نگاه دولت به بنگاه‌های کوچک و متوسط تغییر کرد

 رئیس اتاق اصناف مطرح کرد:
.

نگاه دولت به بنگاه‌های کوچک و متوسط تغییر کرد

  .

.
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نگاه دولت به بنگاه‌های کوچک و متوسط تغییر یافته است، گفت: قرار است اعتبارات دولتی برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی فاضلی گفت: عصر حاضر دوران صنایع کوچک و متوسط است و جهان امروز به این صنایع می‌نازد، به نحوی که یک چهارم اشتغال دنیا در این بخش نهفته شده و یک سوم سرمایه‌گذاری‌های دنیا نیز در این بخش صورت می‌گیرد. در این میان کشورهایی همچون کره و ایتالیا در زمان بحران، برای گذر از شرایط بحرانی دست به دامان صنایع کوچک و متوسط شده‌اند و کشور کره نیز به خاطر حضور فعالانه بنگاه‌های کوچک و متوسط در عرصه اقتصاد خود به موفقیت‌های زیادی دست یافته است.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: صنایع کوچک و متوسط ترکیه نیز طی ۲۵ سال گذشته نقش بی‌بدیلی را در مجموعه کارایی اقتصادی این کشور بازی کرده و بنابراین ایران هم باید در دوران جدید اقتصاد خود، شرایط را برای حضور جدی این بنگاه‌ها، مهیا کرده و از آن بهره برداری لازم را صورت دهد. متاسفانه اکنون در بخش تولید علیرغم همه توانمندی‌هایی که در سایه برداشته شدن گام‌های خوب در برخی عرصه‌های اقتصادی از جمله پوشاک مهیا شده است، اما این بخش نتوانسته در عرصه بین‌المللی به جایگاه مناسبی دست یابد.

وی تصریح کرد: اکنون رویکرد دولت تغییر کرده و نگاه به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط عوض شده است به نحوی که قرار است تسهیلات و اعتبارات لازم برای شکوفایی این بنگاه‌های اقتصادی در اختیار قرار دهد اما در عرصه‌های جهانی هنوز حضور جدی پیدا نکرده‌ایم. البته در برخی حوزه‌ها از جمله پوشاک ۹۷ درصد تولیدات در بنگاه‌های کوچک و متوسط انجام می‌شود و تنها سه درصد در دست بخش صنعت بزرگ است.

به گفته فاضلی، اگر قرار است در عرصه‌های اقتصادی به تکامل برسیم باید به بنگاه‌های کوچک و متوسط توجه کنیم و به همین جهت نیز در اقتصاد مقاومتی تکیه اصلی بر این است که از داشته‌های خود استفاده کرده و در عین حال، برون گرایی و توجه به سایر بخش‌ها را در دستور کار قرار دهیم تا به یک کشور تعامل کننده در اقتصاد دنیا تبدیل شویم.


منبع: خبرگزاریم مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =