از فشاری که بر دوش مردم است با خبرم

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره شاخص‌های اقتصاد کلان کشور و برنامه‌های دولت برای مهار تورم، با بیان اینکه دومین موضوع مهم برای دولت معیشت مردم است، گفت: وضعیت معیشت مردم دغدغه روزانه و هر ساعت بنده است، من از فشاری که بر دوش مردم است با خبر هستم و خود را در کنار سفره مردم احساس می‌کنم.  رئیسی با بیان اینکه آثار تورمی نتیجه تصمیمات پیشین در کشور است که امروز در بازار و اقتصاد مشاهده می‌شود، گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ باید واقعی و بدون کسری باشد.  رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که واقعا روزانه اخبار و تحولات بازار را دنبال می‌کنید، گفت: بله، من روزانه و ساعتی، وضع قیمت‌ها و به‌ویژه مواد خوراکی را دنبال و رصد می‌کنم. با وزرا در این باره صحبت می‌کنم و در جلسات و نشست‌های اقتصادی که با صاحب‌نظران اقتصادی داریم، به شکل مستمر دنبال این هستیم که تورم کنترل شود و فشاری که روی مردم عزیزمان هست، کاهش یابد. رئیسی با بیان اینکه از فشار روی مردم و به‌ویژه اقشار کم‌درآمد و محروم جامعه مطلع هستم، گفت: همواره احساس می‌کنم در کنار سفره اینها هستم و سختی‌شان را احساس می‌کنم، بنابراین به دنبال این هستیم که بتوانیم این وضع را اصلاح کنیم. شرایطی که شاهد هستیم، مربوط به تصمیماتی است که از قبل گرفته شده و آثار تورمی آنها امروز در بازار و در سفره مردم آشکار شده است.

   باید کسری بودجه را جبران کنیم

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آثار تصمیماتی که امروز می‌گیریم حتما در آینده زندگی مردم جلوه خواهد داشت، گفت: نخستین نکته موضوع استقراض از بانک مرکزی است. بالاخره باید کسری بودجه را جبران کنیم، اما استقراض از بانک مرکزی پایه پولی را بالا می‌برد و تورم ایجاد می‌کند.  رئیسی گفت: در شهریور ماه که نخستین ماه آغاز فعالیت دولت جدید بود، به هر زحمتی بود، تلاش شد بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها انجام شود. برخی می‌گویند چطور ممکن بود، ولی به لطف خدا این کار انجام شد. در مهرماه هم این کار صورت می‌گیرد و بدون استقراض از بانک مرکزی، ان‌شاءالله می‌توانیم هزینه‌ها، حقوق و دستمزدها و هزینه‌های دولت را تامین و پرداخت کنیم. رئیس‌جمهور با بیان اینکه این اقدام نخست بود، گفت: قدم دوم مساله بودجه ۱۴۰۱ است. بودجه را باید بدون کسری و با ارقام واقعی ببندیم. رهبری معظم انقلاب دو، سه سال پیش فرمودند و بارها هم تکرار کردند که ساختار بودجه باید اصلاح شود. این اصلاح کی می‌خواهد اتفاق بیفتد؟ باور دولت سیزدهم این است، حالا که مسوولیت داریم، وقت مناسبی برای اعمال برخی اصلاحات جدی در بودجه است.

   اصلاح شیوه افزایش سنواتی حقوق

رئیسی گام بعدی را اصلاح شیوه افزایش سنواتی حقوق عنوان کرد و گفت: افزایش حقوق‌ها باید به صورت پلکانی انجام شود. همچنین هزینه دستگاه‌ها باید قابل کنترل و پایش باشد که ویژگی‌ها و مختصات این تغییرات در نظام بودجه‌ریزی را در دولت به استحضار مردم و مسوولان عزیز در بخش‌های مختلف کشور خواهیم رساند.

   اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که با توجه به ایجاد اجماع نظر تقریبی در کشور به ضرورت حذف ارز ترجیحی، آیا دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می‌کند، گفت: در این باره جلسات و گفت‌وگوهای متعددی در ستاد اقتصادی دولت و با اقتصاددانان خارج از دولت داشته‌ایم. همه واقف هستند که این منابع تاکنون به جای اینکه به سفره مردم برود، به دست چند دلال رسیده است. رئیسی گفت: همه قبول دارند که باید این رویه را اصلاح کنیم، به نحوی که این پول وارد سفره مردم شود. این کار ضرورت دارد اما حتما این کار را با غافلگیری انجام نخواهیم داد. مردم را بی‌اطلاع نخواهیم گذاشت و با سنجیدن همه جوانب قضیه، به اقتصاد و بازار شوک وارد نخواهیم کرد.  رئیس‌جمهور گفت: مردم و بازار را در جریان تصمیمات قرار خواهیم داد، اما اصلاح این موضوع، جزو برنامه‌های دولت است و در وقت مناسب، به مردم عزیز اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

   تحقق وعده ساخت مسکن

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت برای تحقق وعده ساخت مسکن، گفت: جلسه شورای عالی مسکن را برگزار کردیم و مقدمات کار توسط وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و استانداران در حال انجام و قرار است در هر شهری زمین‌ها شناسایی شود. امروز هم وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد در شهرستان‌های مختلف، اراضی شناسایی شده تا کار مسکن‌ و وعده‌ داده شده را دنبال کنیم.  رئیسی افزود: این وعده‌ای بوده که در انتخابات مطرح کردم و در قانون هم تصریح شده که باید این کار را انجام داد و نیاز کشور هم هست.  رئیسی با اشاره به اینکه گاهی در رسانه‌ها درباره تحقق این وعده تردید می‌کنند، تاکید کرد: این کار باید بشود، چرا که اولا نیاز کشور است و دوم اینکه در قانون آمده است و خودمان را موظف به اجرای قانون می‌دانیم. سوم اینکه این کار را با توجه به امکانات کشور شدنی می‌دانیم.  رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این‌طور نیست که برخی تصور کنند دولت خودش زمین بگیرد و خودش بسازد و تحویل دهد، تصریح کرد: دولت کار هدایت، نظارت و حمایت را انجام می‌دهد و باید همه دست‌ا‌ندرکاران وارد میدان شوند تا بتوانیم این پیشران اقتصاد را به حرکت در آوریم.

   نشست با سفیران ایران

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای و برنامه دولت برای استفاده از مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: با عضویت در سازمان شانگهای، در واقع ارتباط با زیربناهای اقتصادی منطقه آسیایی را برقرار کردیم و از این بستر همه فعالان اقتصادی باید استفاده کنند.  رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اهداف اعزام ۳۵ رایزن جدید بازرگانی از طریق وزارت خارجه به سفارتخانه‌های ایران، گفت: هدف این اقدام، فعال شدن دیپلماسی اقتصادی کشور است و در دیدارهای مختلف با مقامات خارجی آنان برای ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی با ایران، اعلام آمادگی می‌کنند که لازم است پیگیری شود.  آقای رئیسی گفت: در آینده نزدیک نشستی با سفیران ایران در کشورهای منطقه خواهیم داشت که محور آن مباحث تجاری و اقتصادی خواهد بود.

   انتصابات در دولت

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند انتصابات در دولت سیزدهم کند یا با طمانینه پیش می‌رود، گفت: محور ما برای انتصاب افراد و گزینش همکاران، کارآمدی و دلدادگی به نظام و انقلاب و باور داشتن مردم است. برای کابینه کسانی را انتخاب کردم که ممکن است اگر بررسی کنید، اصلا به بنده رای نداده باشند! رئیسی در ادامه افزود: در سفرهای استانی اعلام کردم و اینجا هم اعلام می‌کنم که در ادارات و سازمان‌ها، گاهی می‌بینم که عکس‌های بنده را نصب کرده‌اند، به آنها گفته‌ام عکس امام و رهبری معظم انقلاب را بزنند.  رئیس‌جمهور گفت: به دوستان در دولت مکرر گفته‌ام و همین هفته هم در هیات دولت گفتم که مبنای کار در دولت، کارآمدی است. اگر در میان مدیران کسانی کارآمد هستند، حتما تثبیت‌شان کنید تا کارشان را ادامه دهند.  رئیسی گفت: گاهی اشکالاتی به بنده می‌گیرند و می‌گویند فلانی گروه و دسته ندارد. بله درست است، بنده واقعا به دنبال شایسته‌سالاری بودم و پس از این هم دنبال شایسته‌سالاری هستم.

   دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره وضع خزانه کشور گفت: دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد و اگر بگویم وضع خزانه چه بود، ممکن است برخی بگویند شما هم دنبال این هستید که با گله‌گذاری کار را آغاز کنید. اگر کسی فقط به سفره مردم و ارزش پول ملی، میزان بدهکاری دولت و میزان کسری بودجه نگاه کند متوجه می‌شود دولت را در چه وضعی تحویل گرفته‌ایم. به ویژه دولت قبل در پنج، شش ماه آخر، تعهدات بسیاری ایجاد کرد که این تعهدات مزید بر مشکلات شد. رئیس‌جمهور گفت: در هر ماه غیر از حقوق، دستمزد و هزینه‌های جاری دولت، به‌طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان فقط هزینه انجام شده دولت قبل را پرداخت می‌کنیم؛ ضمن اینکه در ماه نخست کار دولت، با همه فشارها تلاش کردیم استقراض از بانک مرکزی اتفاق نیفتد.

   مقصد واحد امت اسلامی

رئیسی همچنین روز گذشته در آیین گشایش سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: امروز در همه کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، افغانستان، لبنان و یمن شاهد تفرقه‌افکنی و توطئه دشمنان اسلام هستیم و همه ما باید بکوشیم امت اسلامی در برابر این توطئه‌ها مصون بماند. رئیسی با بیان اینکه مقصد واحد امت اسلامی باید آزادی از نظام سلطه باشد، گفت: امت اسلامی باید متوجه باشد که نظام سلطه به دنبال آن است که نگذارد امت اسلامی شکل بگیرد و پویایی داشته باشد.

منبع