آغاز ارسال پیامک به مالکان خودرو‌های لوکس؛ مالیات ستانی از لاکچری‌سواران

شروع اولین مرحله از تور گسترده مالیاتی دولت
به نقل از فرارو : زاوه با تاکید بر این که خودرو امروز از کالایی مصرفی به سرمایه‌ای تبدیل شده است، اظهار داشت: با توجه به وضعیتی که دولت در بازار خودرو به وجود آورده، این بازار برای کسانی که برای حفظ ارزش پول خود خودرو خریداری می‌کنند، بازار بسیار ایده‌آلی است و سود تضمین شده‌ای ایران سرمایه گذاران خود خواهد داشت. از سویی این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود، تا زمانیکه قیمت‌گذاری دستوری در بازار خودرو ادامه باید، با هیچ سازوکاری بازار خودرو اصلاح نخواهد شد.
داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد شناسایی خودرو‌های لوکس برای اخذ مالیات از آن‌ها، اظهار داشت: افرادی که ارزش خودروی آن‌ها بالای یک میلیارد تومان است بر اساس جدولی نسبت به مازاد یک میلیارد باید مالیات بدهند، با تعاملی که با پلیس راهور داشتیم، اطلاعات ۱۷.۵ میلیون خودروی سواری و دو کابین دریافت شد. آیین نامه این مالیات کمتر از ۲۰ روز پیش ابلاغ شده و در همین مدت اقدامات خوبی صورت گرفته است.
به گزارش فرارو، رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: طبق محاسبات انجام شده ۵۵۰ هزار خودرو مشمول مالیات شدند، جمع مالیات محاسبه شده نیز ۵۶۰۰ میلیارد تومان است. برای دریافت این مالیات به مالکان آن‌ها پیامک می‌دهیم که پرداخت کنند و اگر پرداخت نکنند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را پرداخت کنند.
بر این اساس، مالیات خودرو‌های ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومانی یک درصد قیمت، خودرو‌های ۱.۵ تا ۳ میلیارد تومان، ۲ درصد وخودرو‌های بیش از ۴.۵ میلیارد تومان، ۴ درصد تعیین شده است. این اقدام دولت را باید آغاز مرحله مالیات ستانی بزرگ دانست که در بودجه ۱۴۰۱ تدارک دیده شده است، زیرا بر اساس برآورد و پیش‌بینی دولت، در سال آینده باید، حدود ۵۲۷ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شود، حال باید دید در عمل آیا این عدد، محقق خواهد شد.
آغاز ارسال پیامک به مالکان خودرو‌های لوکس؛ مالیاتستانی از لاکچری‌سواراندولت تنها به فکر کسب درآمد خود است
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه دولت جدول پلکانی مالیات بر خودرو‌های لوکس را منتشر کرده است، گفت:بر این اساس هرقدر قیمت خودرو‌ها بالاتر رود، مالکان باید مالیات بیشتری پرداخت کنند، اما به اعتقاد بنده تنها دولت به دلیل کسری بودجه که با آن روبرو است این مالیات را تعیین کرده تا از طریق آن بتواند هزینه‌های خود را پوشش دهد.
وی افزود: بنابراین این سازوکار مالیاتی به هیچ عنوان نمی‌تواند اثری در بازار داشته باشد و یا به نوعی این کار باعث شود بازار خودرو با کاهش قیمت روبرو می‌شود، یا این تصور به وجود آید که با اخذ مالیات از خودرو‌های لوکس فضای دلالی و سوداگری در بازار از بین برود، بازار خودرو با این اقدامات سروسامان نخواهد گرفت و به هیچ عنوان با چنین موضوعاتی قیمت خودرو اصلاح نمی‌شود.
زاوه با تاکید بر این که خودرو امروز از کالایی مصرفی به سرمایه‌ای تبدیل شده است، اظهار داشت: با توجه به وضعیتی که دولت در بازار خودرو به وجود آورده، این بازار برای کسانی که برای حفظ ارزش پول خود خودرو خریداری می‌کنند، بازار بسیار ایده‌آلی است و سود تضمین شده‌ای ایران سرمایه گذاران خود خواهد داشت. از سویی این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود، تا زمانیکه قیمت‌گذاری دستوری در بازار خودرو ادامه باید، با هیچ سازوکاری بازار خودرو اصلاح نخواهد شد.
این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: این سازوکار مالیاتی تنها جیب دولت را پر خواهد کرد و هیچ دردی را از مشکلات مردم دربازار خودرو دوا نمی‌کند، از سوی دیگر خود دولت بزرگترین عامل افزایش قیمت خودرو در کنار سایر کالای مصرفی با توجه به افزایش تورم است، بنابراین شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که قیمت یک کالا بالا برود، اما در مقابل آن قیمت سایر اجناس ثابت بماند.
وی با اشاره به اینکه گرفتن مالیات از خودرو‌های لوکس با عدالت نیز تطابق ندارد، ادامه داد: درحال حاضر خودرویی که بالای یک میلیارد تومان قیمت دارد، قیمتش در سه سال گذشته یک سوم نرخ امروز آن است و این بالا رفتن قیمت به دلیل افزایش تورم است، بنابراین صاحب کالا سرمایهاش افزوده نشده، بلکه این ارزش پول ملی ماست که پایین آمده که در مقابل آن قیمت همه چیز از جمله خودرو بالا رفته، بنابراین اینکه ما بخواهیم از این افراد مالیات بگیریم بدون آنکه خود افراد باعث بالا رفتن درآمدشان شده باشند، به هیچ عنوان عادلانه نیست.
این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: دولت خود با خلق نقدینگی و افزایش تورم از راه‌های مختلف به دلیل جبران کسری بودجه خود بوده، بنابراین تا زمانیکه دولت از طریق راه‌های تورم‌زا به دنبال جبران کسری بودجه خود است، شما قدر مسلم بدانید قیمت خودرو به مانند سایر کالا‌ها افزایش خواهد یافت، مگر اینکه ما شاهد باشیم که یک اصلاح ساختاری و دگرگونی سیاستگذاری در نظام اقتصادی کشور رخ دهد که در حال حاضر به عنوان چنین چیزی مشاهده نمی‌شود و در ادامه نیز بعید است که دولت در این رابطه حرکتی را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =