سازوکار برگشت ارز نباید صادرکنندگان را دچار زیان و چالش کند

کیوان کاشفی در نشست خبری روز ملی صادرات کرمانشاه

به نقل از اتاق ایران آنلاین : عضو هیات رئیسه اتاق ایران با تأکید بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، گفت: سازوکار بازگشت ارز صادراتی به کشور باید به‌گونه‌ای باشد که صادرکننده را دچار زیان و چالش نکند.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صادرات، گفت: رفع تعهدات ارزی طی چند سال اخیر بسیار از صادرکنندگان را با چالش جدی مواجه کرد و پیگیری‌های فراوانی برای تعدیل سیاست‌هایی که در این زمینه وجود داشت انجام دادیم.

کیوان کاشفی در نشست خبری روز ملی صادرات کرمانشاه افزود: اگرچه با لزوم برگشت ارز به کشور موافق هستیم اما سازوکارهای آن باید به‌گونه‌ای تعریف شود که صادرکنندگان را دچار زیان و چالش نکند.

رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و بر اساس وعده‌هایی که دولت سیزدهم داده، شاهد گشایشی در سیاست‌های پیمان‌سپاری و قوانین و مقررات مربوط به آن باشیم.

افزایش قدرت چانه‌زنی در گروه تعادل تراز تجاری

کاشفی یکی دیگر از چالش‌های حوزه صادرات را عدم توازن صادرات و واردات خصوصاً در زمینه تعاملات تجاری با عراق به‌عنوان شریک تجاری اصلی ایران دانست که می‌توان آینده صادرات را به خطر بیندازد.

وی بر لزوم توجه به واردات از عراق تأکید کرد و ادامه داد: اگرچه در گذشته عراق محصولات زیادی برای صادر کردن نداشت و عمدتاً سوخت ترانزیتی از این کشور وارد مرزهای ما می‌شد اما اکنون این کشورها تولیدات خود را گسترش داده که می‌توانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه ایجاد تعامل بین واردات و صادرات را زمینه‌ساز افزایش قدرت چانه‌زنی ایران برای صادرات دانست و عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توانیم درباره آن چانه‌زنی کنیم برقراری حمل یکسره و رفع مشکلات ناشی از تخلیه و بارگیری در مرزها است.

کاشفی یکی از مهم‌ترین کالاهایی که می‌تواند از طریق عراق و از مرزهای کرمانشاه به ایران وارد شود را خودرو اعلام کرد و ادامه داد: درحالی‌که عمده خودروها از بحرین و عمان وارد کشور ما شده امکان واردات اکثر این خودروها از عراق وجود دارد.

وی با بیان اینکه پیگیری زیادی برای واردات خودرو از عراق صورت گرفت و حتی رویه آن در گمرک استآن‌هم برقرار شد، خاطرنشان کرد: به دلیل ممنوعیت فعلی واردات خودرو، امکان استفاده از این رویه وجود ندارد.

زیرساخت‌های نامناسب مرزی درد چندین ساله است

یکی دیگر از معضلات حوزه صادرات که کاشفی به آن اشاره کرد فراهم نبودن زیرساخت‌های مرزی مناسب در کرمانشاه بود و ادامه داد: نامناسب بودن زیرساخت‌های مرزی درد چندین ساله کرمانشاه است.

وی اضافه کرد: بهبود این زیرساخت‌ها با اعتبارات محدود استانی مقدور نخواهد بود و حتماً نگاه ملی نیاز دارد.

رئیس اتاق کرمانشاه آنچه باعث می‌شود نیاز به زیرساخت‌های مرزی دوچندان شود را تخلیه و بارگیری مداوم در مرزهای استان دانست و تأکید کرد: متأسفانه به دلیل فراهم نبودن حمل یکسره، مرزهای استان خدمات پایانه‌ای هم ارائه می‌دهد و از همین رو به محوطه گمرکی وسیع‌تری نیاز داریم.

فعلاً علائمی از دو برابر شدن صادرات نمی‌بینیم

موضوع دیگری که عضو هیات رئیسه اتاق ایران به آن اشاره کرد صحبت‌هایی بود که درباره لزوم دو برابر کردن صادرات غیرنفتی ایران مطرح شده و گفت: این امر نیازمند ملزوماتی است که فعلاً علائمی از آن نمی‌بینیم اما می‌توانیم رشد دو برابری صادرات را به‌عنوان یک استراتژی برای آینده دنبال کنیم.

کاشفی ایجاد کارخانه‌های صادراتی جدید را برای افزایش صادرات ضروری دانست که با شرایط فعلی نرخ ارز کار بسیار دشواری است و افزود: از همین رو باید تلاش کنیم برای افزایش صادرات واحدهای تولیدی موجود را برای صادرات آماده کنیم.

وی راه‌اندازی مرکز شتاب دهی صادرات از سوی اتاق کرمانشاه را گامی در همین راستا اعلام کرد که قرار است به حدود ۴۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای ورود به بازارهای صادراتی کمک کند.

احتمال برگزاری مراسم استانی روز ملی صادرات تا یک ماه دیگر

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به صادرات یک میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلاری از مرزهای استان طی هفت‌ماهه امسال داشت و عنوان کرد: سال گذشته هم رقمی نزدیک به سه میلیارد دلار صادرات در کرمانشاه ثبت شد.

کاشفی با بیان اینکه از این صادرات سه‌میلیاردی حدود ۱,۵ تا ۱.۷ میلیارد دلار آن حاصل فعالیت تجار و تولیدکنندگان استان است و برای مابقی آن صرفاً خدمات پایانه‌ای ارائه می‌دهیم، گفت: سهم تولیدات استان از این صادرات سه میلیارد دلاری بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار است.

وی سپس از برگزار مراسم روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر هم یاد کرد و با بیان اینکه مراسم ملی به دلیل شرایط بیماری کرونا و تغییر دولت کمی به تعویق افتاد، ابراز امیدواری کرد پس از برگزاری مراسم ملی ب

توانیم ظرف یک ماه آینده مراسم روز ملی صادرات کرمانشاه را هم برگزار کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه در پایان از همراهی رسانه‌های استان با اتاق بازرگانی هم قدردانی کرد و افزود: اتاق کرمانشاه خود را موظف به حمایت از رسانه‌ها می‌داند.

کاشفی معتقد است، رسانه‌های صدای رسای فعالان اقتصادی برای انعکاس مشکلات آنها هستند.

کرمانشاه جزو ۵ استان اول ایران از نظر صادرات غیرنفتی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر صادرات غیرنفتی جزو پنج استان اول کشور است، گفت: بهبود زیرساخت‌های مرزی استان نیازمند تخصیص اعتبارات ملی است.

محسن دارابی از اهمیت صادرات در استانی مانند کرمانشاه با داشتن بیش از ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با عراق یاد کرد و ادامه داد: وجود پنج مرز رسمی و یک بازارچه در استان و هم‌مرزی با هر دو بخش اقلیم کردستان و بخش مرکزی عراق، مزیت‌های صادراتی کرمانشاه را دوچندان می‌کند.

وی با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز پیشینه زیادی در تجارت و صادرات داشته، قدمت بیش از ۱۰۰ ساله گمرک خسروی و بیش از ۷۰ ساله گمرک پاوه را گواهی بر این مدعا دانست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه معتقد است، تجارت نقطه کلیدی و پیشران توسعه کرمانشاه خصوصاً توسعه اقتصادی است و کمک می‌کند چرخ تولید و اقتصاد استان بهتر بچرخد.

دارابی سپس اشاره‌ای به عملکرد صادراتی استان در هفت‌ماهه امسال داشت و افزود: در این مدت یک میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلار کالا از مرزهای استان با وزن ۳,۵ میلیون تن صادر شده است.

وی از رشد هفت درصدی ارزش و رشد پنج درصدی وزن کالاهای صادراتی استان در هفت‌ماهه امسال خبر داد و تأکید کرد: این رشد صادرات با توجه به شرایط تحریمی که با آن مواجهیم، قابل‌قبول است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه سهم کرمانشاه از صادرات ایران به عراق را حدود ۴۵ درصد و با احتساب گاز حدود ۵۰ درصد اعلام کرد و ادامه داد: از نظر صادرات غیرنفتی جزو پنج استان اول کشور هستیم.

وی اظهار کرد: حدود ۵,۷ تا شش درصد صادرات غیرنفتی ایران به استان کرمانشاه تعلق دارد.

دارابی یادآور شد: از این میزان صادرات نزدیک به ۳۰ تا ۳۵ درصد تولیدات استان و عمدتاً شامل محصولات فلزی، محصولات کشاورزی، لوازم‌خانگی، سیمان و کانی غیرفلزی و … است.

وی بیشترین سهم صادرات در این مدت را نیز مربوط به مرز پرویزخان و پس‌ازآن دو مرز خسروی و سومار دانست.

به گفته این مسئول، در این هفت ماه نزدیک به ۱۸۰ هزار کامیون از مرزهای استان کرمانشاه شامل پنج مرز و یک بازارچه مرزی عبور کرده‌اند که این میزان تردد و تخلیه و بارگیری که در مرزها انجام شده برای حدود شش تا هفت هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

وی سپس از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صادرات کرمانشاه یاد کرد که نامناسب بودن زیرساخت‌های مرزی از مهم‌ترین آنها است.

دارابی با بیان اینکه مرزهای کرمانشاه کارکرد ملی دارند، بر لزوم بهبود زیرساخت‌های این مرزها با توجه به ظرفیت‌های صادراتی که دارند، تأکید کرد.

وی بهبود زیرساخت‌های مرزی را زمینه‌ساز تسهیل و تسریع در تجارت دانست و گفت: بهبود زیرساخت‌های مرزی استان نیازمند بودجه و اعتبارات ملی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه یکی دیگر از تهدیدهای پیش روی صادرات را عدم توجه به واردات و متعادل نبودن تراز تجاری اعلام کرد که تهدیدی برای آینده صادرات خواهد بود و افزود: اگر تجارت پایدار می‌خواهیم، باید واردات از عراق به‌عنوان شریک اصلی تجاری خود را تقویت کنیم.

آماده رونق واردات از پرویزخان و خسروی هستیم

ناظر گمرکات استان کرمانشاه از رشد هفت درصدی صادرات کرمانشاه در هفت‌ماهه امسال خبر داد و گفت: آماده واردات کالا از دو مرز خسروی و پرویزخان هستیم.

بختیار رحمانی‌پور از صادرات یک میلیارد و ۴۳۶ میلیون دلاری از مرزهای کرمانشاه در هفت‌ماهه امسال یاد کرد و گفت: رشد هفت درصدی صادرات آن‌هم در شرایط کنونی تحریم‌ها بیانگر تلاش فعالان اقتصادی است.

به گفته این مسئول، در هفت‌ماهه امسال ۴۴ درصد کالاهای صادراتی ایران به عراق از مرزهای استان کرمانشاه خارج شده است.

وی بیشترین سهم صادرات در این مدت را مربوط به مرز پرویزخان با رقم ۵۵۶ میلیون دلار اعلام کرد و یادآور شد: پرویزخان از بین ۱۲ مرزی که ایران با عراق دارد، بیشترین صادرات به این کشور را داشته است.

مدیرکل گمرک استان کرمانشاه سپس از مشکلاتی که در حوزه صادرات وجود دارد یاد کرد و نبود حمل یکسره را از مهم‌ترین آنها برشمرد که قیمت تمام‌شده کالاهای صادراتی را افزایش می‌دهد و باعث افزایش تلفات و ضایعات کالاها خواهد شد.

رحمانی پور عنوان کرد: همچنین اگرچه از طریق سامانه جامع امور گمرکی، تشریفات گمرکی صادرات در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد، اما خواب و ازدحام کامیونی که گاهی در مرزها داریم به دلیل تخلیه و بارگیری‌های مکرر کالاها در مرز است.

نکته دیگری که ناظر گمرکات استان کرمانشاه بر آن تأکید داشت لزوم برقراری واردات کالا از عراق در برابر صادراتی که داریم بود و خاطرنشان کرد: اگر واردات نداشته باشیم، آینده صادرات هم به خطر خواهد افتاد و قدرت چانه‌زنی خود را هم از دست می‌دهیم.

مدیرکل گمرک کرمانشاه با بیان اینکه در هفت‌ماهه امسال ۱۳ میلیون دلار واردات کالا از مرزهای کرمانشاه صورت گرفته که عمدتاً مواد اولیه بوده، گفت: این آمادگی را داریم که واردات را از دو مرز پرویزخان و خسروی رونق بدهیم.

در پایان این نشست از دایرکتوری فعالان اقتصادی کرمانشاه به دو زبان عربی و انگلیسی رونمایی شد و از علی مولوی، پیشکسوت عرصه رسانه و سردبیر بازنشسته خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز تجلیل به عمل آمد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =