وزیر صنعت، معدن و تجارت: روند ترخیص کالاهای مانده در گمرکات کشور تسریع می‌شود

تبریز- وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: روند ترخیص کالاهای مانده در گمرکات کشور تسریع می‌شود.

 علیرضا رزم حسینی عصر امروز در جمع خبرنگاران در محل اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به اینکه سرعت بخشی در ترخیص کالاها از گمرکات کشور ادامه دارد، افزود: تسریع در ترخیص کالاهای مانده و رسوبی در گمرکات یکی از اولویت‌های ما است و در آینده نیز دیگر شاهد رسوب کالاها نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه کالاهای ترخیص شده به تدریج وارد شبکه توزیع می‌شود، افزود: با ابلاغ ضرورت تسریع در ترخیص کالاهای مانده و رسوبی گمرکات و همچنین دیگر سیاست‌های اقتصادی شاهد افزایش صادرات از مهرماه بودیم.

رزم حسینی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم افزایش صادرات کشور تا پایان سال نیز تداوم داشته باشد، گفت: وزارت صمت برای رونق صادرات تلاش می‌کند و در این خصوص نگاه ویژه به ظرفیت‌های اقتصادی و صنعتی آذربایجان شرقی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تعهدات ارزی فعالان عرصه صادرات نیز گفت: صادرکنندگانی که تعهدات ارزی دارند می‌توانند با استفاده از ارز متقاضی یا واردات مواد اولیه و اقلام ضروری در مقابل صادرات، تعهدات ارزی خود را ایفا کنند.

آذربایجان شرقی رتبه اول تولید مقاطع فولادی

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی این استان گفت: آذربایجان شرقی رتبه اول تولید مقاطع فولادی را دارد.

حبیب امین زاده با بیان اینکه صادرات آذربایجان شرقی طی سال گذشته ۳۰ درصد از نظر ارزشی رشد داشت، افزود: همچنین صادرات این استان از نظر وزنی ۵۰ درصد رشد داشته و امسال نیز به برنامه جهش تولید سال پایبند بودیم.

وی با تاکید بر اینکه آغاز عملیات واقعی نفلین سینیت سراب مطالبه اصلی مردم آذربایجان شرقی است، گفت: این استان پتانسیل‌های معدنی بزرگی دارد و باید از پتانسیل‌های آذربایجان شرقی استفاده کرد.

امین زاده به دوران شیوع کرونا نیز اشاره کرد و گفت: برای مقابله با ویروس کرونا بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دستگاه‌های تولید ماسک را داخلی سازی کردیم.

وی گفت: با داخلی سازی دستگاه‌های تولید ماسک از خروج ارز جلوگیری کردیم و در حال حاضر نیز ۵۰۰ دستگاه تولید ماسک در استان فعال است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =