به این ترتیب، شمارش معکوس برای بررسی این دو لایحه پرچالش در صحن مجمع آغاز شده است؛ لوایحی که در مجلس دهم، پس از فراز و نشیب فراوان به تصویب رسید؛ اما نتوانست از سد شورای نگهبان بگذرد و مجمع تشخیص نیز به جای حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان، آن را مسکوت گذاشت تا موعد قانونی یک‌ساله برای بررسی آنها منقضی شود. حالا که مجمع، بنا بر پاسخ مثبت رهبری به درخواست حسن روحانی رئیس‌جمهوری برای بررسی دوباره این دو لایحه، کار بررسی لوایح «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)» و «کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» را از سر گرفته است، محسن رضایی در توییتر از جلسه مشترک نمایندگان دولت با اعضای مجمع خبر داد و در توییتر نوشت: «پنج نماینده دولت در جلسه کمیسیون مشترک مجمع تشخیص حضور یافتند.  ظریف، زنگنه، دژپسند، همتی و خانم جنیدی در این جلسه، استدلال‌های خود و دولت را مطرح کردند. کار کمیسیون مشترک درباره پالرمو و cft پایان یافت و پیشنهادها برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.»

دولتی‌ها همواره تاکید کرده‌اند که نپیوستن به FATF خودتحریمی است. این موضوع را یک بار دیگر، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور مطرح کرد و در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت: بررسی دو لایحه مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خیلی اهمیت دارد؛ زیرا بعد از رفع تحریم نباید یک خودتحریمی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، واعظی با اشاره به جلسه‌ای که میان دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATF برگزار شده است، گفت: اکنون شرایط بین‌المللی تغییر کرده است و کشور‌های بسیاری در تماس با ما به دنبال چگونگی ادامه توسعه همکاری‌ها بعد از لغو تحریم‌ها هستند. رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: FATF در دنیا به عنوان یک روال عادی مطرح شده است یعنی تقریبا غیر از دو سه کشور تمام کشور‌های دنیا به FATF پیوستند. بنابراین اینکه ما خودمان بخواهیم خودمان را منزوی کنیم، کار درستی نیست. واعظی جلسه بین دولت و مجمع را خوب و طولانی توصیف کرد و افزود: ما آنقدر این موضوع را مساله مهمی برای آینده روابط خارجی و بانکی می‌دانیم که حاضریم همه‌گونه وقت بگذاریم و همکاری و روشنگری کنیم تا زودتر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصمیم برسد و امیدواریم تصمیمی باشد که با توجه به شرایطی که امروز وجود دارد، به اقتصاد کشور کمک کنند.

منبع