس تفحص مجلس مشکلاتی برای بخش تولید ایجاد کرده است، افزود: اصل دریافت مالیات بر ارزش افزوده مشکلی ندارد، اما باید سیستم‌های دریافت مالیات مکانیزه شود و از مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه خواسته شده که سیستم ساماندهی کنونی دریافت مالیات بر ارزش افزوده تغییر کند و اصل مالیات بر ارزش افزوده صحیح بوده اما اجرای آن باید تغییر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر طرح و ایده‌ای در خصوص اجرای صحیح مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد، به کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه ارائه شود تا از این طریق دریافت مالیات بر ارزش افزوده به ریل اصلی بازگردانده شود. وی با بیان اینکه سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی به درستی اجرا نشده است، یادآور شد: فلسفه اجرای خصوصی سازی و قانون مجلس در این خصوص ۸ هدف را دنبال می‌کرد، اما گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام که اخیرا ارائه شده و گزارش خوبی بوده است نشان داد که در بیشتر آن‌ها توفیقی وجود نداشته است.

دکتر لاریجانی با اشاره به قانون اصل ۴۴ و خصوصی سازی صحیح بوده اما در مقام اجرا به درستی عمل نشده است، افزود: توسعه کارآفرینی، چابک سازی و کاهش بار دولت از جمله اهداف اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی بوده است اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور به هزینه‌های جاری اختصاص داده می‌شود که این نشان دهنده عدم چابک سازی دولت است.

وی ادامه داد: برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور اجرا می‌شود اما همیشه عقلانی نبودن برنامه‌های توسعه معضلی برای اجرای این برنامه‌ها بوده است و اگر تقرب به حل مشکلات عقلانی نباشد مشکلات بیشتری در کشور اتفاق می‌افتد. رئیس مجلس با بیان اینکه گاهی دولت‌ها به خاطر افکار عمومی اقداماتی انجام می‌دهند که این به معنای خارج کردن کشور از ریل توسعه است، برنامه سوم توسعه را به دلیل عقلانی بودن از تمامی برنامه‌ها موفقیت آمیزتر دانست و گفت: مشکلات ایجاد شده توسط بانک‌ها در بخش تولید توسط مجلس دنبال می‌شود. وی با بیان اینکه مشکلات کشور درونی بوده و بیرونی نیست، ادامه داد: باید ریشه‌یابی شود که مشکلات کشور چیست. قانون‌ها برای توسعه اقتصادی مناسب است و به درستی نظارت می‌شود و شاید یکی از مشکلات در این زمینه این بوده که پارادایم مشترک برای حکمرانی مناسب تهیه نشده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه اگر عقلانیت در جامعه رشد کند، توسعه در ریل خود قرار می‌گیرد، بر تقویت روحیه کارآفرینی در بین جوانان تاکید کرد و ادامه داد: کشور از برخی مسائل رنج می‌برد که برخی ناشی از سوءمدیریت بوده و از این جهت باید با نگاه عالمانه به ریل صحیح بازگردانده شود. وی با بیان اینکه برخی دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه ها قلب ماهیت می‌کنند، افزود: اگر آئین نامه‌ای مخل قانون است باید به مجلس ارسال شود تا در هیات تطبیق بررسی شده و در صورت مغایرت با قوانین آئین نامه مذکور لغو شود، اما در مورد بخشنامه‌ها باید ساز و کار دیگری اندیشیده شود.

رئیس مجلس تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه یا افقی بلندتر باید آزادسازی اقتصادی رخ دهد تا اقتصاد کشور نفس بکشد و تا زمانی که بخش خصوصی قوی نشده باشد رقابتی وجود نداشته و رشد اقتصادی حاصل نمی‌شود.همچنین قوای سه‌گانه باید با حمایت های لازم فضای موردنیاز بخش خصوصی را برای انجام فعالیت ایجاد کنند.

وی عنوان کرد: برای توانمند کردن بخش خصوصی باید در برنامه پنج ساله ششم توسعه فضاهای جدیدی خلق شود تا موانع سرمایه گذاری خارجی و داخلی برطرف شود. دکتر لاریجانی با اشاره به تصویب قانونی در خصوص محصولات تراریخته افزود: نظرات مختلفی در خصوص تولید محصولات تراریخته مطرح شده و صاحب نظران نظرات مختلفی در این خصوص ارائه کرده‌اند و دو دیدگاه در خصوص محصولات تراریخته وجود دارد و اینگونه نیست که کشورهای دیگر اصلا از محصولات تراریخته استفاده نکند، در واقع تولید محصولات تراریخته میدانی است که باید با احتیاط در آن رفتار کرد اما بر آن قفل نزد. وی ادامه داد: اگر فضای جدیدی برای حمایت از بخش خصوصی برای توسعه تولید و افزایش صادرات دیده می‌شود، به کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه ارائه شود و بخش‌های تولیدی پیشنهادات خود را به این کمیسیون ارسال کنند. رئیس مجلس تصریح کرد: مجلس در هر زمینه که بتواند قانونی وضع کند که به بخش تولید کمک کند، حتما قانونی جدید وضع می‌کند و در بخش اجرا هم می‌تواند در نشست با وزرا اجرای صحیح قوانین را از آن‌ها طلب کند.

وی در پایان تصریح کرد: بانک مرکزی نباید با ثروت مردم بازی کند و استقلال بانک مرکزی باید تامین شود که در این خصوص در کمیسیون اقتصادی مجلس کارهایی انجام شده است.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 4 =