نرخ‌ها در بازار طلا و دلار صعودی شد

در آستانه تعطیلات چند روزه

نرخ‌ها در بازار طلا و دلار صعودی شد

دوشنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۵

.

طلا

 .


افزایش نرخ اونس جهانی طلا در بازار بین‌المللی تاثیر خود را روی بازار ایران نیز گذاشت تا قیمت‌ها در آخرین روز کاری هفته روندی افزایشی به خود بگیرد.


در حالی که در طول روزهای گذشته بازار طلای ایران روند کاهشی قیمت را در برخی شاخص‌ها به ثبت رسانده بود، نگاهی به قیمت‌های امروز، افزایش نرخ‌ها را تقریبا در تمام بخش‌های بازار طلا نشان می‌دهد.


در حالی که روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۱۰ هزار و ۱۲ تومان فروخته می‌شد، نرخ‌های امروز عدد ۱۱۰ هزار و ۳۸ تومان را نشان می‌دهد که حاکی از افزایش نسبی قیمت است. هر مثقال طلا نیز از ۴۷۷ هزار تومان روز گذشته به بیش از ۴۷۸ هزار تومان رسیده تا قیمت طلای ۱۸ عیار را دنبال کند.


به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت در بازار ایران تکان‌ خوردن نرخ اونس جهانی طلا در بازار بین‌المللی باشد، زیرا نرخ هر اونس طلا از ۱۲۵۸ دلار روز گذشته امروز به ۱۲۶۳ دلار رسیده که این حکایت از افزایش پنج دلاری قیمت‌ها داشت.


این موضوع در بازار سکه نیز رویت می‌شود تا جایی که قیمت سکه امامی با افزایش هزار تومانی به یک میلیون و ۸۵ هزار تومان رسیده است. سکه قدیم نیز با افزایش ۵۰۰۰ تومانی به یک میلیون و ۸۶ هزار تومان رسیده و نیم سکه هم تا سقف رشد ۲۰۰۰ تومان ۵۴۸ هزار تومان معامله می‌شود. البته در بازار امروز ربع سکه و سکه یک گرمی ثبات را تجربه کرده‌اند و با نرخ‌های قبل معامله می‌شود.


تحولات در بازار ارز نیز نشان از رشد نامحسوس نرخ‌ها دارد. دلار آمریکا در قیاس با روز گذشته ۱۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرده و با رسیدن به عدد ۳۵۸۹ تومانی بسیار به عدد ۳۶۰۰ نزدیک شده است. یورو نیز رشدی ۱۸ تومانی را تجربه کرده و از ۴۰۴۲ تومان دیروز به ۴۰۶۰ تومان امروز رسیده است.


لیر ترکیه و یوآن چین نیز افزایشی هر چند محدود را نسبت به
روز قبل ثبت کرده است. البته در این بازار استثنایی نیز وجود دارد و آن قیمت پوند انگلیس است که با کاهشی ۱۲ تومانی به نرخ ۴۵۲۳ تومان رسیده است.


با افزایش نسبی قیمت‌ها، بازار به استقبال تعطیلات دو روزه تاسوعا و عاشورای حسینی می‌رود و با توجه به اینکه احتمالا قیمت‌ها تا روز پنج‌شنبه نیز تغییر خاصی نخواهد کرد، باید در انتظار تحولات دوباره در نخستین روز کاری هفته آینده بود.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =