سه لنگر ثبات بازار سهام

رییس هیات‌مدیره بورس تهران بررسی کرد

به نقل از جهن صنعت : به گفته رییس هیات‌مدیره بورس تهران، رشد نرخ ارز نیمایی، رشد کامودیتی‌ها و گزارش‌های شش‌ماهه مطلوب شرکت‌ها، سه لنگر ثبات بازارسرمایه هستند. امیرتقی خان‌تجریشی بر این باور است که با وجود مرتفع شدن برخی ریسک‌ها در بازار پس از استقرار دولت جدید، در روزهای اخیر نوساناتی در بازار رخ داده است که به نظر می‌رسد، دلیل بنیادینی برای آن وجود ندارد و شاید بتوان گفت بیشتر تحت تاثیر هیجانات و رفتارهای توده‌واری رقم خورده است.
وی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) اظهار کرد: برای داشتن نگاه دقیق و علمی در بررسی پدیده‌هایی همچون بازارهای مالی و حتی کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری، ضروری است از نگاه تک‌مولفه‌ای پرهیز کرد. در این خصوص لازم است تا تمام عوامل موثر در نظر گرفته شود تا از گزند آسیب‌های احتمالی به دور باشیم. در همین راستا، نخستین عامل در نوسانات بازارسرمایه را می‌توان چشم‌انداز مذاکرات برجام دانست که نظرات متفاوتی نسبت به آن وجود دارد.
اما آنچه که مهم است رویکرد منطقی سیاست خارجی ایران نسبت به مذاکرات بوده که می‌تواند در کنار تقویت قدرت ژئوپلتیک ایران در منطقه، کفه خوشبینی به نتایج سیاست خارجی را سنگین کند، این عامل می‌تواند پیام‌آور روندی آرامش‌بخش و متعادل برای بازار سرمایه نیز باشد. تقی خان‌تجریشی افزود: به نظر من باید عامل دوم را پیرامون نرخ ارز جست‌وجو کرد؛ گرچه در روزهای اخیر شاهد نوساناتی در نرخ ارز هستیم که به لحاظ روانی روی تصمیمات سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد، اما این موضوع توجه سرمایه‌گذاران را به اهمیت نرخ نیمایی که مبنای محاسبات شرکت‌ها در سودآوری و تسعیر ارز در صورت‌های مالی است، جلب می‌کند. او تصریح کرد: آنچه در صورت‌های مالی شرکت‌ها اهمیت دارد «نرخ نیمایی» است که بیشتر با رشد همراه بوده و سعی بر آن دارد که فاصله خود را با نرخ آزاد ارز کم کند. این روند در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و حذف قیمت‌گذاری دستوری از مبادلات تجاری کشور امیدها را به تداوم سودآوری شرکت‌ها در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ تقویت خواهد کرد.
تحولات درآمدی شرکت‌ها
تجریشی عامل دیگر موثر در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران را گزارش‌های خوب شش ماهه شرکت‌های بورسی دانست و گفت: به نظر می‌رسد این گزارش‌ها در مواردی به خصوص در شرکت‌های پتروشیمی، سیمان و صنایع معدنی و فلزی حتی فراتر از انتظار باشد. او بیان کرد: نرخ کامودیتی‌ها عامل دیگری است که با توجه به کالامحور بودن بازار سرمایه ما و تداوم رشد این قیمت‌ها به خصوص پیش‌بینی‌های بین‌المللی در خصوص افزایش قیمت نفت و رسیدن به صد دلار علاوه بر جبران کسری بودجه دولت همزمان با افزایش فروش نفت ایران، می‌تواند بر تعداد زیادی از شرکت‌های بازار سرمایه تاثیر‌گذار باشد، به طوری که ما شاهد افزایش قیمت‌های فروش در این شرکت‌ها باشیم.
اثر کسری بودجه
این کارشناس بازار سرمایه، موضوع کسری بودجه دولت را محور بعدی دانست که بازار به آن توجه دارد و افزود: به نظر می‌رسد برنامه‌هایی با حداقل فشار بر بازار سرمایه در حال تدوین باشد و بازار نباید در خصوص انتشار اوراق و یا عرضه‌های دولتی نگرانی جدی داشته باشد، اما به علت تجربه سال‌های گذشته، فعالان از این بابت نگران هستند که می‌تواند با شفاف‌سازی از سوی متولیان امر این نگرانی نیز رفع شود. تقی‌خان تجریشی یادآور شد: در نظر داشته باشید روند صعودی و نزولی بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ دیگر تکرار نخواهد شد، زیرا شرایط و مفروضات بسیاری از جمله جریان ورودی نقدینگی به بازار مانند گذشته نیست و تحلیل‌ها در این دوران بر اساس سودآوری شرکت‌ها و ارزش ذاتی سهم خواهد بود و نه فشار تقاضای ناشی از نقدینگی؛ براین اساس توقع رشد همه‌جانبه و یا نزول همه‌جانبه بازار امری غیرمنطقی است. وی افزود: بنابراین، در برخی گروه‌ها شاهد عرضه هستیم و در برخی دیگر تقاضا و عرضه‌های فعلی بازار نیز ناشی از همین روند تعادلی بازار است. گاهی گروه پتروشیمی و پالایشگاهی مورد توجه قرار می‌گیرد و گاهی نیز گروه خودرویی و بانکی و این چرخش‌ها در بازار طبیعی است و ادامه خواهد داشت.
توسعه صندوق‌ها سپری در برابر رشد نرخ بهره
او بیان کرد: نکته دیگری که ذهن فعالان بازار را به خود مشغول کرده افزایش نرخ بهره بین بانکی به حدود ۳۵/۱۹ درصد است و بازار بیم این موضوع را دارد که نرخ سپرده‌ها نیز افزایش یابد، البته زمزمه‌هایی هم در برخی بانک‌ها پیرامون این موضوع به گوش می‌رسد که در برخی موارد شاهد افزایش نرخ سپرده‌های بلندمدت هستیم. تجریشی افزود: البته راهکار مواجهه با این موضوع را می‌توان در توسعه صندوق‌های با درآمد ثابت دانست، زیرا آشنایی بیشتر آحاد مردم با مزیت‌های صندوق‌های با درآمد ثابت از جمله نرخ بالاتر و نداشتن نرخ شکست می‌تواند پول‌هایی که تصمیم به پارک شدن در سپرده‌ها را دارند به سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری هدایت کند. او تاکید کرد: نکته مهم در این بین معرفی بیش از پیش انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیانی است که دارای ذائقه متفاوت ریسک هستند، توجه به این نکته می‌تواند نقدینگی را حول بازار سرمایه کشور متمرکز کند.
کاهش سفته‌بازی در بازارهای موازی
رییس هیات‌مدیره بورس تهران گفت: اتفاق مثبت دیگری که این روزها شاهد آن هستیم کاهش سفته‌بازی در بازار‌های موازی به خصوص مسکن و خودرو است. به واسطه ابزارهای مالیاتی و نظارتی، سوداگران این حوزه‌ها در نهایت چاره‌ای جز بازگرداندن نقدینگی به سمت بازارهای شفاف ندارند. یکی از این مقاصد بازار سهام و البته صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و باید از این موقعیت، نهایت بهره‌برداری را کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نوزده =