وزیر صنعت، معدن و تجارت: سرمایه‎گذاری‎های خارجی در بخش صنعت به مرحله تولید رسید

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

سرمایه‎گذاری‎های خارجی در بخش صنعت به مرحله تولید رسید/ بیش از 4 میلیارد دلار تعهد سرمایه‎گذاری خارجی پس از برجام

تاریخ خبر:  29/5/1395


در دولت یازدهم تاکنون بیش از 4 میلیارد دلار تعهد سرمایه‎گذاری خارجی که به تصویب هیات عالی سرمایه‎گذاری خارجی نیز رسیده است در بخش صنعت و معدن داشته‎ایم.


محمدرضا نعمت‎زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه زمان زیادی از مذاکره با سرمایه گذاران نگذشته است، گفت: با این حال اجرایی شدن این قراردادها به سرعت در حال پیگیری است و حتی دو تا سه مورد از این سرمایه گذاری‎ها بعد از هفته دولت به مرحله تولید می‎رسد. یکی در بخش تولید شیرآلات کنترل در صنعت نفت و دیگری در زمینه خودروسازی و خط تولید فولاد است که هر دو سرمایه‎گذار ایتالیایی هستند.


وی افزود: از کشورهای دیگر اروپایی مثل اسپانیا هم هستند که با شرکت‎های ایرانی مشارکت می‎کنند و به طور کلی از هر سه پیشنهاد سرمایه‎گذاری، دو سرمایه‎گذار آن خارجی است.


نعمت‎زاده همچنین با اشاره به اینکه بعد از برجام با کشورهای همسایه از جمله عمان، ترکمنستان، عراق و جمهوری آذربایجان هم تفاهم‎نامه‎هایی داشتیم یادآور شد: با توجه به اینکه ایران سال‎ها در تحریم‎های شدید اقتصادی به سر می‎برده است، طبیعی است که بازگشت به شرایط پیش از تحریم‎ها زمان‎بر است.

او با اعلام اینکه ده‎ها قرارداد مشارکت در بخش صنعت و معدن با سرمایه‎گذاران خارجی بستیم، ادامه داد: در بخش معدن برای یکی از معادن بزرگ از سرمایه‎گذار خارجی دعوت کردیم.


وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در بخش صادرات غیر نفتی هم پیشرفت‎های قابل توجهی داشتیم به این ترتیب که میزان صادرات ما به کره جنوبی طی چهار ماهه نخست سال گذشته معادل 100 میلیون دلار بوده که این میزان در چهار ماهه نخست امسال به یک و نیم میلیارد دلار افزایش یافته است. از طرفی صادرات فرش ایران به آمریکا متوقف شده بود که خوشبختانه از سر گرفته شد.

به گفته این مقام مسوول، پسته و سایر خشکبار ایران نیز راه صادرات به آمریکا را در پیش گرفته است. این در حالی است که در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و پروتئینی به کشور دوست و همسایه، روسیه نیز با رشد مطلوبی مواجه بودیم.    


منبع: شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =