تشریح دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به نیویورک:

تشریح دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به نیویورک:

نهاوندیان: دیپلماسی ایران به دنبال کسانی است که می خواهند روابط دوستانه داشته باشند

رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن تشریح دستاوردهای سفر حسن روحانی به نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: دیپلماسی فعال ایران و تعریف عملیاتی ما از تعامل سازنده، گسترش مناسبات با همه کسانی است که می خواهند با ایران، روابط خوب و دوستانه داشته باشند.

تاریخ خبر: 04/07/1395

.

محمد نهاوندیان درباره روزهای پرکار سیاستمداران کشورمان در سفر به مقر دائمی سازمان ملل گفت: ثمرات و اثرات رویکرد دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته در دیدارها و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مشاهده شد.

وی درباره دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به نیویورک گفت: رئیس جمهوری درحاشیه اجلاس های جنبش عدم تعهد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد 24 دیدار داشت که 9 دیدار با سران کشورها و اقتصادهای مهم بود و 11 دیدار هم با مقامات کشورهای غیر اروپایی و 3 دیدار هم با مقامات همسایگان ایران یعنی پاکستان، ترکیه و عراق بود.

** دیپلماسی فعال مورد تاکید مقام معظم رهبری است
وی با بیان اینکه این ترکیب نشان می دهد دیپلماسی فعال ایران و تعریف عملیاتی ما از تعامل سازنده، گسترش مناسبات با همه کسانی است که می خواهند با ایران ، روابط خوب و دوستانه داشته باشند، افزود: این همان نکته ای است که مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت بر آن تاکید داشت. اثرات و ثمرات رویکرد دولت در سه سال گذشته در دیدارها و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مشاهده شد.
به گفته نهاوندیان پرداخت جدی به مسئله گسترش خشونت و تروریسم و به طور مشخص هشدار نسبت به ایدئولوژی نفرت با نام بردن از عربستان که سبب گسترش این ایدئولوژی و تعرض به همسایگان شده است و تعبیر رژیم آپارتاید برای رژیم صهیونیستی از نقاط قوت سخنرانی رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که پژواک و اثرات این سخنان در دیدارها قابل درک بود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه سخنانش گفت: اکنون موقعیت جمهوری اسلامی ایران به لطف الهی و به همت نیروهای مسلح کشورمان با تدبیر دیپلمات های ما و با قدرت اقتصاد برآمده از اقتصادمقاومتی در شرایطی از عزت است که دیگران به عنوان مرجع حل مسائل با ایران سخن می گویند.

** اولویت اصلی دولت، بهبود اقتصاد است
رئیس دفتر رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش از بهبود وضعیت اقتصادی کشور به عنوان اصلی ترین سیاست دولت نام برد و گفت: اقتصاد ایران به عنوان موفق ترین اقتصاد در برخورد با چالش اُفت قیمت نفت بوده است. این در حالی است که این چالش، دیگر کشورهای نفتی را با مشکلاتی مانند افزایش تورم مواجه کرده است اما تورم ایران کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته است.
نهاوندیان در ادامه سخنانش درباره اعتراض ایران به کارشکنی های آمریکا در روند اجرایی برجام گفت: در مسئله برجام به کندی ها و اهمال کاری ها دولت آمریکا اعتراض داریم. بر اساس متن برجام در پی رفع تحریم های هسته ای باید روابط اقتصادی با ایران عادی سازی شود، ما به آمریکا معترضیم چون تحریم های اولیه و یک جانبه خود را همچنان نگه داشته است.
وی به دستاوردهای برجام اشاره کرد و گفت: بانک های کوچک و متوسط در بسیاری از کشورها هم برای واردات و هم صادرات، برای ما ال سی باز می کنند و صادرات غیرنفتی ما افزایش یافته است. در فرصت 8 ماه پس از برجام بیش از یک میلیون بشکه به تولید نفت کشورمان اضافه شد و مشکل فروش نداریم. در رابطه با بیمه کشتیرانی هم مشکلی نداریم و تحریم های مرتبط با هسته ای برداشته شد.
نهاوندیان ادامه داد: اما اینکه شرایط به گونه ای شده باشد که بانک های بزرگ، بدون نگرانی از تحریم های اولیه و یک جانبه آمریکا جلو بیایند، آن سرعت مطلوب حاصل نشده است که همین موضوع، مایه اعتراض ما شده است.

**اروپایی ها در اجرای برجام با ما همنوا شده اند
نهاوندیان از اعتراضات رسمی ایران به آمریکا در خصوص کارشکنی های این کشور در روند اجرای برجام خبر داد و گفت: در جلساتی که تیم مذاکره کننده کشورمان در سطح معاون وزیر و وزیر داشت این موضوع را پیگیری کرد تا اینکه بالاخره ایران به این تصمیم رسید که به طور رسمی این اعتراض را مطرح کند. ایران در زمانی این تصمیم را گرفت که اروپایی ها هم با ما هم نوا و هم سخن شدند.
وی در ادامه با اشاره به یکی از دستاوردهای برجام گفت: این یکی از دستاوردهای ما است، اروپایی ها هم به آمریکا معترض هستند که چرا همکاری لازم را نمی کند و چرا تحریم های یک جانبه و غیر هسته ای را مرتب به رخ می کشد.
نهاوندیان اضافه کرد: جلسه وزرای خارجه گروه 1+5 و وزیر امور خارجه کشورمان و اتحادیه اروپا برگزار شد.
آمریکایی ها پیش از این جلسه، مجوز فروش هواپیماهای شرکت ایرباس و بوئینگ را به کشورمان صادر کردند. در بحث برجام این موضوع به طور جدی از سوی ما دنبال شد که هم وضعیت مثبت اقتصادی و ظرفیت های ایران را باید طرح کنیم و همزمان تناقص رفتار آمریکایی ها را به آن ها یادآور شویم که این کار، هم در نطق رئیس جمهوری و هم در جلسه کمیسیون مشترک برجام به خوبی انجام شد.

**روزهای پرکار دکتر روحانی در نیویورک
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره روزهای کاری فشرده روحانی در نیویورک نیز سخن گفت و افزود: تقاضا برای ملاقات با رئیس جمهور کشورمان زیاد بود. 14 دیدار فقط در یک روز و نیم انجام شد. رئیس جمهوری فرانسه هم خواهان ملاقات با رئیس جمهور کشورمان بود که ساعت حدود 21 و سی دقیقه سه شنبه توانستیم وقت بگذاریم و وی به محل اقامت آقای روحانی رفت.
وی ادامه داد: موفقیت ویژه و فرصت کم سابقه ای در نگاه مثبت به ایران و فضای مثبت برای تقویت مناسبات، ایجاد شده است که باید آن را مستحکم کنیم. برای این کار تنها راه این است که منافع متقابل را تعریف کنیم زیرا رابطه یک سویه و یک برنده، پایدار نیست.
نهاوندیان درباره موضعگیری های مثبت اخیر موگرینی هم گفت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانش تصریح کرده است که باید دستاوردهای اقتصادی برجام برای ایران، حاصل شود و ملموس باشد و این موضع اروپایی هاست و روی سخن آنها با آمریکاست. اتحادیه اروپا اکنون تحریمی علیه ایران ندارد. پیش از برجام این اتحادیه در کنار آمریکا بود و حتی به طور یک جانبه تحریم های متعددی را علیه ایران وضع کرده بود. توفیق بزرگ برجام این بود که به یک باره نه تنها چند قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد لغو شد بلکه تحریم های اتحادیه اروپا هم لغو یا متوقف شد.
وی درباره معاملات بانکی با آمریکا گفت: البته نگرانی هایی که در برخی از مؤسسات بزرگ بانکی وجود دارد ثانوی است زیرا آن ها معاملات بانکی زیادی با آمریکا دارند و از باب به خطر افتادن احتمالی این معاملات، ریسک سیاسی در محاسبات آن ها وارد می شود. اتحادیه اروپا بسیار مشتاق کار با ایران است، افق بیش رو افق همراهی های جدی تر اروپا با ایران است. همه کشورها احساس کردند در تعامل با ایران می توانند منافع متقابل داشته باشند.

**دوره داستان سرایی درباره فعالیت هسته ای ایران به سر آمده
است
نهاوندیان همچنین با اشاره به دستاورها و نتایج نشست پسابرجامی وزیر خارجه کشورمان با همتایان خود در کشورهای گروه 1+5 در نیویورک گفت: در جلسه کمیسیون مشترک، دوباره تاکید شد که برجام، سندی میان دو کشور نیست بلکه معاهده بین المللی و تعهدی است که در شورای امنیت تصویب شده است. دیگر نمی شود داستان سرایی های گذشته هسته ای را در قبال ایران بیان کرد، پایه تحریم های هسته ای شکست. بنابراین دیگر کسی نمی تواند به بهانه هسته ای، کشورمان را تحریم کند.
این عضو کابینه تدبیر و امید درباره مسائل فی مابین ایران و آمریکا گفت: مسائل ما با آمریکا، متعدد و چندجانبه است، دیوار بی اعتمادی میان ما و آمریکا در طول سال های پیش و پس از انقلاب برقرار شده است و این مسائلی نیست که به سادگی قابل حل باشد.

**به سیاستهای آمریکا در منطقه معترضیم
نهاوندیان با تشریح اعتراض های ایران به سیاستهای منطقه ای آمریکا در خاورمیانه تاکید کرد: ما متناسب با کنش ها، واکنش نشان می دهیم، یکی از اعتراضات ما به آمریکا سیاست های نادرست و فاجعه بار آن در منطقه ماست. موضع و تحلیل ایران در 40سال گذشته، همیشه درست و مواضع آمریکا همواره غلط و سیاست آمریکا در منطقه ماهم همواره مشکل زا بوده است. رویکرد ایران از ابتدا فرقه گرایانه نبود بلکه منطقی و صلح طلبانه بود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر پیش رو با توفیق مرحله به مرحله در مذاکرات هسته ای و برجام هموار شده است گفت: این روند و الگو می تواند در دیگر مسائل از جمله سوریه هم به کار گرفته شود. لذا موضع ایران از ابتدا این بود که سوریه راه حل نظامی ندارد و فقط مردم این کشور می توانند درباره سرنوشت آن تصمیم بگیرند. شرایط فعلی تروریسم در عراق و سوریه و در مقایسه با دو سال قبل نشان می دهد که ما پیشرفت کرده ایم یا طرف مقابل؟ و الآن حرف ما طرفدار دارد یا کسانی که برای تقبیح موضع ما پول های هنگفتی هزینه کرده اند؟.

** شکایت رسمی ایران از آمریکا
نهاوندیان درباره موضوع مصادره 2 میلیارد دلار از اموال ایران در آمریکا نیز توضیح داد: آقای روحانی در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به صراحت به این موضوع پرداخت. شکایتی را که به دیوان عالی دادگستری بین المللی کرده ایم به طور جدی دنبال خواهیم کرد.
وی در ادامه افزود: وکلایی قوی در این باره به کار گرفته ایم و در محافل سیاسی و حقوقی بین المللی هم آن را پیگیری می کنیم. بهره جویی از فضای پسابرجام و نگاه اقتصادی به آن اولویت ماست. امور سیاسی را باید در روند مطالعه کرد. سالها قبل بسیاری از هم پیشی می جستند تا به ایران حمله کنند یا ما را محکوم کنند و سیاست ایران مخصوصاً موضوع هسته ای را برای سرکوبمان بهانه می کردند.
نهاوندیان به صندلی های خالی مجمع عمومی سازمان ملل هنگام سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و گفت: اخیراً نتانیاهو در سخنرانی هایش به قدری از فضای حاکم بر فضای سازمان ملل خشمگین بود که به جای مورد خطاب قرار دادن ایران، به سازمان ملل و یونسکو حمله ور شد و کار به جایی رسید که دیگر ایران را از خاطر برد زیرا دیگر فضای سیاسی جهان تکرار دروغ های گذشته را درباره ایران نمی پذیرد. وجه تمایز میان گفته های عربستان و صهیونیست ها در سازمان ملل با واقعیت ایران سبب سربلندی ما می شود.

** اقتصاد و اشتغال اولویت های آینده دولت
نهاوندیان درباره اولویت های کاری دولت در یکسال آینده نیز گفت: ما به فرموده مقام معظم رهبری عمل می کنیم. لذا اولویت ما اقتصاد است و رسیدن به این مهم، ادبیات خاص خود را می طلبد. نبرد و ایستادگی ما در هشت سال دفاع مقدس برای قرنها بیانگر این است که ملت ایران اگر بخواهد می تواند متجاوزان را سرنگون کند. روحیه سلحشوری را باید حفظ کرد اما اولویت ما اقتصاد و ایجاد اشتغال برای جوانان ماست.
وی در ادامه گفت: فضای پسابرجام فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان داخلی به منظور رشد و توسعه صنعت و تولیداتشان فراهم می کند. ایران در بخش بین المللی به خصوص در بین کشورهای جنبش عدم تعهد جایگاه خاصی را کسب کرده و در حوزه اقتصاد حضوری فعال داشته است؛ به طور مثال عضویت در سازمان تجارت جهانی برای ایران اعتبار بالایی را به همراه آورده است. اما، باید از سر راه تجارت، صادرات و واردات با دیگر کشورها موانع موجود را برداشت.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تقویت بعد اقتصادی جنبش غیرمتعهدها از ترتیبات منطقه ای شکل می گیرد، گفت: ایران به دلیل پیشینه ارتباطی خوب با همسایگانش می تواند از این فرمول به خوبی استفاده کند. در نشست اخیر این جنبش هم معلوم شد ایران برای بسیاری از کشورها از جذابیت نفتی بالایی برخوردار است و این فرصت مناسبی برای شروع و مراودات تجاری با خارجی هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، نهاوندیان در پایان سخنانش درباره دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به کوبا و ملاقات با سران این کشور هم اشاره کرد و گفت: این سفر دو جانبه بود، ملاقاتی با فیدل کاسترو انجام شد که او از خاطرات گذشته اش برای ما صحبت کرد و همچنین برای برقراری ارتباط اقتصادی با ما بسیار مشتاق بود.


منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =