اصلاح ساختاری به جای برخورد دستوری

وعده وزیر صمت برای ابطال امضاهای طلایی در بازار فولاد

به نقل از جهان صنعت : گروه معدن- با حذف دلالان از فرآیند خرید سیمان، قیمت این کالا نسبت به دو ماه قبل حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است. در این خصوص به تازگی دبیر انجمن صنعت سیمان با بیان اینکه هر کیسه سیمان ۳۰ هزار تومان ارزان شد، اعلام کرد: حداکثر ارزش واقعی یک کیسه سیمان حدود ۴۰ هزار تومان است و به مردم توصیه می‌کنیم چنانچه قیمت یک کیسه سیمان بالای ۴۰ هزار تومان بود آن را نخرند! این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند که به وعده خود عمل کرده و قیمت سیمان را به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسانده است. البته آنچه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است اینکه سیدرضا فاطمی‌امین اعلام می‌کند کاهش قیمت‌هایی که اتفاق افتاده با برخورد دستوری و تعزیراتی نبوده است. وی همچنین وعده داده که امضاهای طلایی در بازار فولاد را ابطال کند. در این میان قائم‌مقام وزیر صمت از همکاری بیشتر با بورس کالا در دولت سیزدهم خبر داده و اعلام کرده است که در کشور چندین سال است که تجربه قیمت‌گذاری دستوری داریم، این اقدام نه‌تنها هیچ‌گاه منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مشکلات موجود در اقتصاد کشور شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نشست خود با جمعی از نمایندگان مجلس گفت: اقداماتی که در جریان کنترل قیمت سیمان در وزارت صمت صورت گرفت، برخورد تعزیراتی و دستوری نبود بلکه اصلاح ساختارها منجر به تعادل بازار و کاهندگی قیمت‌ها شد.
سیدرضا فاطمی‌امین با اشاره به نشست روز یکشنبه ۲۱ شهریور با جمعی از نمایندگان به ریاست علی نیکزاد نایب رییس مجلس در خصوص موضوع تنظیم بازار سیمان، فولاد و کالاهای اساسی که در کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد، گفت: در این نشست گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه‌های بازار سیمان و فولاد ارائه شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: طبق قولی که در زمان رای اعتماد به نمایندگان ملت داده شد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسید.
وی افزود: این درحالی است که بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می‎رود، دیگر پایین نخواهد آمد اما این اتفاق خوشایند رخ داد.
عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه نرخ سیمان فله نیز به ۳۶۰ تومان رسید که همان قیمت سه ماه قبل است، تاکید کرد: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی قیمت‌‎ها به اینجا نرسید به طوری که تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.
اصلاح ساختار در بازار فولاد در آذر
وی با تاکید بر اینکه تا دو هفته آینده نیز بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود، یادآور شد: تا دو هفته آتی، تمامی خرده‌فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی به یک روال معقول دست یابیم.فاطمی‌امین درباره اقدامات صورت گرفته در بازار فولاد نیز گفت: قیمت فولاد بر سایر محصولات بازار موثر بوده و بر فضای روانی بازار نیز اثرگذار است؛ در این حوزه سه راهکار تعریف شده که طی سه ماه عملیاتی خواهد شد.وزیر صمت اضافه کرد: در مهرماه رصد کامل اطلاعاتی از زنجیره فولاد را دنبال می‌کنیم تا تمام تولیدات مقاطع فولادی، شمش و محصولات در سامانه جامع تجارت عرضه شود و رانت‌ها و چندقیمتی بودن فولاد از این طریق از بین برود.
وی افزود: در مرحله دوم ساختار بازار را اصلاح خواهیم کرد و تاثیر ابلاغ قوانین و مقررات جدید را در آبان ماه خواهیم دید و امضاهای طلایی تا این زمان از بین خواهد رفت.فاطمی‌نیا تصریح کرد: در آذرماه نیز در ساختار صنعت فولاد اصلاح ساختاری خواهیم داشت که به سمت کاهش قیمت تمام شده حرکت کنیم و رقابت سازنده‌ای برای کاهش هزینه‌ها در بازار فولاد را شاهد باشیم و بازار فولاد تحت تاثیر نوسانات ارزی نباشد.
قیمت‌ها در بورس دستور‌پذیر نیستند
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اظهارات مطرح‌شده در خصوص قیمت‌گذاری جدید سیمان و فولاد گفت: براساس قانون، کالاها در بورس کالا از شمول قیمت‌گذاری خارج هستند و به عبارت بهتر قیمت‌ها در بورس دستور‌پذیر نیستند.
محمد صادق مفتح افزود: در این زمینه موضوع مهم آن است که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شده و قرار بر این است، ضمن ورود کلیه محصولات به بورس کالا، زمینه مراجعه خریداران عمده به این بازار برای تهیه کالاهای مورد نیاز فراهم شود.
وی گفت: این اقدام و سیاست وزارت صمت بدین معناست که نمی‌توان قیمت‌ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: این موضوع باید مدنظر باشد که فعالان اقتصادی بنا بر میزان تولید و مصرف فعالان بازار، پیش‌بینی‌هایی را از بازار یک کالا و قیمت‌ها خواهند داشت که در این مورد هم اظهارات مطرح شده در خصوص کاهش قیمت سیمان و فولاد فقط به عنوان پیش‌بینی است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها به نرخ اعلام شده برسند.
مفتح اضافه کرد: بورس کالا بستری برای تقابل عرضه و تقاضا و کشف واقعی قیمت است و قرار نیست قیمت اعلام شده در مورد سیمان و فولاد به صورت ابلاغیه یا بخشنامه به بورس کالا ارائه شود. بورس کالا به عنوان بازاری است که قیمت کالاها در آن فقط براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند اما در خصوص محصول سیمان مانند هر کالای دیگری پیش‌بینی شده است که قیمت‌ها با توجه به میزان تولید و رشد عرضه‌ها به نرخ اعلام شده برسند.
وی اظهار کرد: تمامی اظهارنظرها در این خصوص صرفا در حد پیش‌بینی است و قیمت اعلام شده به صورت بخشنامه یا ابلاغیه به بورس کالا ارائه نشده است.
همکاری بیشتر با بورس کالا در دولت سیزدهم
مفتح به قیمت‌گذاری دستوری و تبعات استفاده از آن در اقتصاد کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در کشور چندین سال است که تجربه قیمت‌گذاری دستوری داریم، این اقدام نه تنها هیچ‌گاه منجر به ایجاد آرامش در بازار نشد بلکه سبب افزایش مشکلات موجود در اقتصاد کشور شده است.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد کسی در کشور وجود داشته باشد که موافق قیمت‌گذاری دستوری باشد بلکه قیمت‌ها باید از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین شوند که بورس کالا تنها ابزار برای انجام معاملات و تعیین قیمت دقیق و شفاف است.
وی به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم برای همکاری با بورس کالا اشاره کرد و گفت: بارها در جلسات مختلف تنظیم بازار، صحبت‌های متعددی برای استفاده از بورس کالا به منظور عرضه محصولات و کشف قیمت کالاها مطرح شده است.
مفتح تاکید کرد: وزیر صمت معتقد به استفاده از بورس کالا برای تنظیم بازار محصولات مختلف است و نسبت به دولت قبل تاکید بیشتری برای همکاری با بازار سرمایه دارد.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تلاش ما این است در حد امکان زمینه عرضه محصولات مهم و اثرگذار در معیشت مردم را در بورس کالا فراهم کنیم و تاکنون بخش زیادی از محصولات در این بازار عرضه شده و بقیه محصولات هم باید در بورس کالا عرضه شوند که برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های مختلف برای اجرایی شدن این اقدام در حال انجام است.
احراز هویت مشتریان سیمان در بورس کالا با کد «سجام»
گفتنی است سازمان بورس و اوراق بهادار در پی الزام فروش تمامی محصولات سیمان در بورس کالا امکان استفاده از اطلاعات افرادی که ثبت‌نام آنها در سامانه سجام تکمیل شده را به بورس کالا و شرکت سپرده‌گذاری ابلاغ کرد. این اقدام به منظور احراز هویت مشتریان سیمان انجام می‌شود.
سازمان بورس و اوراق بهادار در ابلاغیه‌ای به حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران و حسین فهیمی مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از موافقت هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با احراز هویت مشتریان سیمان با استفاده از اطلاعات اشخاصی که ثبت‌نام آنها در سامانه سجام تکمیل و کد معاملاتی دریافت کرده‌اند، خبر داد. در نامه سیدمهدی پارچینی سرپرست مدیریت نظارت بر بورس‌ها آمده است: مطابق با صورتجلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۱۰ شهریورماه و پیرو درخواست بورس کالای ایران طی نامه شماره ۷۳۴۷/۲۰۱ مورخ ۱۰ شهریورماه با توجه به الزام فروش تمامی محصولات سیمانی در بورس و در راستای پاسخ به نیاز عمومی مصرف‌کنندگان و تسهیل صدور کد معاملاتی مراتب به شرح زیر تصویب شد: «جهت احراز هویت مشتریان سیمان، بورس کالای ایران می‌تواند از اطلاعات اشخاصی که ثبت‌نام آنها در سامانه سجام تکمیل شده و کد معاملاتی دریافت کرده‌اند، استفاده کند.
در این زمینه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه موظف است سرویس‌های لازم از سامانه سجام را برای بورس کالای ایران فراهم کند که موضوع قسمت الف بند ۱ ماده چهار دستورالعمل ثبت سفارس کالا در بورس کالای ایران بر آن اساس صورت خواهد پذیرفت.»
یادآور می‌شود، هفته گذشته جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران نیز از موافقت هیات مدیره سازمان بورس با احراز هویت مشتریان سیمان با کد سجام خبر داده بود که با ابلاغیه سازمان بورس، شاهد تسهیل هر چه بیشتر خرید سیمان از بورس کالا برای همه مصرف‌کنندگان در سراسر کشور خواهیم بود. این اتفاق در شرایطی رقم می‌خورد که همزمان با تسهیل خرید سیمان، ۶۴ شرکت سیمانی نیز برای عرضه محصولاتشان در بورس کالا پذیرش شده‌اند و چند شرکت باقیمانده سیمانی نیز در صف ورود به بورس کالا قرار دارند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =