عقب‌گرد 190 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام قرمز پوش شد

عقب‌گرد 190 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام قرمز پوش شد

معاملات بورس تهران امروز نیز با تداوم فقر نقدینگی معاملاتی کم عمق و بی‌هدف را شاهد بود، بازاری که اگرچه نماگرهای آن به لطف معاملات کد به کد فرو نمی‌ریزد، اما تداوم افت ارزش سهام همه را کلافه کرده است.

تاریخ چاپ: ۹۵/۰۶/۱۰
 .

خبرگزاری فارس: عقب‌گرد 190 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام قرمز پوش شد

.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه 10 شهریورماه 95 با کاهش 190 واحدی به رقم 77 هزار و 167 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با 26 واحد کاهش عدد 14 هزار و 370 واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور نیز با 291 واحد افت به رقم 85 هزار و 898 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 166 واحدی به عدد 54 هزار و 262 واحد رسید که شاخص بازار دوم با 219 واحد کاهش عدد 167 هزار و 210 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) نیز امروز با کاهش 7 واحدی با عدد 809 واحد بسته شد.

براساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با 37 واحد و فولاد مبارکه و ایران خودرو هریک به میزان 18 واحد کاهش بالاترین تاثیر را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت ملی صنایع مس ایران با 14 واحد، معدنی و صنعتی چادرملو با 10 واحد و پتروشیمی مبین با 6 واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به کمتر از 120 میلیارد تومان رسید که حاصل معامله بیش از 505 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 43 هزار و 282 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های قند شیرین خراسان، اوراق مشارکت میدکو و حق تقدم خرید سهام بین‌المللی محصولات پارس متوقف و در مقابل نماد معاملاتی اوراق اجاره هواپیمایی ماهان بازگشایی شد. در عین حال بلوک 6.7 درصدی «پترول» به قیمت پایه هر سهم 143 تومان روی میز فروش بورس گذاشته شد که در نهایت از سوی یک شرکت حقوقی خریداری شده است.

به گزارش فارس، امروز کمتر از 127 میلیون سهم میدکو به ارزش بیش از 26 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده (بانک پاسارگاد) کد به کد شد.

در نماد سایپا نیز بازارگردان سهم اندکی بیش از 15 میلیون سهم را میان کدهای درون گروهی در جریان بازار عادی کد به کد کرد. در صنعتی دریایی ایران اما کمتر از 30 میلیون سهم به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان کد به کد شد.

در سرمایه‌گذاری دارویی تأمین نیز امروز 20 میلیون سهم به ارزش کمتر از 14 میلیارد توامن به صورت بلوکی به کدهای درون گروهی منتقل شد. بیمه پاسارگاد اما امروز شاهد کد به کد شدن کمتر از 17 میلیون سهم به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده خود بود.

ایران‌خودرو دیزل نیز امروز نظاره‌گر معاملات کد به کد کمتر از 16 میلیون سهمی به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان بود. در عین حال 8 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب به ارزش 2 میلیارد تومان کد به کد شد. 5 میلیون سهم گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید اما به ارزش بیش از 755 میلیون تومان کد به کد شد.

این در حالی بود که در سایر نمادهای معاملاتی شاخص‌ساز بازار نیز عملیات بازارگردانی سهام با هدف حمایت از نماگرهای منتخب بازار از سوی حقوقی‌ها دنبال شد. در عین حال در مخابرات ایران نیز اندکی بیش از 3 میلیون سهم به ارزش 700 میلیون تومان کد به کد شد.

براساس این گزارش امروز بازار سهام یک سره در فضای رکود و فرسایش فرو رفت به طوری که علیرغم حمایت‌های سنتی از نماگرهای منتخب بازار اما قیمت سهام در سبد سرمایه‌گذاری سهامداران همچنان با افت ارزش مواجه بود هرچند که سفته‌بازی‌های سرگرم‌کننده در برخی نمادهای معاملاتی که برخوردار از سرمایه کوچک و تک سهم‌ها همچنان ادامه دارد اما فقر شدید نقدینگی باعث شده تا اغلب سهامداران از حضور در تالار شیشه‌ای کلافه شوند.

در بورس کالا نیز امروز عدم تغییر سقف 10 درصدی محصولات PVC باعث شد تا تقاضا در این بازار به اوج خود برسد. این موضوع بهانه‌ای شد، تا در بازار سهام پتروشیمی آبادان میزبان تقاضای پر حجم در نماد معاملاتی سهام خود با وجود عرضه‌های سنگین تاپیکو و صندوق بازنشستگی باشد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام بازاری کم عمق و کسالت آور بود که فقر نقدینگی در کنار تداوم ریزش ارزش قیمت سهام شرایطی نا امید کننده را در فضای کلی معاملات حاکم کرده بود. بازاری که معاملات کد به کد مانع از ریزش‌های واقعی نماگرهای منتخب آن شده است.


منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =