به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن سراج‌زاده با اشاره ‌به ماده۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه اجرایی آن افزود: بر اساس این قانون به دولت اجازه داده می‌‌شود برای فرآوری مواد خام و تبدیل به کالا‌های با ارزش افزوده بالا، از انواع مشوق‌‌های لازم استفاده کند.

وی اضافه کرد: مطابق این قانون، با انعقاد قرارداد عاملیت با بانک صنعت و معدن، یارانه سود تسهیلات سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت (در قالب وجوه اداره شده) در چارچوب طرح «کمک به نوسازی و تکمیل زنجیره ارزش در راستای جلوگیری از خام‌فروشی» به متقاضیان مشمول پرداخت کند.

سراج‌زاده گفت: همه مواد اولیه خامی که فرآوری شده و در زنجیره ارزش منجر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر شوند، مشمول این حمایت هستند.

او ادامه ‌داد: بر این اساس، فرآوری مواد اولیه خامی که صادرات آنها مشمول پرداخت عوارض یا مالیات ‌است از جمله فرآوری پوست خام گاوی، گوسفندی و بزی، وت بلوی گاوی، گوسفندی و بزی، سالامبور گوسفندی و بزی، کرک خام، قراضه فلزات، قراضه و ضایعات باتری خودرو، سولفور مولیبدن، آخال از مصنوعات پلیمری PET و آخال کاغذی، در اولویت این حمایت قرار می‌گیرد.

سراج‌زاده گفت: متقاضیان مشمول شامل اشخاص حقیقی و حقوقی از بخش‌های خصوصی و تعاونی (با اولویت اشخاص حقوقی) هستند که اولویت در موافقت‌نامه دارند و از طرف مجری طرح (وزارت صنعت، معدن و تجارت) به بانک برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت از محل منابع داخلی بانک معرفی می‌شوند.

این عضو هیات‌مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با اشاره به شرایط متقاضیان طرح تاکید کرد: معرفی‌شدگان باید واجد شرایط بانک تشخیص داده شوند. همچنین تسهیلات پرداختی نیز با احتساب ۹درصد یارانه سود، برای کل دوره قرارداد بانک با متقاضی محاسبه و لحاظ می‌شود.

او اضافه‌کرد: پرداخت یارانه سود تسهیلات به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که اقساط خود را در سررسید پرداخت کرده و آمار تولید و تحقق اهداف پروژه‌ها و زیرپروژه‌های خود را ارائه دهند. به این ترتیب یارانه سود پس از تایید مجری طرح توسط بانک عامل به حساب متقاضی در موعد مقرر منظور می‌شود.

سراج‌زاده گفت: درخصوص تسهیلات دریافتی از منابع داخلی بانک برای سرمایه در گردش، یارانه سود تسهیلات در پایان اقساط (یک سال) و درباره تسهیلات دریافتی از منابع داخلی بانک برای سرمایه ثابت، یارانه سود تسهیلات هر ۶ماه یک‌بار به حساب متقاضی در بانکی که تسهیلات اخذ کرده است،  تخصیص و اعمال می‌شود.

او افزود: واحد‌های صنعتی مشمول این طرح می‌توانند نسبت به ارسال درخواست کتبی به صندوق یا ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استان اقدام کنند.

منبع