شناسایی فرصت خرید در بازار نزولی

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

بازار سرمایه مدتی است روند نزولی را در پیش گرفته و تداوم آن نگرانی‌هایی را در میان فعالان بازار رقم زده است. با این حال اما برخی بر این باورند که نزولی شدن بازار در برخی مواقع می‌تواند بهترین فرصت خرید سهم‌های ارزنده در قیمت‌های مناسب و کسب بازدهی در ماه‌های آینده باشد. احسان رضاپور نیکرو کارشناس بازار سرمایه در همین باره تاکید کرد: سهامداران حرفه‌ای اغلب ریزش‌های فاقد دلایل موجه را به عنوان فرصت‌های خرید ارزیابی و از آن به خوبی بهره‌برداری می‌کنند. این درحالی است که هیجان‌های مقطعی حاکم بر بازار اغلب برای سهامداران حقیقی به شکل از دست دادن سهام ارزنده آنها نمود پیدا می‌کند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه شرایط پرالتهاب سال گذشته و ترس ناشی از ضرر، سرمایه‌گذاران را تا حد زیادی محتاط کرده و موجب شده آنها با عینک بدبینانه‌تری تحولات بازار سرمایه را رصد کنند. این نگرانی با ریزش پیوسته بازار طی روزهای اخیر و تجربه دوباره کف‌های قبلی در برخی از نمادها، تشدید شده است. رضاپور نیکرو ادامه داد: تصور برخی سرمایه‌گذاران این است که بازار سرمایه نمی‌تواند جای امنی برای سرمایه‌گذاری آنها باشد. در حالی که با توجه به وضعیت متغیرهای اقتصادی کشور و گزارش‌های عملکردی ماهیانه شرکت‌ها به نظر می‌رسد کف‌های قیمتی تجربه شده طی ماه‌های اخیر، برای گروهی از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی که نگرش میان‌مدت و بلندمدت دارند از جذابیت ویژه‌ای برخوردار است.
اثر نرخ بهره بر معاملات بورسی
وی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تاثیر افزایش نرخ بهره بین‌بانکی بر بازار سرمایه را مدنظر قرار داد و تصریح کرد: بی‌تردید، نگرانی ناشی از افزایش نرخ بهره بانکی و بدون ریسک یکی از فاکتورهای اثرگذار بر ارزشگذاری شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی است. اظهارنظرها در این رابطه طی روزهای اخیر نیز به عقب‌نشینی خریداران و افزایش عرضه‌ها در بازار منجر شده است. رضاپور ادامه داد: این موضوع با توجه به ضرورت فروش بیشتر اوراق بدهی به‌منظور جبران کسری بودجه و افزایش شانس دریافت بازدهی بدون ریسک با نرخ جذاب‌تر، مورد توجه سرمایه‌گذاران حقیقی، صندوق‌ها و سرمایه‌گذاران حقوقی و نهادی قرار گرفته و طبیعی است آثار موقتی بر روند بازار بگذارد. این کارشناس بازار سرمایه به برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اقدامات دولت در راستای افزایش عرضه‌های اوراق بدهی اشاره کرد و ادامه داد: همواره خرید اوراق بدهی به عنوان افزایش نرخ بازگشت سرمایه تلقی می‌شود، بنابراین، در زمره سرمایه‌گذاری بدون ریسک درنظر گرفته می‌شوند.
نشانه‌های سودآوری شرکت‌ها
رضاپور ادامه داد: مفروضات فعلی، چشم‌انداز فاکتورهای اثرگذار بر بازار با دلار نیمایی ۲۳ هزار تومانی و نرخ‌های فروش شرکت‌ها با توجه به شرایط تورمی کشور، مؤید سودآوری سهام شرکت‌هاست. با توجه به امیدهایی مبنی بر بهبود روابط سیاسی و آثار مثبت آن بر گزارش‌های عملکردی بنگاه‌ها، به نظر می‌رسد بازار سرمایه با رویکرد یک‌ساله، بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها نصیب سرمایه‌گذاران کند.
صیانت از سرمایه سهامداران
وی صیانت از سرمایه سهامداران را یک اصل تلقی کرد که گاهی با چالش‌هایی مواجه می‌شود و گفت: لازم است، تحولات و اخبار تاثیرگذار به دقت تحت نظر سرمایه‌گذاران قرار بگیرند تا آنها بتوانند با هدایت و جایگزینی‌های به‌موقع از فرصت‌های سودآوری در بازار منتفع شوند و از سرمایه خود محافظت کنند. این امر، بی‌تردید برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای و سهامدار خرد به آسانی میسر نمی‌شود.
رضاپور افزود: بنابراین، ضروری است افرادی که از مهارت و دانش کافی برخوردار نیستند، همچنین در شناسایی گزینه‌هایی با پتانسیل بالا و سهم‌های ارزشمند با مشکل مواجه هستند و نمی‌توانند به درستی استراتژی‌های معاملاتی در بازارهای صعودی و نزولی و اصلاحات ضروری در پرتفوی خود را اعمال کنند، به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانان حرفه‌ای بروند. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌‎گذاری توسط کارشناسان و متخصصان بازار سرمایه مدیریت می‌شوند، اظهار کرد: زمانی که سرمایه‌گذاران سرمایه خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان می‌سپارند، با این اقدام، سرمایه خود را به مخاطره نمی‌اندازند و عملکرد بهتری را نیز تجربه خواهند کرد.
لزوم اتخاذ رویکرد عقلانی در معاملات
وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است که بازار هیچ‌گاه به طور مستمر در شرایط هیجانی مثبت یا منفی باقی نمی‌ماند. انتخاب رفتار صحیح و عقلانی به ویژه در شرایط پرالتهاب، منافع بیشتری برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. رضاپور با اشاره به نوع رفتار سهامداران و رویکرد آنها در شرایط فعلی اذعان کرد: نگاه بلندمدت، توجه و وزن‌دهی بیشتر به ارزش نمادها در صنایع مختلف و تشکیل سبد متنوعی از اوراق بهادار یا صندوق‌های مختلف از جمله عواملی است که بهبود عملکرد سهامداران را در پی دارد. به گفته این کارشناس بازار سرمایه در شرایط نزولی بازار، گاهی رفتارهای اشتباه از سوی سرمایه‌گذاران نهادی نیز بروز می‌کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با مدیران حرفه‌ای کمتر دچار تصمیم‌های هیجانی می‌شوند، مگر اینکه آنها در شرایط ابطال واحدها و نیاز به تامین نقدینگی قرار گیرند که این امر موجب ورود اجباری آنها به عنوان عرضه‌کننده در بازار می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =