«سارا زاهدی» برنده جایزه انجمن ریاضیات اروپا شد

«سارا زاهدی» برنده جایزه انجمن ریاضیات اروپا شد
دوشنبه 11/5/1395
.

سارا زاهدی، ریاضیدان ایرانی‌الاصل ساکن سوئد موفق به دریافت جایزه معتبر انجمن ریاضیات اروپا (EMS) شد. به گزارش ایسنا، این جایزه هر 4 سال یک بار به ریاضیدانان جوان اروپایی اعطا می‌شود.
زاهدی به دلیل تلاش‌های خود در جهت ارتقای شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای رفتار سیالات که با هم مخلوط نمی‌شوند، این جایزه را دریافت کرده است. این محقق جوان ایرانی‌الاصل که در میان 10 دریافت‌کننده با سن 35 سال و کمتر قرار دارد، تنها زنی است که امسال موفق به کسب این جایزه شده است.
وی همچنین یکی از تنها 9 زن دریافت کننده جایزه EMS از زمان آغاز آن در سال 1992 بوده است.این جایزه شامل یک هدیه نقدی 5000 یورویی است. از دیگر برندگان این جایزه می‌توان به «گریگوری پرلمان» که صاحب مقاله  پرسروصدای «سرنوشت متعدد» در سال 2006 بود و «سدریک ویلانی» ریاضیدان فرانسوی و برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۰ اشاره کرد.
زاهدی که در سال 1360 در تهران متولد شده، در سن 10 سالگی به سوئد مهاجرت کرد و به دلیل ناآشنایی با زبان سوئدی، بیشتر با ریاضی انس گرفت.
وی در گفت‌وگویی با مجله دویچه وله اظهار کرد: من در کلاس ریاضی بهتر می‌توانستم با همکلاسان خود ارتباط برقرار کنم و با حل مسائل ریاضی توانستم با آن‌ها دوست شوم.
زاهدی مدرک فوق‌‌لیسانس را در سال 2006 و دکترای خود را در سال 2011 از مؤسسه سلطنتی فناوری (KTH) دریافت کرد و پس از گذراندن مطالعات فوق دکترا در دانشگاه اوپسالا، به عنوان دانشیار در یک مؤسسه علمی مشغول به کار شد.
این ریاضیدان جوان ایرانی متخصص تحلیل عددی است که به نمایش چگونگی دقیق‌تر و بهینه‌تر کردن شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای می‌پردازد. وی شبیه‌سازی‌هایی از سیالاتی مانند آب، نفت و بنزین ایجاد کرده که با هم مخلوط  نمی‌شوند. سارا زاهدی یکی از ۱۳۰۰ شرکت‌کننده‌ای است که در هفتمین کنگره ریاضیات اروپا در شهر برلین حضور دارد.


منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =