تشکیل قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ماندگاری کالا

به نقل از خبرگزاری مهر : رئیس کل گمرک ایران گفت: قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ایستایی و ماندگاری کالا، در گمرک جمهوری اسلامی ایران تشکیل می شود.

به نقل از گمرک ایران، علیرضا مقدسی از تشکیل قرارگاه تسهیل تشریفات گمرکی و جلوگیری از ماندگاری کالا خبر داد و اظهار کرد: هدف از تشکیل این قرارگاه ایجاد شرایط مناسب و رفع موانع موجود برای تسهیل و تسریع تشریفات گمرکی ترخیص کالا به ویژه کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات و ماشین آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی و همچنین یافتن راه‌های مؤثر و عملی جهت کاهش ماندگاری کالا در گمرکات کشور است.

رئیس کل گمرک ایران افزود: فرماندهی و هدایت امور این قرارگاه را معاون امور گمرکی و سرپرست معاونت حقوقی و نظارت گمرک به طور مشترک بر عهده خواهند داشت و با تشکیل جلسات هفتگی، رصد، بررسی و تحلیل موانع تسهیل تشریفات گمرکی و عوامل ایجاد ایستایی و ماندگاری کالا در گمرکات به خصوص کالاهای اساسی و ارائه پیشنهادها و راهکارهای مناسب موجبات افزایش سرعت ترخیص و کاهش دپوی کالاها را فراهم خواهند کرد.

وی گفت: اولویت فعالیت این قرارگاه، گمرکات مهم و پرتردد کشور به خصوص گمرکات ترخیص کننده کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید است و معاونان، ناظران و مدیران کل گمرکات اجرایی و ستادی نهایت همکاری و هم اندیشی با این قرارگاه را به عمل خواهند آورد.

مقدسی پیگیری روند اظهار و ترخیص کالاهای موجود در گمرکات و ارائه گزارش‌های تحلیلی در این زمینه را از دیگر مأموریت‌های قرارگاه فوق اعلام کرد و افزود: اتخاذ تصمیمات واحد و ایجاد هماهنگی بیشتر مابین گمرک و سازمانهای همجوار و ذیمدخل در بحث ترخیص کالا، علاوه بر انضباط بخشی به فرایند فعالیت‌های تجاری و تسهیل امور گمرکی موجب کاهش ماندگاری کالا در گمرکات و بنادر خواهد شد.

گفتنی است، ناظران گمرکات هرمزگان، بوشهر، خوزستان (بندر امام خمینی ره)، سیستان و بلوچستان (چابهار) و مازندران (بندر امیرآباد) موظفند با ارائه گزارش مستمر و لازم در خصوص وضعیت کالاهای موجود در آن گمرکات و تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص و در صورت لزوم شرکت در جلسه قرارگاه، اقدامات لازم را در راستای اهداف قرارگاه انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =