او تاکید کرد: راهبردها و رئوس برنامه‌های هیات‌مدیره جدید سازمان در جلسه شورای‌عالی بورس مطرح و مقرر شد برنامه تفصیلی مزبور در اولین فرصت تهیه و برای طرح در جلسات شورای‌عالی بورس ارائه شود.

  ۷ راهبرد و ۳ محور اصلی بازار سرمایه

عشقی با اشاره به ۷ راهبرد اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار در دوره جدید مدیریت، اعلام کرد: نخستین راهبرد، توجه به مکانیزم‌های مدرن به‌منظور افزایش نظارت عامه بر فعالیت ناشران است. دومین راهبرد، توسعه ابزارهای نظارتی به شکل پیش‌گیرانه و متناسب با توسعه بازار خواهد بود. به گفته رئیس سازمان بورس، راهبرد سوم، اصلاح قوانین و مقررات به سمت افزایش عدالت و پاسخگویی در کل بازار است و تقویت اکوسیستم تامین مالی در سطح متوسط و خرد از طریق ابزارهای نوین به‌عنوان چهارمین راهبرد دنبال خواهد شد.

عشقی، اعلام کرد: تسهیلگری و توسعه زیرساخت‌های جذب و مدیریت سرمایه خارجی در بازار در کنار بازمهندسی‌ ساز و کار رسانه‌ای و نشر اطلاعات در بازار و تقویت نظارت بر آن، راهبردهای پنجم و ششم مورد نظر سازمان بورس و اوراق بهادار در دوره جدید است.

به گفته رئیس سازمان بورس، آخرین راهبرد مدیریت جدید، بازمهندسی نسل نوین زیرساخت‌های فنی با هدف افزایش امنیت، پایداری و سهولت دسترسی خواهد بود.عشقی، در تشریح رئوس برنامه‌های هیات‌مدیره جدید سازمان بورس، توضیح داد: بر مبنای راهبردهای اشاره شده در بالا که با در نظر گرفتن اهم چالش‌های بازار سرمایه تدوین شده‌اند، برنامه‌‌‌هایی در سه محور در دستور کار قرار گرفته است. به گفته رئیس سازمان بورس، نخستین محور رئوس برنامه‌های هیات‌مدیره جدید، تمرکز بر ماموریت و رسالت اصلی سازمان مبنی بر توسعه بازار سرمایه است. او تاکید کرد: این برنامه محوری با تکیه بر مواردی چون افزایش سهم تامین مالی بخش تولید و توسعه بنگاه‌ها از بستر بازار سرمایه؛ تنوع‌بخشی و تعمیق بازار سرمایه (در ابعاد بازار، ابزار و نهاد)؛ افزایش شفافیت و کیفیت اطلاعات منتشرشده در بازار سرمایه؛ مقررات‌زدایی، اصلاح فرآیندهای کاری و افزایش کارآیی بازارهای مالی؛ توسه نهادهای مالی و انحصار زدایی؛ توسعه و تقویت زیرساخت‌های فنی؛ تسهیلگری و شفاف‌سازی صدور مجوزها در بازار سرمایه و توسعه بازار بدهی و افزایش نقدشوندگی آن به‌عنوان مکمل بازار سهام دنبال خواهد شد.

عشقی «حرکت به سمت نظارت هوشمند و فراگیر» را به‌عنوان دومین برنامه محوری هیات‌مدیره جدید معرفی و اعلام کرد: این برنامه از طریق ارتقای ابزارهای نظارتی متناسب با رشد بازار و تکنولوژی؛ ایجاد ساز و کار تعاملی و نظارت عموم سرمایه‌گذاران (خرد و عمده) بر بازار؛ استقرار نظام جامع مدیریت ریسک در بازار؛ اصلاح نظام حاکمیت شرکتی و حفظ حقوق سرمایه‌گذاران؛ شناسایی و پیگیری فعالیت‌های متخلفانه و مجرمانه در بازار با استقرار سامانه‌های پایش هوشمند بازار؛ ابهام‌زدایی از مقررات و رفع خلأهای مقرراتی و تسریع، کارآ و اثربخش کردن فرآیندهای رسیدگی به تخلفات اجرایی خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، آخرین محور از رئوس برنامه‌های هیات‌مدیره جدید با محوریت «فرهنگ‌سازی و نظم‌بخشی به فضای گردش اطلاعات در بازار سرمایه» به اجرا در‌خواهد آمد.

او گفت: در اجرای سومین برنامه محوری، پایش و توسعه حداکثری درگاه‌های رسمی و دارای مجوز ارائه اطلاعات؛ تدوین برنامه‌های گسترده آموزشی، ترویج و فرهنگ‌سازی با استفاده از ظرفیت ارکان بازار سرمایه و نهادهای مالی فعال در آن و دانشگاه‌ها؛ تقویت درگاه‌های اطلاع‌رسانی تخصصی در حوزه بازار سرمایه و تعامل با فعالان بازار سرمایه جهت ساماندهی به گردش اطلاعات در فضای‌مجازی مد‌نظر قرار خواهد گرفت.

عشقی ابراز اطمینان کرد: با اجرای برنامه‌های بالا، به اهداف تعیین‌شده در حمایت از سرمایه‌گذاران و کسب اعتماد آنها و ایجاد بازار کارآ دست خواهیم یافت. رئیس سازمان بورس در عین حال تاکید کرد: در کنار برنامه‌های مطرح شده، با توجه به شرایط موجود، پروژه بزرگ سهام عدالت با توجه به گستردگی و پیچیدگی‌های آن با بهره‌گیری از نسل نوین زیرساخت‌های فنی و تکنولوژی، در دستور کار جدی هیات‌مدیره سازمان خواهد بود.

او با اشاره به اهمیت منابع انسانی در تحقق اهداف و برنامه‌هایش برای بازارسرمایه گفت: اجرای این برنامه‌ها بی‌شک، بدون اتکا به سرمایه انسانی که در بدنه بازار سرمایه و به‌ویژه در ارکان اصلی بازار، مشغول به فعالیت هستند، امکان‌پذیر نخواهد بود؛ بنابراین توجه ویژه به سرمایه‌ انسانی و اصلاح ساختارهای اداری از اولویت‌های درون سازمانی هیات‌مدیره جدید است.‌

رییس سازمان بورس در پایان، از تمامی فعالان و ذی‌نفعان بازار سرمایه شامل عموم مردم، ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران، دستگاه‌های نظارتی و سیاستگذار درخواست کرد؛ با ارائه راهکار‌ها و پیشنهادهای خود هیات‌مدیره جدید را در غنابخشی به برنامه‌ها و تحقق هرچه بیشتر آنها یاری کنند.

منبع