Untitled-1

  کارشناسان چه می‌گویند؟

صعودی: 50‌درصد از کارشناسان حاضر در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» روند شاخص سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌‌‌اند. اصلاح اخیر قیمت سهام که در برخی نمادها بیشتر از 10‌درصد بود، زمینه را برای تحریک تقاضا فراهم کرده است. به‌ویژه آنکه برخلاف انتظارات نرخ دلار به سطح قابل‌توجهی رسیده است. رشد مجدد قیمت کالاها در بازارهای جهانی و افزایش قیمت نفت، با تاثیر بر نمادهای مرتبط در بازار سهام (کامودیتی‌محور و پالایشی) در صعود قیمت سهام موثر خواهد بود. در این میان افزایش احتمال حرکت سیاستگذار به سوی حذف نرخ 4200 تومانی دلار و آزاد‌سازی قیمت‌ها نیز به افزایش تقاضا در برخی از گروه‌‌‌ها منجر خواهد شد. موضوع اثرگذار دیگر در جلب توجه سهامداران گزارش‌های ماهانه و میان‌‌‌دوره‌‌‌ای (6ماهه) شرکت‌هاست که از نظر کارشناسان مطلوب ارزیابی شده‌اند. همچنین از لحاظ تحلیل‌های تکنیکال و نمودارهای مقاومت، عبور مجدد شاخص از کانال یک‌میلیون و 400‌هزار واحدی  در بهبود تقاضای سهام موثر خواهد بود.

کم‌نوسان: 45‌درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی معتقدند شاخص سهام در هفته جاری کم‌نوسان خواهد بود. این کارشناسان می‌گویند با وجود عوامل حمایتی همچون نرخ ارز، تورم و سطوح قیمت‌ها در بازارهای جهانی، تقاضا محتاط خواهد بود؛ چرا که هر خبری حاکی از بازگشت یا عدم‌بازگشت ایران به میز مذاکره و نتایج حاصل از آن شرایط بازار سهام را به طور قابل‌توجهی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. ضمن آنکه زمان بازگشت نیز از منظر سهامداران امری مهم خواهد بود. دراین شرایط نوعی از احتیاط و حرکت دست به عصا از سوی معامله‌گران مشاهده خواهد شد. امری که دلیل آن را باید در ترس و نگرانی سهامداران به‌ویژه بعد از تجربه تلخ سال گذشته جست‌وجو کرد. به طور کلی از دیدگاه این دسته از تحلیگران ابهامات و مشخص نبودن وضعیت آتی اقتصادی و سیاسی کشور، نوعی تردید و بی‌واکنشی در بازار حاکم خواهد کرد که نتیجه آن کاهش سطح فعالیت در بورس است. این عوامل در نهایت روند کم نوسانی را در معاملات سهام حاکم می‌کند.

نزولی: 5‌درصد کارشناسان شرکت‌کننده در این نظرسنجی اما روند نماگر اصلی بورس را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. این افراد معتقدند شرایط بازار سهام به گونه‌ای شده که بعد از هر رشدی انتظار اصلاح قیمت وجود دارد. چرا که به نظر می‌رسد در بیش از یک سال گذشته جو بی‌اعتمادی شدیدی در بازار وجود داشته و در این جو بی‌اعتمادی سهامداران وزن بیشتری به عوامل منفی نسبت به عوامل مثبت می‌دهد. در مجموع مادامی که ابهامات در این سطح قرار دارند، حرکت زیگزاکی روند غالب در معاملات سهام خواهد بود. از سوی دیگر سهامداران ریسک انتشار اوراق برای کسری بودجه را بالا ارزیابی می‌کنند و در واکنش به آن احتمالا در سمت فروش فعال شوند.

  بورس هفته از نگاه سهامداران

صعودی: 46‌درصد سهامداران حاضر در نظر‌سنجی «دنیای‌اقتصاد» روند نماگر اصلی بازار سهام را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این سهامداران با ذکر عواملی مشابه تحلیلگران معتقدند فضای معاملات سهام بار دیگر شاهد ورود نقدینگی از سوی سهامداران به‌ویژه حقیقی‌ها خواهد بود. امری که به نظر می‌رسد تحت‌تاثیر صعود قیمت ارز و افزایش بهای نفت و دیگر کالاها در بازار‌های جهانی همچنان رشد قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر افزایش احتمال حذف نرخ دولتی دلار برای غالب صنایع نیز در افزایش تقاضا اثرگذار خواهد بود. این موضوع منجر به تداوم رشد قیمت‌ها و بالطبع نماگر اصلی بازار سهام خواهد شد.

کم‌نوسان: 30‌درصد سهامداران حاضر در نظر‌سنجی «دنیای‌اقتصاد» معتقدند شاخص سهام طی معاملات این هفته روند کم‌نوسانی را تجربه خواهد کرد. تقابل فرصت‌های موجود در بازار سهام (روند نرخ ارز و روند بازارهای جهانی) و افزایش ریسک‌ها از آینده بورس (اصلاح شدید قیمت سهام به دنبال اصلاح نرخ ارز در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای) سهامداران را با نوعی بی‌واکنشی همراه کرده است. بر همین اساس به نظر می‌رسد بورس در هفته جاری روند کم‌نوسانی را در پی بگیرد. همچنین عدم‌تعیین‌تکلیف در مورد انتخاب برخی افراد در مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی دولت نیز در محدود شدن فعالیت سهامداران موثر است.

نزولی: 24‌درصد سهامداران حاضر در نظر‌سنجی «دنیای اقتصاد» معتقدند شاخص سهام در این هفته روند نزولی را تجربه خواهد کرد. این دسته از سهامداران می‌گویند رشد اخیر قیمت‌ها، فرصت شناسایی سود را به معامله‌گران داده است؛ امری که با توجه به میزان ریسک‌های موجود در بازار، نزول قیمت‌ها و شاخص بازار سهام را به دنبال خواهد داشت.

منبع