محمد شریعتمداری در پیامی به مناسبت هفته کارگر، گفت: امسال دومین سالی است که کارگران در کنار سایر مردم در جدال با شیوع ویروس مهلک کرونا به سر می‌برند. ویروسی که تاثیرات گسترده‌ای بر زندگی کارگران و کسب و کارها داشته است.

در شرایط شوک ناشی از کووید-۱۹، نه تنها سلامت جان کارگران و خانواده‌های آنها بلکه زندگی روزمره آنها به‌شدت دچار چالش و بحران شده است.

او اضافه کرد: در این شرایط سخت راهی نداریم جز آنکه «همه با هم» متحد، منسجم، هوشمند و امیدوار کنار هم باشیم تا بتوانیم از این تنگناها عبور کنیم و برای کشور، قدرت، امنیت، صلح و رفاه، آرامش و شادی را تضمین کنیم.

وزیر کار افزود: حرکت در این مسیر زمانی ممکن است که با اتخاذ سیاست‌های درست، عالمانه، عادلانه و متکی بر گفت‌وگوی اجتماعی و سه‌جانبه‌گرایی به گونه‌ای عمل کنیم که کارگران ما امیدوار به آینده و مطمئن از تامین‌اجتماعی خود با انگیزه و خلاق در عرصه‌های تولید و کسب و کار مشغول به کار باشند و این همان، چارچوبی بوده که به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همواره تلاش کرده‌ام به آن پایبند و متعهد باشم.

او تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت و صیانت از کسب‌وکارها، حفظ امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از ریزش نیروی کار بنگاه‌های اقتصادی، سیاست‌هایی را تدوین و در حد تصویب ستاد ملی کرونا اجرایی کرده و ضروری است در هفته کارگر ابعاد مختلف آن را در فضای عمومی به گفت‌وگو بگذاریم.

به‌ویژه فرآیند مذاکرات سه‌جانبه و فشرده شورای‌عالی کار که به اجماع تاریخی و سرنوشت‌ساز افزایش ۳۹ درصدی برای حداقل دستمزد منجر شد می‌تواند به‌عنوان یک الگوی موفق برای تصمیم‌گیری در سایر موارد واکاوی شود.

شریعتمداری گفت: امروز در مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی هستیم که باید کرامت و‌شأن انسانی کارگران شریف و دست‌اندرکاران جبهه تولید بیش از همیشه مورد حمایت قرار گیرد.

پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه در تقویم کشور به نام «هفته کارگر» نام‌گذاری شده است. امسال هم با شیوع همه‌گیری کرونا برنامه‌های این هفته به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

منبع