فصل جدید تجارت ایران و اوراسیا با موافقت‌‌‌نامه تجارت آزاد

دنیای‌اقتصاد : رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: در این دور ۹فصل از موافقت‎نامه تجارت آزاد بین طرفین بررسی شد و توافقات لازم در اکثر موارد به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان‌پاک افزود: در این دور از مذاکرات که هیاتی از اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آن حضور پیدا کرده بود، نمایندگان دستگاه‌‌‌های مختلف با هدایت سازمان توسعه تجارت ایران مذاکرات سه‌روزه خود را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت‌‌‌نامه تجارت آزاد انجام دادند. نمایندگان پنج‌کشور عضو اوراسیا شامل روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس از طریق ویدئوکنفرانس در مذاکرات مشارکت داشتند. وی تصریح کرد: مذاکرات از صبح دوشنبه تا چهارشنبه ادامه پیدا کرد و در طول این مذاکرات نمایندگان دستگاه‌‌‌ها از ایران و نمایندگان اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۹فصل از این موافقت‎نامه را مرور کردند و موارد اختلافی را مورد بررسی مجدد قرار دادند و توافق لازم در اکثر موارد به عمل آمد. معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: موارد اختلافی معدودی باقی مانده که طرفین پس از انجام مشورت‌‌‌های داخلی در دور بعدی راجع به آنها تصمیم‌گیری خواهند کرد. در این دور از مذاکرات برای اولین بار فهرست‌‌‌های کالایی اولیه دو طرف مرور و مبادله و بنا شد در دور بعدی جزئیات فهرست‎های کالایی مورد بحث و تبادل نظر بیشتر قرار گیرد.

پیمان‌‌‌پاک افزود: موافقت‌‌‌نامه تجارت ترجیحی که پس از سه‌سال مذاکره سرانجام در ۲۷ اردیبهشت سال ۹۷ به امضا رسید، پس از تصویب مجالس طرف‌های توافق از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده است. این موافقت‎نامه سه‌ساله است و تا آبان ۱۴۰۱ اجرایی خواهد بود. معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در این موافقت‌‌‌نامه پیش‌بینی شده بود مذاکرات بین ایران و پنج‌کشور عضو اتحادیه اوراسیا برای تبدیل موافقت‌‌‌‎نامه تجارت ترجیحی به تجارت آزاد از ۵ آبان سال ۱۳۹۹ آغاز شود. پیمان‌‌‌پاک افزود: بیش از یک‌سال است که سازمان توسعه تجارت ایران مذاکرات خود را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت‌‌‌نامه تجارت آزاد آغاز کرده و در دور مذاکراتی که در تهران برگزار شد، متن موافقت‌‌‌نامه تجارت آزاد تا حد زیادی نهایی شد و دو طرف لیست‌‌‌های کالایی خود را با هم مبادله کردند. وی گفت: مقرر شد، مذاکرات با جدیت ادامه پیدا کند و پیش از اتمام سال میلادی جاری به اتمام برسد. دور بعدی مذاکرات بناست در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و با حضور هیات ایرانی در اردیبهشت سال آینده برگزار شود.

صادرات ۴‌میلیارد دلاری خدمات فنی‌مهندسی
به گزارش مهر، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت همچنین در صفحه شخصی خود در فضای‌مجازی با اشاره به رشد ۴۰۰‌درصدی صادرات خدمات فنی‌مهندسی گفت: به یاری خدا، هدفگذاری سال‌آتی فراتر از ۴میلیارد دلار خواهد بود. پیمان‌پاک نوشت:‌ در سال‌۱۴۰۰ صادرات خدمات فنی‌مهندسی رشد ۴۰۰‌درصدی نسبت به سال‌۹۹ داشت و از مرز ۳/ ۲میلیارد دلار گذشت. وی افزود: این رقم، حاصل صادرات به ۱۸ کشور جهان بوده است. به یاری خدا، هدفگذاری سال‌آتی فراتر از ۴میلیارد دلار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =