واکنش بازار طلا و سهام به انتخاب ترامپ

افت ۱۵۰۰ واحدی شاخص بورس؛

واکنش بازار طلا و سهام به انتخاب ترامپ

تاریخ خبر –


بازار طلا و سهام واکنشی شدید به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا نشان داد؛ سکه ۳۰ هزار تومان گران شد و شاخص بورس در ساعات ابتدایی روز ۱۵۰۰ واحد افت کرد.

 انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور امریکا را شاید بتوان غیرمنتظره‌ترین اتفاق اقتصادی طی روزهای گذشته دانست. تمامی پیش‌بینی‌های معتبر تا ساعات پیش از شروع انتخابات این کشور، حکایت از پیروزی هیلاری کلینتون داشت و به همین جهت، همه بازارهای جهانی با شنیدن خبر انتخاب ترامپ،  در شوک عمیق فرو رفتند و تا چند ساعت، اوضاع غیرعادی را تجربه کردند.

در این میان بازار سهام و سکه و طلای ایران نیز با ورود به شوکی عمیق، در دو جهت مخالف واکنش نشان دادند؛ بازار سهام در همان ساعات ابتدایی گشایش، ۱۵۰۰ واحد افت کرد و صف فروش سنگین برای بسیاری از سهام‌ها تشکیل شد و در مقابل، بازار طلا با افزایش ۳۰ هزار تومانی قیمت در نرخ سکه تمام‌بهار آزادی مواجه شد.

البته به مرور که از ساعات اولیه اعلام نتایج انتخابات گذشت و به خصوص بعد از سخنرانی ترامپ در کاخ سفید، بسیاری از بازارهای جهانی به خصوص بازار بورس نیویورک شروع به افزایش شاخص کرد و منطق، بر بسیاری از بازارها حاکم شد. در ایران هم به تبع این سخنرانی، اندکی منطق بر بورس حاکم شد و شاخص نیز در حال بازگشت به کانال منطقی است.

در این رابطه محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: انتخاب ترامپ، واکنش شدیدی در بازار سکه داشت و بازار داخلی نیز مطابق با قیمت‌های جهانی که افزایش پیدا کرده، بالا رفت و تحت تاثیر قرار گرفت.وی افزود: بر این اساس، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز به نسبت روز گذشته، ۳۰ هزار تومان افزایش داشته است. اما نسبت به آینده بازار نمی‌توان پیش‌بینی ارایه داد.

در همین حال قیمت دلار نیز در بازار با رشد قابل توجهی روبرو شد به طوری که قیمت هر دلار آمریکا با حدود ۲۰ تومان افزایش به حدود ۳۶۵۵ تومان رسیده است.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دو =