13

123 روز از تغییر مسیر شاخص‌‌‌‌‌‌‌های بورسی و صعودی‌شدن قیمت‌‌‌‌‌‌‌ سهام در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای می‌گذرد. در این مدت نماگر اصلی بازار سهام توانست خود را از 2/ 1‌میلیون واحد به ابرکانال 5/ 1‌میلیون واحد برساند و حتی برای یک روز هم که شده بتواند طعم حضور در محدوده یک‌میلیون و 600‌هزار واحدی را به سهامداران بچشاند، هر چند نتوانست حضور پایدار در این محدوده داشته باشد. آمارها نیز نشان می‌دهد شاخص‌کل در این برش زمانی 123 روزه توانسته 27‌درصد افزایش ارتفاع دهد و نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز به رشد 34‌درصدی دست یابد، با این‌حال پس از ثبت 4‌ماه صعود متوالی در کارنامه بازار سهام، 8 روز کاری اخیر، برای بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها خوشایند نبود؛ جایی‌که شاخص‌کل بیش از 4‌درصد عقب‌‌‌‌‌‌‌نشینی کرد و دماسنج گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر نیز بیش از 5‌درصد افت را نشان داد، اما سهام دادوستد شده در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای چه وضعیتی دارند و در 4‌ماه اخیر چه میزان سود از آن سهامداران خود کرده‌‌‌‌‌‌‌اند؟

سرنوشت رالی سوم بورس

اولین رالی از جنس مزبور طی کمتر از یک‌‌‌‌‌‌‌ماه در پاییز ۱۳۹۹ روی داد که به رشد ۲۴‌‌‌‌‌‌‌درصدی شاخص انجامید. دومین نوبت با رشد ۴۴‌‌‌‌‌‌‌درصدی دماسنج بازار در تابستان گذشته محقق شد و سومین دوره رونق به همین رالی اخیر بازمی‌گردد که تا محدوده 33درصد پیش‌‌‌‌‌‌‌رفت و اکنون بیش از 4‌درصد عقب نشسته است. ترس سهامداران از ریسمان سیاه و سفیدی که بورس در دو سال‌اخیر به آنها نشان داده سبب شده تا حالا شاهد فروکش خوش‌‌‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌‌‌‌ها در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای باشیم. برخی عنوان می‌کنند بورس هرچه سود در 4‌ماه گذشته برایشان ساخته بود را در همین روزهای گذشته، بازپس گرفته است و برخی نیز می‌گویند بار دیگر قرار است آن روی زشت بازار را برای چند ماهی ببینند و کاری هم از دستشان بر‌نمی‌‌‌‌‌‌‌آید. کارشناسان اما عموما نظر دیگری دارند و معتقدند موج سوم صعود قیمت‌ها در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای با گذشته متفاوت است و به‌نظر اصلاح چند روز گذشته شاخص‌‌‌‌‌‌‌ها موقتی خواهد بود. آنها به محرک‌هایی همچون تورم انتظاری، نرخ دلار، وضعیت سیاسی و البته بازارهای جهانی اشاره می‌کنند و در انتظار بازگشت نماگرهای سهام به مسیر صعود و رشدی آهسته و پیوسته تا پایان‌سال ‌هستند. آنها می‌گویند ترکیب مقاومت نموداری با عوامل بنیادی در قالب گزارش‌‌‌‌‌‌‌های ضعیف‌‌‌‌‌‌‌تر از انتظار اکثر شرکت‌ها در زمستان۱۴۰۰ موجب شد از خوش‌بینی قبلی مبنی‌بر امکان تداوم رالی صعودی در کوتاه‌‌‌‌‌‌‌مدت کاسته شود و شاهد خروج حقیقی‌‌‌‌‌‌‌ها از بورس و بازگشت بخشی از این منابع به پناهگاه صندوق‌های معامله‌‌‌‌‌‌‌پذیر باشیم، اما این روند ادامه‌‌‌‌‌‌‌دار نخواهد بود و دیگر قرار نیست شاخص تا مرز یک‌میلیون واحد نزول کند.

در مجموع اما یکی از مهم‌ترین اصول جهت موفقیت در بازارهای مالی این است که فرد سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار بتواند تشخیص دهد که در هر مقطع زمانی در کدام نقطه از سیکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رفتاری اقتصاد و به‌‌‌‌‌‌‌تبع آن بازارها قرار دارد تا متناسب با آن تصمیمات بهینه را اتخاذ کند، اما این کار در تخصص هر سهامداری نیست و شاید همین موضوع در کنار طمع سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذار در صعودهای پرشتاب است که بعضا باعث سودهای هنگفت در جریان دادوستدهای تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای می‌شود.

سود سه رقمی در 4 ماه

آنگونه که بررسی‌‌‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد در 123 روز گذشته بیش از 53درصد از سهام دادوستد شده در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای بازدهی بیشتری از شاخص‌کل (27 درصد) به ثبت رسانده‌‌‌‌‌‌‌اند و در مجموع بیش از90درصد از نمادها نیز عملکرد مثبتی داشته‌‌‌‌‌‌‌اند. در این میان سهام 18 شرکت سهامی نیز موفق به ثبت رشد سه رقمی از 6 بهمن‌‌‌‌‌‌‌ماه سال‌گذشته تا 8 خردادماه شده‌‌‌‌‌‌‌اند. رتبه نخست رشد قیمت در این برش زمانی نیز از آن نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری توسعه‌آذربایجان شد. «وآذر» در 123 روز گذشته توانست سودی معادل 5/ 361‌درصد را از آن سهامداران خود کند. این شرکت در آخرین شفاف‌‌‌‌‌‌‌سازی که برای بررسی دلایل رشد قیمت سهم روانه سامانه کدال کرده بود، ضمن تاکید بر این موضوع که تغییر بااهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده، نوسان قیمت سهام را به عرضه و تقاضا در بازار ارتباط داد. رخدادی که در برش زمانی مورد‌بررسی برای برخی دیگر از سهام شرکت‌های با ارزش بازار پایین نیز تجربه شد. سهامی که عمدتا روزانه با حجم معاملات ناچیزی روبه‌رو هستند و از این‌رو همان‌طور که در موج‌های صعودی رشدهای عجیبی از آن سهامداران می‌کند، در صورت توقف روند صعودی و گرفتار‌شدن در صف‌‌‌‌‌‌‌های سنگین فروش به دلیل معاملات کم‌‌‌‌‌‌‌مقدار می‌تواند برای روزها و حتی هفته‌‌‌‌‌‌‌ها فرصت خروج به سهامداران نداده و تمام سودهای کسب‌شده را بسوزاند. موضوعی که باید مورد‌توجه سهامداران قرار گیرد.

پیشتازان بورس 1401

دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای از ابتدای سال‌1401 تا روز گذشته، رشدی 2/ 12درصدی را تجربه کرده است و نماگر هم‌‌‌‌‌‌‌وزن نیز موفق شده حدود 22‌درصد افزایش ارتفاع دهد. بررسی‌‌‌‌‌‌‌های 458 نماد در دو بازار بورس و فرابورس اما خبر از پیشی‌‌‌‌‌‌‌گرفتن بازدهی 77درصد از نمادها نسبت به شاخص‌کل به‌عنوان دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای دارد. همچنین از ابتدای سال ‌تاکنون تنها 21شرکت شاهد افت قیمت نماد معاملاتی خود بوده‌اند. در این برش زمانی اما شرکت دامداری تلیسه نمونه بهترین عملکرد را به میزان 132‌درصد ثبت کرد و از این منظر در صدر جدول بازدهی بازار قرار گرفت. «تلیسه» در سومین رالی صعودی بورس از آغاز ریزش 99 نیز توانسته 7/ 131‌درصد سود را از آن سهامداران خود کند. حذف دلار ترجیحی و افزایش نرخ شیر‌خام یکی از عوامل اثرگذار بر جذابیت این زیرمجموعه گروه زراعت بود که به رشد قیمت سهام آن منجر شد.

کارنامه بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها زیر مرز 6/ 1

27 اردیبهشت‌‌‌‌‌‌‌ماه بود که شاخص‌کل بورس تهران ابرکانال 6/ 1میلیون واحد را برای نخستین‌بار در موج‌های صعودی خود تجربه کرد اما این محدوده تنها در کارنامه همان روز ثبت شد و از فردای آن شاهد عقب‌‌‌‌‌‌‌نشینی قیمت‌ها در تالار شیشه‌‌‌‌‌‌‌ای بودیم، تاجایی‌که در 8 روز کاری گذشته این نماگر حدود 5/ 4‌درصد کاهش ارتفاع داده است. در این میان بررسی‌‌‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد 293سهم معادل 64‌درصد از کل نمادهای مورد بررسی، با افت قیمت بیشتری نسبت به شاخص‌کل مواجه شده‌‌‌‌‌‌‌اند و در کل نیز 374 سهم نیز قرمزپوش شده‌‌‌‌‌‌‌اند. بیشترین کاهش قیمت در این بازه زمانی متعلق به نماد شرکت افرانت به میزان 27‌درصد بود. در آنسوی بازار اما 78 سهم بازده مثبتی به نمایش گذاشتند که در صدر آنها شرکت آلومراد با رشد قیمت 38‌درصدی خودنمایی می‌کند.

منبع