انجام مبادلات ایران و استرالیا از طریق واسطه/ تحریم‌ها اجازه صادرات و واردات را نمی‌دهد

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و استرالیا اظهار داشت: بیشتر مشکل ما در صادرات و واردات با استرالیا مربوط به سیستم بانکی است، این میزان هم که انجام شده به وسیله‌ی کشور واسطه انجام شده است. روند واردات و صادرات به استرالیا افزایشی بوده ولی این بیشتر به خاطر افزایش قیمت ارز است که ارزش ریالی مبادلات افزایش پیدا کرده است.

محمدحسن دیده‌ور در گفت‌وگو با ایلنا در مورد مبادلات ایران و استرالیا در شش ماهه‌ نخست سال اظهار داشت: در مبادله با استرالیا مشکلات عدیده‌ای داریم که به تحریم‌ها برمی‌گردد و به خیلی از کالاها اجازه‌ی صادرات و واردات را نمی‌دهد. یعنی ما نمی‌توانیم صادرات کالاهای صنعتی داشته باشیم و بیشتر کالاهای سنتی مثل خشکبار یا گوشت مبادله می‌شود.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه‌ی نخست سال ۹۹ ارزش دلاری‌ واردات ما از استرالیا واردات، ۸ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۷۷۵ دلار بوده که ارزش ریالی آن ۳۵۹ میلیارد و ۵۹۴ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۵۷۴ ریال است. از نظر وزنی هم میزان آن ۶۲۶ هزار و ۴۱۱ کیلوگرم بوده است.

استرالیا

دیده‌ور تصریح کرد: صادرات ما به استرالیا بدون نفت و گاز است و فقط توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. در شش ماهه‌ی اول سال صادرات ما ۹ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۳۳۳ دلار بوده که ارزش ریالی آن ۱۵۵۳ میلیارد و ۶۸۹ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۱۷۶ ریال است. یعنی ۴ میلیون و ۴۲۶ هزار و ۲۷۶ کیلوگرم بوده است.

نایب رییس اتاق ایران و استرالیا با اشاره به تاثیر تحریم‌ها گفت:‌ بیشتر مشکل ما در صادرات و واردات با استرالیا مربوط به سیستم بانکی است، این میزان هم که انجام شده به وسیله‌ی کشور واسطه انجام شده است. روند واردات و صادرات به استرالیا افزایشی بوده ولی این بیشتر به خاطر افزایش قیمت ارز است که ارزش ریالی مبادلات افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در مجمعی که سفیر استرالیا هم حضور داشتند، خیلی تمایل داشتند که روابط دو کشور گسترده‌تر شود اما خودشان هم اظهار تاسف می‌کردند که شرایط تحریم این موضوع را سخت کرده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =