برخوردهای شعاری با اقتصاد

رییس اتاق ایران با اشاره به نصف شدن سهم ایران از اقتصاد جهانی انتقاد کرد

به نقل از جهان صنعت : گروه بازرگانی- با وجود تمام شعارها و ادعاهایی که از سوی دولتمردان مطرح می‌شود، سال‌ها به اقتصاد بی‌توجهی شده و به عنوان دغدغه واقعی مطرح نبوده است به‌گونه‌ای که در چهار دهه گذشته، سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی نصف شده است. رییس پارلمان بخش خصوصی با اشاره به این موضوع گفت: برخلاف ادعاها، اقتصاد هیچ‌گاه مساله اول ما نبوده و در همه این سال‌ها نه در حوزه سیاست داخلی و نه در سیاست خارجی، اقتصاد دغدغه و مساله اول کشور نبوده است.
در واقع برخوردهای شعاری با اقتصاد چالشی است که باعث شده اقتصاد کشور آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگیرد و بخش‌هایی همچون صنعت و تولید نیز با موانع بیشتری طی سال‌های اخیر مواجه شوند. حتی با وجود اینکه طی یکی دو سال گذشته که شعارهای سال نیز با عناوینی برای کمک به تولید نامگذاری شده است اما به باور فعالان اقتصادی، موانع تولید کم که نشده هیچ، بلکه بیشتر هم شده است. این در حالی است که در دولت جدید باید رویکردهای جدیدی شکل بگیرد و با عملی کردن توصیه‌های بخش خصوصی، به اقتصاد کشور توجه ویژه شود.
موانع تولید بیشتر هم شده است
در همین خصوص غلامحسین شافعی در مراسم افتتاح ساختمان جدید اتاق بازرگانی سمنان، با اشاره به اینکه سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی طی چهار دهه گذشته نصف شده، گفت: اگرچه سال‌هاست که اقتصاد، حرف اول در کشور بوده، همه نشانه‌ها گویای این است که هیچ‌وقت، اقتصاد در عمل مساله و حرف نخست کشور نبوده است.
شافعی با اشاره به تاکیدات مکرر مسوولان بر اقتصاد و لزوم توسعه آن اظهار کرد: برخلاف ادعاها، اقتصاد هیچ‌گاه مساله اول ما نبوده و در همه این سال‌ها نه در حوزه سیاست داخلی و نه در سیاست خارجی، اقتصاد دغدغه و مساله اول کشور نبوده است. وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در یک دهه اخیر همواره بر ضرورت توجه به اقتصاد و تولید و رفع موانع آن تاکید داشته‌اند ادامه داد: اگر تنها ۲۰ درصد از فرمایشات معظم له عملی می‌شد، اقتصاد ما وضعیت فعلی را نداشت.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با گلایه از عدم توجه به شعارهای سال گفت: امسال از سوی مقام معظم رهبری، سال مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده اما اگر از فعالان تولید بپرسید همه خواهند گفت، نه‌تنها موانع برداشته نشده بلکه موانع بیشتر نیز شده است.
وی با انتقاد از برخوردهای شعاری با اقتصاد در کشور افزود: ما در اقتصاد بیشتر به وصف‌العیش می‌پردازیم تا خود عیش و از همین‌رو است که بر اساس آمار رسمی، سهم ما از اقتصاد جهان نصف شده است.
برخورد نادرست با مفهوم «خودکفایی»
شافعی برخورد نادرست با مفهوم «خودکفایی» را به عنوان یکی از مشکلات حوزه کشاورزی نام برد و گفت: این نگرش که می‌خواهیم همه‌چیز را فارغ از اینکه از مزیت‌های آن برخورداریم یا نه، خود بسازیم نیز تفکر اشتباهی است. در بخش صنعت نیز کم‌وبیش مشکلاتی از این ‌دست وجود دارد همچنان که یک واحد صنعتی گاه می‌خواهد همه‌ چیز را خود بسازد بنابراین به همه بخش‌ها از تولید تا بسته‌بندی نیز ورود می‌کند که این رویه ناصواب باید اصلاح شود.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تعدد ستادها و کارگروه‌ها و تقسیم مسوولان بین آنها به عنوان یک اشکال اساسی دیگر نام برد و افزود: متاسفانه در این رویکرد هرکدام از ستادها و مدیران، کار خود را می‌کنند و در نتیجه فرآیندهای اجرایی طولانی می‌شود و همین بوروکراسی تودرتو، سرمایه‌گذار و کارآفرین را خسته و پشیمان می‌کند. ضمن اینکه در چنین ساختاری به علت پراکندگی و تعدد ستادها، مسوول پاسخگوی واقعی نیز مشخص نیست.
شافعی ادامه داد: اینها موانع جدی است که فعالان اقتصادی در کشور با آنها روبه‌رو هستند و اگر این موانع به‌ طور جدی و اساسی برداشته شوند، شاهد تحول در اقتصاد کشور خواهیم بود.
وی با بیان اینکه ما در اتاق ایران به عنوان مشاور قانونی سه قوه، این موانع را به رییس‌جمهوری و دولتمردان جدید منتقل کردیم ابراز امیدواری کرد: دولتمردان سیزدهم به صورت جدی به این حوزه ورود کنند و این موانع اساسی را از پیش پای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور بردارند.
کم‌آبی بحرانی در استان سمنان
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان نیز با بیان اینکه اتاق‌ها ردیف بودجه دولتی ندارند، به افتتاح ساختمان جدید اشاره کرد و گفت: تمام هزینه توسط بخش خصوصی تامین شده است. علی‌اصغر جمعه‌ای افزود: اتاق استان سمنان در سال ۷۳ با ۵۰ کارت بازرگانی تشکیل شد و تا یک سال گذشته در ساختمانی کوچک فعالیت می‌کرد، اما اکنون این اتاق دارای هزار و ۵۰۰ کارت بازرگانی است و فعالیت‌های آن بیشتر شده است.
رییس اتاق سمنان ادامه داد: علت کمبود نیروی کار متخصص در استان سمنان باید بررسی شود زیرا نیروی انسانی ارزشمندترین دارایی یک واحد صنعتی و لازمه رشد آن است.
او همچنین با اشاره به کم‌آبی بحرانی در استان گفت: زمینه توسعه اقتصادی و صنعتی صنایع آب‌بر در استان سمنان به‌هیچ‌عنوان نباید فراهم شود.
جمعه‌ای تصریح کرد: سمنان ششمین استان پهناور کشور و دارای زمین‌های مناسب سرمایه‌گذاری است که در صورت مرتفع شدن مشکل کم‌آبی ظرفیت ویژه‌ای در کشور محسوب می‌شود. جمعه‌ای اظهار کرد: واحدهای صنعتی استان همواره در تحقق مسوولیت‌های اجتماعی خود پیشگام بوده‌اند اما شرط تحقق بیشتر آن، برخورداری از اقتصاد قوی است.
ضرورت اولویت‌دهی به کارگران بومی
استاندار سمنان در این مراسم بر ضرورت اولویت‌دهی به کارگران بومی در فرآیند جذب نیروی انسانی در واحدهای صنعتی و معدنی استان تاکید کرد. سید محمدرضا‌هاشمی با اشاره به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از تولیدکنندگان اظهار کرد: بی‌تردید اولین حامی و پشتیبان صنعتگران و تولیدکنندگان، شخص مقام معظم رهبری هستند.
وی با اشاره به حمایت مسوولان استان از فعالان اقتصادی افزود: نماینده ولی‌فقیه در استان، حامی مدیران و بخش خصوصی بوده و چندین گام از بنده جلوترند و همواره دغدغه خود را در بخش اشتغال و تولید بازگو کرده‌اند.
استاندار سمنان با بیان اینکه اتاق بازرگانی، پلی بین بخش خصوصی و دولت است اضافه کرد: هیچ موضوعی در حال حاضر برای کشور به اهمیت اقتصاد نیست، چراکه این مقوله معنویت، فرهنگ، اشتغال و معیشت مردم را در خود جای داده است. ‌هاشمی با بیان اینکه ما امروز نیاز به حمایت بیشتر از بخش خصوصی در استان داریم تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است که از این تاریخ به بعد اجازه ندهیم که هیچ واحد صنعتی و تولیدی استان تعطیل شود.
او با بیان اینکه هدف تمام دستگاه‌های نظارتی، حمایت از واحدهای تولیدی استان است ادامه داد: ما به دنبال بازگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید هستیم. استاندار سمنان با اشاره به کمبود منابع آبی در این استان خاطرنشان کرد: ما در استان سمنان به دنبال ایجاد واحدهای صنعتی با استفاده حداقلی از آب هستیم.
اقتصاد اسلامی بر مشارکت بخش خصوصی تاکید دارد
امام‌جمعه سمنان نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه اوضاع اقتصادی کشور اگر به‌تنهایی توسط دولت اداره شود، راه به جایی نمی‌برد، گفت: مهم‌ترین نیاز امروز جامعه اقتصاد، اشتغال و معیشت است و مقام معظم رهبری نیز از سال‌ها پیش بر این موضوع تاکید دارند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی مطیعی، کارآفرینان را در خط مقدم جبهه اقتصادی امروز دانست و بیان کرد: نیروها و مدیران اقتصادی استان سمنان عزمی جزم برای تولید و اشتغال دارند و به ویژه در این روزهای سخت اقتصادی، خطر سرمایه‌گذاری را پذیرفتند.
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه سمنان گفت: امید است به همت دولت جدید، گشایش و رشد محسوس در تولید، اشتغال و اقتصاد به چشم آید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =