پس از بازدید هفته‌گذشته رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌‌ها در میدان فردوسی و تاکید بر آمادگی بانک مرکزی برای رفع مشکلات احتمالی مرتبط با فروش ارز و تامین نیازهای ارزی مردم؛ بانک مرکزی امروز در مکاتبه‌‌ای مراتب را به رئیس شورای عالی کانون صرافان ایران اعلام کرد.

در این مکاتبه آمده است: پیرو اطلاعیه مورخ ۰۶/ ۰۹/ ۱۴۰۰ و در راستای پاسخ به نیاز واقعی متقاضیان ارز، خواهشمند است به قید تسریع ضمن اخذ نظرات شرکت‌های صرافی در خصوص مسائل و مشکلات احتمالی مرتبط با فرآیند فروش ارز در سرفصل‌‌های مصارف خدماتی اعلامی، مراتب به همراه نیازهای جدید ارزی به درخواست متقاضیان واقعی مورد تایید آن کانون برای این بانک ارسال شود تا موضوع بررسی و اقدامات مقتضی صورت پذیرد. ‌

احمد لواسانی، رئیس شورای عالی کانون صرافان در این رابطه با اشاره به نامه بانک مرکزی اظهار کرد: عرضه ارز در بازار نسبت به گذشته در وضعیت بهتری قرار دارد و این نامه بانک مرکزی نیز که در راستای تامین نیازهای ارزی متقاضیان بوده سبب تسهیل دسترسی به ارز و کاهش فشار بر بازار غیررسمی خواهد شد.

وی با اشاره به عرضه بالای ارز در بازار متشکل ارزی و رشد ۷/ ۳ برابری معاملات این بازار در ۸ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، گفت: آمارهای موجود مبنی بر افزایش مبادلات نشان می‌دهد که هیچ مشکلی برای تامین ارز در کشور نداریم و با توجه به عرضه کافی ارز در بازار دلیلی برای افزایش نرخ وجود ندارد.

لواسانی یادآور شد: از سوی دیگر مذاکرات وین در جریان است و احتمال گشایش‌‌های بیشتر در روابط بانکی و تجاری کشور وجود دارد که سیگنالی مثبت برای بازار ارز محسوب می‌شود، اما عده‌‌ای تلاش می‌‌کنند با خبرسازی و جوسازی‌‌های سازمان‌‌یافته و بعضا سودجویانه در فضای مجازی بازار را ملتهب کنند و با ایجاد نوسان در بازار اهداف سودجویانه خود را پیگیری می‌‌کنند.

رئیس شورای عالی کانون صرافان با بیان اینکه در این شرایط اقدامات بانک مرکزی و سیاست‌گذار پولی در آرامش بازار بسیار تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: با اثرگذاری مثبتی که اقدام امروز بانک مرکزی در بازار خواهد داشت، در کنار تسهیل دسترسی به بازار متشکل ارزی از طریق شبکه بزرگ صرافان سراسر کشور شاهد حرکت به سمت ثبات در بازار و افزایش اثرگذاری بازار متشکل و در نتیجه کاهش نرخ‌‌ها در بازار غیر‌رسمی خواهیم بود. او در پایان به مردم هشدار داد که فریب جوسازی‌‌های سوداگران و سودجویان فعال در بازار ارز را نخورند و سرمایه‌های خود را در معرض ریسک قرار ندهند.

منبع