رئیس سازمان تجارت خارجی ژاپن (جترو) اظهار کرد: اخیرا جترو یک بسته همکاری اقتصادی با ایران را آماده کرده و علاقه‌‌‌مند است مناسبات تجاری خود را با ایران افزایش دهد؛ این موضوع نشان می‌دهد که ژاپنی‌‌‌ها آینده را مثبت می‌‌‌بینند و به دنبال این هستند که در چند مرحله بتوانند جلسات مذاکره رودررو برگزار کنند و بین فعالان حوزه‌‌‌های تجهیزات پزشکی، تولید محتوای فرهنگی، لوازم‌‌‌آرایشی و استارت‌آپ‌‌‌ها ارتباط به وجود آورند.

سوزوکی ادامه داد: درصدد هستیم در چند ماه آینده وبینارهای متعددی با حضور شرکت‌های ژاپنی و ایرانی به‌‌‌صورت مجازی برگزار کنیم. بنابراین از اتاق ایران می‌‌‌خواهیم مانند گذشته در جهت برگزاری این رویدادها با جترو همکاری کند و لیست افراد و شرکت‌های موردنظر را در اختیار ما قرار دهد.

در ادامه این نشست، معاون بین‌الملل اتاق ایران گفت: نظر به مذاکرات وین و احتمال ثمربخشی این مذاکرات، به نظر می‌رسد ژاپنی‌‌‌ها در مسائل اقتصادی بسیار مطلع و زیرک هستند؛ چراکه به دنبال تغییر شرایط و از سرگیری روابط متوقف‌‌‌شده با تجار ایرانی هستند. ما نیز با پیشنهاد برگزاری جلسات میان طرفین به‌‌‌صورت مجازی و حتی حضوری با رعایت کامل پروتکل‌‌‌های بهداشتی موافق هستیم.

کرباسی افزود: تاکنون جلسات کارشناسی و B۲B زیادی را به‌‌‌صورت مجازی بین تجار ایرانی و خارجی برگزار کرده‌‌‌ایم. نظر به اینکه تجار ایرانی نیز به همکاری با تجار ژاپنی تمایل دارند، آمادگی اتاق ایران را در این خصوص اعلام می‌‌‌کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر ۲۰۰ اتحادیه و تشکل فعال زیرمجموعه اتاق هستند که می‌‌‌توان با آنها در زمینه‌‌‌های پیشنهادی طرف ژاپنی همکاری کرد. به‌‌‌گفته کرباسی، ژاپن می‌‌‌تواند شریک تجاری خوبی برای ایران باشد؛ چراکه از نظر تکنولوژی و نوآوری پیشرفته است و می‌‌‌توانیم بخش زیادی از نیازهای اقتصادی طرفین را تامین کنیم.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران تصریح کرد: ما در انتظار فصل جدیدی از روابط بین ایران و ژاپن هستیم و همواره در تلاشیم تا روابط خود را گسترش دهیم.

رئیس سازمان جترو ژاپن در ادامه گفت: متاسفانه شیوع گونه جدید کرونا در ژاپن افزایش ‌‌‌یافته و از اوایل ژانویه میلادی تعداد مبتلایان افزایش صعودی داشته که همین موضوع مساله اعزام هیات از ایران به ژاپن و برعکس را دچار مشکل می‌کند. پیشنهاد می‌شود با مساعدت اتاق ایران، جلسات به‌‌‌صورت مجازی در حوزه‌‌‌های پیشنهادی جترو صورت گیرد.

او تاکید کرد: نظر به متوقف شدن روابط تجاری بین ایران و ژاپن، امیدواریم با برگزاری سمینارها و وبینارهای پیش‌رو بتوانیم همکاری‌‌‌ها را از سربگیریم؛ چراکه تجار ژاپنی هم علاقه‌‌‌مند به همکاری با تجار ایرانی هستند.