اولین مرکز رصدخانه مهارت کشور در استان سمنان تشکیل می‌شود

 رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: مرکز رصدخانه مهارت برای اولین بار در کشور در استان سمنان به منظور شناسایی شکاف مهارتی ایجاد می‌شود.

علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در حاشیه نشست شورای مهارت استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری سمنان به خبرنگاران اظهار داشت: تناسب نداشتن مهارت و نیاز بازار شکاف مهارتی ایجاد می‌کند و در طرح رصدخانه مهارت همین موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: برخی افراد با وجود فراگیری آموزش‌های مهارتی بیکار هستند و در واقع در طرح رصدخانه مهارت، نیاز بازار کار و تناسب مهارت‌های ارایه شده با نیاز بازار کار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اضافه کرد: شکاف مهارتی در افزایش نرخ بیکاری  موثر است و چگونگی مدیریت در حوزه تربیت برای ورود موثر در بازار دستاورد تشکیل رصدخانه مهارت خواهد بود.

وی اظهار داشت: مهارت در جامعه ضعیف شده و نیازمند تغییر نگاه جدی  است و یک سال اخیر سایه سنگین و خسارت‌زای شیوع کرونا ضرورت مهارت آموزی متناسب با علم روز و توجه بیش از پیش به ارایه آموزش‌های مهارتی را دوچندان کرد.

هاشمی تصریح کرد: امروز با توجه به شیوع ویروس کرونا رویکرد سازمان فنی و حرفه‌ای معطوف به ارائه آموزش‌های مهارتی در زمینه فناوری و استفاده از فضای مجازی  است.

وی بیان کرد: بازار امروز ، بازار هوش مصنوعی و اقتصاد مراقبتی است و ورود به بازار و توجه بیش از پیش به ارائه آموزش‌های کاربردی در زمینه مهارت بازاریابی، تغییر و بازنگری در رویکردها اساسی‌ترین نقطه در راهیابی به بازارهای جهانی است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خاطرنشان کرد: قبول تغییرات و تحول در مشاغل با فراگیری مهارت‌های روز لازمه  جامعه امروز برای اشتغالزایی است.

رویکرد مهارت آموزی متناسب با فناوری و علم روز

وی یادآور شد: صاحبنظران اقتصادی دنیا ایجاد ۱۳۳ میلیون شغل جدید تا سال ۲۰۲۴ با پیشرفت فناوری و متناسب با علم و نیاز امروز را پیش‌بینی کرده اند و ایجاد مراکز تخصصی ارایه آموزش‌های مهارتی متناسب با فناوری روز رویکرد اصلی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در همین مسیر است.

وی ابراز داشت: رویکرد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور توجه به ایجاد مراکز تخصصی ارائه مهارت  و فاصله‌گرفتن از ارائه آموزش‌های مهارتی است که بخش‌های آزاد و غیردولتی از عهده آن برمی‌آیند است.

هاشمی خاطرنشان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با استانداری سمنان برای ایجاد چهار یا پنج مرکز تخصصی ارائه آموزش‌های مهارتی به توافق و جمع‌بندی رسید.

وی اضافه کرد: ریزش نیروی کار به دلیل فقدان تطبیق با بازار جدید با توجه شیوع ویروس کرونا چالش امروز جامعه است و اولویت اول این است که افراد قبول کنند از شغل قبلی عبور کنند و بپذیرند آن شغل دیگر نمی‌تواند برای آنان درآمدزا باشد و حرفه‌های جدید و فراگیری مهارت‌ها متناسب با نیاز و علم  روز را بپذیرند و سازمان فنی و حرفه‌ای هم آماده ارائه آموزش‌های به روز است.

وی یادآور شد: هر نیروی ماهر می‌تواند در مسیر تغییر شغل خود را تثبیت کند و نیروی عادی در مسیر تغییر تاب‌آوری کمتری دارد. سازمان فنی و حرفه‌ای بر اساس تقاضای بازار آموزش‌های مهارتی ارائه می‌دهد تا کارآفرین با تکیه بر مهارت در بازار بتواند در شرایط تغییر تاب‌آوری داشته باشد و تغییر کند.

هاشمی ادامه داد: سازمان فنی و حرفه‌ای همواره در تلاش برای تامین زیرساخت‌ها و ارائه آموزش‌های مهارتی متناسب با علم روز و معتقد است هر کارگاه جدید در جوار شرکت‌های صنعتی یک مرکز آموزشی است.

به گفته وی، اعتقاد بر اینکه تمام زیرساخت‌ها را باید دولت به تنهایی و توسط سازمان فنی و حرفه‌ای فراهم کند غلط است و باید همه بخش‌ها همراهی کنند.

وی گفت: مرکزهای جوارکارگاهی و بین کارگاه  هر کدام جزو  زیرساخت‌‎های آموزش‌های مهارتی به شمار می‌روند و  سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور آمادگی همکاری برای ایجاد مراکز جوارکارگاهی را در کنار واحدهای صنعتی استان سمنان دارد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور خاطرنشان کرد: این سازمان توافق می‌کند ۱۰ درصد جمعیت استان سمنان را از بین دانش آموختگان و افراد کم سواد و فاقد مهارت در  پوشش طرح مهارت‌آموزی جوارکارگاهی قرار دهد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طی سفری سه روزه برای شرکت در آیین معرفی مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان و بازدید از و افتتاح مراکز آموزش‌های مهارتی به این استان سفر کرد.

۶۴۴ نفر از مهارت‌جویان اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان نیمه نخست امسال در محیط‌کار واقعی آموزش‌های مهارتی فراگرفتند.

هشت‌هزار و ۲۲۵ نفر نیمه نخست امسال، با وجود شیوع کرونا، در بخش دولتی و مراکز غیردولتی استان آموزش‌های مهارتی فراگرفتند.
۲۸۶ مرکز فعال آموزش دولتی و غیردولتی فنی وحرفه‌ای در استان سمنان وجود دارد.

گزارش تصویری نشست شورای مهارت استان سمنان را اینجا ببینید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 4 =