مقاومت  در کمین  شاخص

حسن برادران‌‌‌‌‌‌هاشمی، کارشناس بازارسرمایه:

بعد از مدت‌‌‌‌‌‌ها هفته گذشته بازار سرمایه روی خوش خود را به اهالی بازار نشان داد و حدود ۶۰هزار واحد دماسنج بازار بالا آمد. در تحلیل هفته گذشته عنوان کردیم که شاخص به لحاظ تکنیکال به محدوده‌‌‌‌‌‌های حمایتی مهمی رسیده و از نظر بنیادی نیز بسیاری از سهم‌‌‌‌‌‌ها با در نظر گرفتن گزارش‌‌‌‌‌‌های منتشر شده حتی به زیرارزش ذاتی رسیده‌‌‌‌‌‌اند، بنابراین مثبت‌‌‌‌‌‌شدن هفته گذشته قابل پیش‌‌‌‌‌‌بینی بود اما رشد روزهای پایانی هفته شاخص کمی بیش از انتظار بود. از نظر تکنیکالی شاخص‌‌‌‌‌‌کل بعد از واکنش به محدوده حمایتی اکنون به اولین مقاومت نزدیک شده است، از این‌‌‌‌‌‌رو به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد این دماسنج در محدوده یک‌‌‌‌‌‌میلیون و ۳۷۰‌‌‌‌‌‌هزار واحد تا یک‌‌‌‌‌‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحد با مقاومت مواجه شود؛ از این‌‌‌‌‌‌رو ممکن است شاخص چالش‌‌‌‌‌‌هایی‌‌‌‌‌‌ها را به خود ببیند. عبور از این منطقه برای ادامه روند صعودی شاخص بسیار مهم است. با توجه به موارد گفته شده برای هفته پیش‌‌‌‌‌‌رو معاملاتی نسبتا مثبت با شیب ملایم و کم انتظار را می‌‌‌‌‌‌توان مشاهده کرد.  در عبور شاخص از کانال یک‌‌‌‌‌‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد چند عامل اساسی ایفای نقش کردند که نباید از کنار آنها به‌‌‌‌‌‌سادگی گذشت.

شاید از مهم‌‌‌‌‌‌ترین دلایل تغییر روند معاملات، اعلام مصوبه۱۰ماده‌‌‌‌‌‌ای دولت در حمایت از بازار سرمایه باشد که ابتدای هفته قبل از سوی وزیر اقتصاد اعلام شد و این سینگال را به بازار داد که دولت نگرانی‌‌‌‌‌‌های فعالان بورسی را شنیده است. مصوبه ۱۰‌‌‌‌‌‌ماده‌‌‌‌‌‌ای دولت شامل بند‌‌‌‌‌‌هایی از جمله درنظر‌‌‌‌‌‌گرفتن نرخ خوراک صنایع و نیز کاهش مالیات شرکت‌‌‌‌‌‌ها و همچنین کمک به صندوق تثبیت بازار و کنترل نرخ سود بین بانکی و چند موضوع دیگر بود که البته برخی نیاز به مصوبه مجلس نیز دارند.  به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد باید به این مصوبه نگاه مثبت داشت؛ البته هرچند تمام خواسته اهالی بازار را تامین نمی‌‌‌‌‌‌کند، اما باید دید در عمل این مصوبه چگونه اجرا خواهد شد. گرچه در گذشته نیز بارها شاهد مصوبه‌‌‌‌‌‌های حمایتی بوده‌‌‌‌‌‌ایم که عملی نشده‌‌‌‌‌‌اند. خبرهای لایحه بودجه نیز همچنان در صدر خبرهای اقتصادی است که از مهم‌‌‌‌‌‌ترین موارد آن بحث پیرامون حذف ارز ۴۲۰۰تومانی است. همان‌‌‌‌‌‌طور که بارها به آن اشاره شد، سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و در راستای آن ادامه سیاست قیمت‌‌‌‌‌‌گذاری دستوری بلای جان بسیاری از صنایع شده‌‌‌‌‌‌اند و برای مصرف‌‌‌‌‌‌کننده نیز فایده‌‌‌‌‌‌ای نداشته است، البته حذف ناگهانی آن نیز می‌‌‌‌‌‌تواند بار تورمی داشته باشد. به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد در لایحه بودجه بخشی از ارز یارانه‌‌‌‌‌‌ای حذف خواهد شد. از دیگر خبرها ادامه مذاکرات هسته‌ای است که گفته شده از دوشنبه این هفته از سر گرفته می‌شود.  در سایر بازارهای موازی مانند دلار و طلا نیز قیمت‌ها طی هفته تغییری نداشته‌‌‌‌‌‌اند؛ دلار مدتی است در محدوده ۳۰‌هزار تومان معامله می‌‌‌‌‌‌شود. برای دلار همچنان نوسان در محدوده ۲۷ تا ۳۱ هزار تومان را انتظار داریم.

ریزش بیشتر منطق  ندارد

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه:

هفته گذشته دولت ۱۰مصوبه برای حمایت از بازار سهام ارائه کرد که اثر این مصوبات بر داد و ستدهای پایان هفته گذشته دیده شد، به‌‌‌‌‌‌طوری که بازار در روزهای آخر هفته گذشته با سبزپوشی به کار خود پایان داد و در نهایت شاخص‌‌‌‌‌‌کل بورس تهران نیز رشد خوبی داشت، بنابراین به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد اگر خبر یا اتفاق جدیدی در این هفته رخ ندهد، روند بازار در روزهای پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو هم قابل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌قبول خواهد بود. اکنون شرایط بنیادی بازار برای بسیاری از سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوب است و بسیاری از آنها ارزنده هستند، در شرایط فعلی ریزش بیشتر قیمت در بازار سهام دور از ذهن است.  به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد تصمیم و عزم دولت برای اجرای این بسته نیز قطعی است از این‌‌‌‌‌‌رو می‌‌‌‌‌‌توان امید داشت این مصوبات مانند مصوبات و تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در گذشته اتخاذ می‌‌‌‌‌‌شد به در بسته نخورد. این بسته در کنار عوامل دیگر می‌‌‌‌‌‌تواند از ریزش بیشتر شاخص بورس جلوگیری کند و روزهای بهتری را پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی بازار سهام قرار دهد. البته همچنان سایه چنین ابهامی بر سر بازار قرار دارد که یکی از مهم‌‌‌‌‌‌ترین آنها مساله مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای و نتیجه آن است. اینکه مذاکرات به چه سمتی حرکت کند و چه نتیجه‌‌‌‌‌‌ای در بر داشته باشد می‌‌‌‌‌‌تواند تغییرات جدی را در روند معاملات به‌‌‌‌‌‌وجود آورد. به‌جز مواردی که به آن اشاره شد اخباری که از خلال مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌ای منتشر می‌‌‌‌‌‌شود نیز می‌‌‌‌‌‌تواند بازار را با تحرکات منفی یا حتی مثبت روبه‌‌‌‌‌‌رو کند، بنابراین با توجه به این اوصاف پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌شود چنانچه اتفاق خاصی نیفتد و دولت هم بر تصمیم جدید خود برای حمایت از بازار سرمایه مصمم باشد، هفته پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو بازار مانند اواخر هفته گذشته در مدار صعودی حرکت و رشد کند. در حال‌‌‌‌‌‌حاضر بازار سهام ارزان است و ریزش بیشتر قیمت سهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شرکت‌‌‌‌‌‌ها توجیه منطقی ندارد، بر همین اساس به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد باید این هفته هم شاهد رشد نسبی قیمت‌‌‌‌‌‌ها باشیم.

 

مصوبات امیدوارکننده دولت

الناز افشار، کارشناس بازار سرمایه:

در هفته گذشته شاخص‌‌‌‌‌‌کل بازار سرمایه تا کف یک‌میلیون و ۲۹۱ هزار واحد نزول کرد، در حالی‌‌‌‌‌‌که این سقوط در کف‌‌‌‌‌‌ترین قیمت‌‌‌‌‌‌ بسیاری از سهم‌‌‌‌‌‌ها رخ داد و تنها دلیل آن بی‌‌‌‌‌‌اعتمادی اهالی بازار سرمایه است؛ از این‌‌‌‌‌‌رو خروج سرمایه‌‌‌‌‌‌های حقیقی نیز از بازار ادامه پیدا کرد. به همین ترتیب سهامداران با ضررهای هنگفتی اقدام به فروش‌‌‌‌‌‌های هیجانی کردند، اما ۱۰مصوبه دولت برای حمایت از بازار سرمایه، نور امید تازه‌‌‌‌‌‌ای را در دل اهالی بازار سرمایه روشن کرد که نویدبخش بهبود شرایط بازار است، در نتیجه شاهد ورود سرمایه‌های خرد در روز چهارشنبه و سبز‌شدن بازار بودیم، اما این اتفاق تا چه میزان می‌‌‌‌‌‌تواند پایدار باشد؟ از آنجا که اعتماد سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاران به یکباره به‌‌‌‌‌‌دست نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید جلب‌‌‌‌‌‌اعتماد سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارانی که در یک سال و نیم گذشته با ضرر در این بازار مواجه شدند، اتفاقی سخت است. فعالان بازار در انتظار تثبیت بازار صعودی خواهند ماند، بنابراین به‌‌‌‌‌‌نظر می‌‌‌‌‌‌رسد در صورت ثبات در وضعیت بازار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شاهد ورود پول‌‌‌‌‌‌های بزرگ و هوشمند به بورس خواهیم بود. بازار سرمایه هفته سرنوشت‌‌‌‌‌‌سازی را در پیش دارد. واقعیت این است که بازار برای رسیدن به ثبات حداقلی باید روزهای ابتدایی هفته را صعودی آغاز کند تا شرایط به‌تدریج بهتر ‌‌‌‌‌‌شود، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که به‌‌‌‌‌‌طور قطع بهبود شرایط بازار یک‌شبه اتفاق نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. مساله مهم دیگری که مسیر معاملات بورسی را تعیین می‌‌‌‌‌‌کند، مذاکرات هسته‌‌‌‌‌‌ای و رفت و آمدهای سیاسی است. نتیجه مذاکرات تاثیر بسزایی بر ادامه روند بازار خواهد داشت. به هر روی از شواهد امر پیداست که بازار در برخی روزها نوسان همراه با بهبود حجم معاملات را در پیش بگیرد. در حال‌‌‌‌‌‌حاضر بسیاری از سهم‌‌‌‌‌‌ها در قیمت‌‌‌‌‌‌های کنونی توجیه بنیادی ندارند و بازار سرمایه در این محدوده از ارزان‌ترین دارایی‌‌‌‌‌‌های مالی به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید.

منبع