معرفی کتاب های مدیریتی در فروردین ماه

انجمن مدیران صنایع در این گزارش سعی در معرفی کتاب­ های مفید در زمینه مدیریت و کسب و کار به شما کارآفرینان محترم را دارد. این کتاب­ های منتخب در زمینه کسب و کار و مدیریت به خصوص مدیریت منابع انسانی هستند.

در ادامه اسامی آن­ ها همراه با مشخصات و توضیحی مختصر از موضوع کتاب برایتان آورده ­ایم.

۱ – کتاب مبانی رفتار سازمانی

اثر استیفن پی. رابینز

چاپ چهل و سوم /  کتاب چاپی نشر پژوهش های فرهنگی /

 شابک : ۹۶۴۶۲۶۹۲۶۵ / مدیریت و مدیریت منابع انسانی

این کتاب  یکی از پرفروش ­ترین کتاب­ های مدیریت جهان است و در این کتاب اصول کلی تقسیم کار، بهبود کیفیت، مدیریت استراتزیک، مبانی مدیریت و رفتار سازمانی را به بهترین شکل ارائه شده است. این کتاب منبع بسیاری از دروس مدیریت دانشگاهی محسوب می­ شود. او در فصل اول کتاب یک سازمان را این گونه مورد بررسی قرار می دهد:

رفتار سازمانی شامل چندین علوم مختلف مانند روان­ شناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی و… است که رفتار سازمانی نامیده می ­شود. همچنین رفتار سازمانی در یک جمله عبارتست از مطالعه منظم عملیات، اقداات، نگرش ­های افرادی که سازمان را تشکیل می­ دهند. همچنین وظایف مدیران موفق در رضایت کارمنان را در سه بخش زیر بررسی می کند:

۱- می­ توان بین رضایت شغلی فرد و تولید یا بهره ­وری، یک رابطه مستقیم برقرار کرد.

۲- رضایت شغلی فرد با میزان غیبت و جابه جایی او رابطه عکس دارد.

۳- مدیران باید در برابر کارکنان احساس مسوولیت انسانی کنند.

 

 

 

۲ – کتاب همکاری

 اثر گلمن و بویاتزیس

مشخصات کتاب:  چاپ سوم / نشر آموخته /

 شابک ۹۷۸۶۰۰۶۴۶۵۷۴۶ / مدیریت منابع انسانی

دانیل گلمن را می ­توان یکی از متفکران حوزه مدیریت ارتباطات و رهبری دانست. اغلب خوانندگان او را با کتاب هوش هیجانی (EQ) می­ شناسند.  او در بخشی از کتاب خود می ­گوید:

رفتار شما می­ تواند باعث نیرو گرفتن کل سازمان شود و این خلق و خو به همه اجزا سرایت می­ کند. اگر شما در اکثر اوقات از تن صدای مناسب و رفتار ملایم استفاده کنید، همین سبک برخورد در بین سایر اعضا نیز تکرار خواهد شد. رفتارهای مشترک باعث وحدت و عملکرد بالای کارکنان می­ شود. رفتارهای مثبت باعث همانند همدلی باعث ایجاد اتصال شیمیایی بین مغز مدیران و پرسنل می­ شود .

او در این کتاب به سراغ سازمان ­های پویا رفته و راز موفقیت آن­ ها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که عواملی که در موفقیت یک برند یا محصول دخیل هستند، شامل ارتباطات و تنش موجود در سازمان، کیفیت محصول و ارتباط با مشتری است. اما چیزی که بیش از همه بر آن توصیه شده است، ارتباط مدیران با پرسنل و افزایش سطح رضایت آنان از کار است که تاثیر مستقیمی بر افزایش کیفیت و رضایت مشتریان دارد.

 

  

 

۳- خلق مدل کسب‌ و کار

 اثر الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور

مشخصات کتاب: چاپ دهم / نشر آریانا قلم /

شابک: ۹۷۸۶۰۰۶۲۲۷۴۰۵ / کارآفرینی و استارتاپ, مدیریت استراتژیک

کتاب خلق مدل کسب و کار با قلم استروالدر یکی از تاثیر­گذارترین کتاب ­های مدیریت است. این کتاب با مطرح کردن ۹ سئوال به ما کمک می­کند به دید شفاف­ تری در کسب و کار برسیم. همراه با تولد هر سازمانی، مدل کسب و کار آن هم متولد می­ شود و این امر نشان­ دهنده اهمیت طراحی کسب و کار است. افراد کارآفرین باید خود را به ابزار طراحی کسب و کار مجهز کنند تا بتوانند اید­ه های خود را در قالب طرحی درآمدزا ارائه کنند و سرمایه­ گذاران را قانع کنند تا با آن­ها همکاری کنند.

 

 

 

 

۴ -کتاب اصل پیشرفت

  اثر ترازا امابیل و اسنیون کرامر

مشخصات کتاب: چاپ اول /  نشر هورمزد /

 شابک:  ۹۷۸-۶۰۰-۵۳۶۱-۳۳-۹ / کسب و کار ، رهبری

این کتاب و کتاب Hairball  هردو در زمینه کتاب­ های مدیریتی فوق‌العاده‌ای هستند. کتاب اصل پیشرفت  یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه ایجاد یک سازمان خلاق است، به این دلیل که خردورزی، فروتنی و آگاهی نویسنده در تک­تک صفات آن مشهود است.

 

 

 

 

۵ – کتاب «ندای خلاقانه»، با عنوان فرعی هیچ راز بزرگی وجود ندارد

اثر چیس جارویس

مشخصات کتاب: چاپ اول / نشر کتاب پارسه /

شابک: ۹۷۸۶۰۰۲۵۳۷۱۴۰ / خلاقیت

چگونه خلاقیت­ های ذاتی خود را به روز پر و بال دهیم و قدرت شخصیت مان را کشف کنیم؟ کتابی ضروری برای هر انسان پویا و خلاق، هنرمند، نویسنده پرآوازه و موسس کمپانی کریتیو لایو، در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که خلاقیت یک مهارت نیست بلکه خصلتی در دسترس همه است؛ از تازه‌کارها گرفته تا خالقان کهنه‌کار، از کارآفرینان تا مدیران، از فضانوردها تا نگهبان‌های باغ وحش، همه و همه‌کس. ما هر روز از طریق اقدام ­های هر چند کوچک می­ توانیم خلاقیت­ های ذاتی خود را بیش از پیش پر و بال بدهیم و قدرت شخصی­ت مان را در زندگی کشف کنیم. خلاقیت نیرویی درونی است که با شکوفا شدن، زندگی ما را دگرگون می ­کند و به کارهای­ مان نشاط می ­دهد. بنابراین ایجاد تمرین­ های خلاقانه، با ارزش­ ترین و فوری­ ترین وظیفه ما است درست همان قدر که ورزش یا تغذیه برای سلامت­ مان مهم است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 10 =