سیدرضا فاطمی‌‌‌امین در جلسه تودیع و معارفه تعدادی از معاونان و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت که همزمان با جلسه شورای معاونان این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه تمرکز معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه بر هماهنگی و یکپارچه‌‌‌سازی است و گفت: با اصلاحاتی که در سازوکارها و فرآیندها و ماموریت‌‌‌های بخش‌‌‌های مختلف در حال انجام است، این معاونت بیشتر نقش هماهنگ‌‌‌کننده و یکپارچه‌سازی خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات رئیس‌‌‌جمهور بر توسعه تجارت، تغییر ساختار در این بخش را نیز ضروری دانست و بر داشتن اختیارات کافی سازمان توسعه و تجارت در راستای تحقق اهداف و اجرای برنامه‌‌‌های مربوط به تجارت بین‌المللی تاکید کرد.

فاطمی‌‌‌امین در ادامه به تغییر و اصلاح ماموریت‌‌‌ها در حوزه بازرگانی داخلی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تنظیم بازار در حوزه‌‌‌های تخصصی به این بخش بر می‌‌‌گردد، تمرکز معاونت بازرگانی داخلی بر نظام توزیع و از حلقه تولید تا مصرف خواهد بود. وی با یادآوری کارهای مطالعاتی انجام شده در حوزه بازرگانی داخلی، از نهایی شدن ۱۵ پروژه در این حوزه در روزهای آتی خبر داد.

وزیر صمت در بخش دیگر این جلسه، با تاکید بر ضرورت تفکیک کسب و کار از حکمرانی، آمیختگی این دو  را یک آفت در سازوکار دولتی توصیف کرد و افزود: این آمیختگی موجب شده که برخی وزارتخانه‌‌‌ها هم حکمرانی و هم بنگاه‌‌‌داری کنند که هم به ضرر بنگاه و هم بخش حاکمیت است.  بر اساس توضیحات فاطمی‌‌‌امین، زیان انباشته ۸۰ هزار میلیارد تومانی در دو خودروسازی بزرگ کشور نتیجه این آمیختگی است و در همین راستا ستاد راهبردی شرکت‌ها و موسسات غیرحاکمیتی به ریاست دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل خواهد شد و امور مربوط به ماموریت حاکمیتی شرکت‌های مذکور در زیرمجموعه این ستاد قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید بر ظرفیت بالای وزارت صمت از تعامل و همدلی بین بخش‌‌‌ها و وزارتخانه‌‌‌های مختلف کشور خبر داد و ضمن تشکر از زحمات همه معاونین و مدیران پیشین وزارتخانه، چرخش مدیریتی را گامی در جهت ایجاد نوآوری در حوزه مدیریت دانست.