بزرگ‌ترین مشکل بخش خصوصی، بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه است

پرهام رضایی در نشست فعالان اقتصادی البرز با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس

نشست فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان البرز با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در محل اتاق کرج برگزار شد. رئیس اتاق کرج در این نشست با اشاره به فعالیت بیش از ۳۶۰۰ واحد صنعتی در این استان اظهار داشت: زمانی که مقام معظم رهبری شعار امسال را “تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی ها” تعیین کردند، در راستای عمل به واژه پشتیبانی‌ها به معنای واقعی مهم‌ترین اقدام باید اعتماد به بخش خصوصی باشد.

پرهام رضایی با اشاره به اینکه اعتماد به بخش خصوصی یعنی اینکه در راستای عمل به شعار سال فراتر از حد توان کار شود، افزود: دولتمردان ما حمایت از بخش خصوصی را مطرح کرده‌اند، اما متأسفانه افکار چپ‌های قبل و بعد انقلاب هنوز هم در دیدگاه‌های مشورتی برخی دولتمردان کشور وجود دارد و تعدادی همچنان تحت تأثیر آن افکار چپ‌گرا هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با اشاره به یک خواسته مهم فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان گفت: حرف ما این است که قبل از تصویب هر آیین‌نامه یا وضع بخش‌نامه‌ای با بخش خصوصی مشورت شود.

او تأکید کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین معضلات پیش روی بخش خصوصی تصویب آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه است که بخش خصوصی در آن خیلی دخیل نبوده است.

رضایی با اشاره به اینکه نگاه چپ به بخش خصوصی به معنای آن تعبیر می‌شود که فعال اقتصادی رانت‌خوار است، افزود: هنوز در صداوسیما از فعالان اقتصادی فیلم‌هایی نمایش داده می‌شود که در قالب آن شخصی که رانت‌خوار است را کارخانه‌دار و از بخش خصوصی معرفی می‌کنند، این مسئله نشان می‌دهد که هنوز متأسفانه شاهد چنین دیدگاه‌های چپ‌گرایی در مورد بخش خصوصی هستیم.

او با بیان اینکه حتی ترامپ هم قبل از خروج آمریکا از برجام، تاریخ این اقدام را از قبل اعلام کرده بود، گفت: اما در کشور ما برخی قوانین یک‌شبه و بدون اطلاع بخش خصوصی تعیین و وضع می‌شود که تصویب آن تنها سبب ضرر بخش خصوصی است.

رئیس اتاق کرج با تأکید بر بروز میلیاردها تومان خسارت‌های وارده به بخش خصوصی درنتیجه وضع بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه بیان کرد: از درون وزارتخانه‌ها نمی‌توان مشکلات صنعتی، تولیدی، کشاورزی، خدماتی و معدنی را حل کرد، برای رسیدگی به این مسائل دولتمردان باید به محل فعالیت این مجموعه‌ها مراجعه کرده و از نزدیک مشکلات واحدهای مختلف را لمس کنند.

او با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود در عمل مشکلات کمتری نسبت به شهرک‌های صنعتی دولتی دارند، افزود: شهرک‌های صنعتی ماهدشت، سپهر نظرآباد، هشتگرد و سیمین دشت نمونه‌ای از این شهرک‌های خصوصی هستند که مشکلات کمتری نسبت به شهرک‌های دولتی استان دارند.

رضایی بیان اینکه اعتماد به بخش خصوصی به معنای پرهیز از انتخاب حزبی است، گفت: باید نگاه‌ها در این مورد متفاوت شود؛ چراکه در آخر بخش خصوصی از این قضیه متضرر می‌شود.

او با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم سرمایه‌ها از کشور خارج شود، تشریح کرد: نیاز است که بستر لازم برای سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر بخش خصوصی در تمامی زمینه‌ها فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با تأکید بر اهمیت برگزاری جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز گفت: جلسات این شورا یکی از مهم‌ترین نشست‌هایی است که برگزاری آن بر عهده اتاق بازرگانی است، در سال قبل با توجه به شیوع کرونا برگزاری جلسات این شورا آن با وقفه و عقب‌افتادگی‌هایی همراه شد.

او ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های اتاق در سال ۹۹ برای برگزاری نشست‌های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی همیشه درخواست‌های خود را برای تشکیل این جلسات به استانداری ارسال کرده‌ایم، اما به دلیل اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا با برگزاری آن در زمان مقرر موافقت نشد.

به گفته رضایی اتاق کرج با توجه به اهمیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خواستار این است که همانند خیلی از استان‌ها جلسات این شورا در البرز هم به‌صورت منظم برگزار شود.

رضایی با اشاره به اینکه صنعتگران البرز در حال حاضر مشکلات بسیار زیادی دارند و در شرایط حادی به سر می‌برند که بخش زیادی از این معضلات فرااستانی است، گفت: امید است که نشست‌ها با حضور مسئولان کشوری در محل اتاق کرج تداوم یابد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =