عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای خود با مدیران‌عامل بانک‌ها ضمن تقدیر از عملکرد شبکه بانکی در مقوله‌های کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی، پرداخت تسهیلات مبارزه با کرونا، قرض‌الحسنه ازدواج جوانان و خصوصا بخش‌های پیشران و صنایع کوچک و متوسط، بر لزوم تداوم انسجام و حمیت در همه ارکان اقتصادی کشور برای مواجهه موفقیت‌آمیز با شرایط جنگ اقتصادی تاکید کرد. همتی به وضعیت نرخ ارز در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکا تمام تلاش خود را در این روزها به خرج داده است و نهایت جنگ روانی و فشار آنها، همین شرایطی است که این روزها شاهد هستیم. وی ضمن اشاره به اخبار ناشی از گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشورها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر شده  و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هر سه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت؛ بر همین مبنا از بانک‌ها هم می‌خواهیم به انتقال و در دسترس قرار دادن منابع ارزی برای نیازهای تعریف شده ادامه دهند. رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: آنچه نظام بانکی در شرایط مبارزه با کرونا انجام داد یک اقدام تحسین‌برانگیز بود که توانستند درهمان ابتدای شیوع کرونا ۲۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خانوارهای یارانه‌بگیر قرار دهند و همین امر قدردانی رئیس‌جمهوری را به دنبال داشت.

توجه به کیفیت ترازنامه بانک‌ها

رئیس‌کل بانک‌مرکزی ضمن برحذر داشتن بانک‌ها از رشد بی‌محابای ترازنامه‌ افزود: بانک‌ها باید به‌گونه‌ای عمل کنند که رشد ترازنامه‌‌شان را متناسب با وضعیت ترازنامه و ریسک بانک تنظیم و به بانک‌مرکزی برای کنترل نقدینگی کمک ‌کنند. همتی با اشاره به عملکرد بانک‌ها درخصوص تسهیلات تکلیفی خرید تضمینی گندم گفت: بانک‌ها تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت کرده‌ا‌ند که تا رسیدن به نقطه هدف و پایان این تکلیف، راه زیادی باقی نمانده است.

میزان تسهیلات اعطایی کرونا

به گفته او، شبکه بانکی در یک ماه و نیم اخیر برای تسهیلات کرونایی واحدهای کسب و کار اقدامات خوبی انجام داده‌ و ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌ و لازم است در مقوله تسهیلات ودیعه مسکن نیز آن بخش از کار که به عهده شبکه بانکی است از جمله روند بررسی پرونده‌ها را تسریع بخشند و شرایط پرداخت این سرفصل تسهیلات را منطبق با ضوابط ستاد ملی مبارزه با کرونا با سرعت بیشتری پیش ببرند.

لزوم توجه بانک‌ها به طرح گام

رئیس‌کل بانک‌مرکزی بر لزوم توجه بیشتر شبکه بانکی به طرح گواهی اعتبار مولد (گام) تاکید کرد و افزود: این طرح از جمله طرح‌هایی است که متناسب با شعار سال و جهش تولید می‌تواند از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط حمایت‌های جدی کند و بر همین اساس ضرورت دارد بانک‌ها بیش از گذشته به آن بپردازند. وی گفت: شرایط پیوستن بانک‌های خصوصی به طرح گام را به زودی فراهم می‌کنیم. دراین جلسه مدیران بانک‌ها ضمن طرح مسائل و مشکلات خود پیشنهادهایی برای پیشبرد امور بانکی ارائه کردند.

دستور رفع مشکلات میز خدمت

همچنین روز گذشته بانک‌مرکزی خبر داد دستور رسیدگی فوری برای رفع مشکلات مطرح شده در ویدئوی منتشرشده از میز خدمت ارزی بانک‌مرکزی توسط رئیس کل این بانک صادر شد. این خبر پس از آن منتشر شد که به‌دنبال انتشار ویدئویی در فضای مجازی مبنی بر مراجعه یکی از صادرکنندگان به میز خدمت این بانک به‌منظور رفع تعهد ارزی سال ۹۷ و مشکلات مطرح‌شده در این ویدئو، رئیس کل بانک‌مرکزی بلافاصله دستور بررسی و رفع مشکلات پیش‌آمده را صادر کرد. بر این اساس معاون ارزی بانک‌مرکزی نشست فوری با مدیران و معاونان ادارات ارزی برگزار و بر لزوم تسریع و تسهیل پاسخگویی به مراجعان تاکید کرد. پس از این دستورات از صبح روز گذشته، تعداد افراد پاسخگو و امکانات زیرساختی لازم برای ارائه خدمت به مراجعان در ساختمان مذکور افزایش یافت. طبق اعلام بانک‌مرکزی طی روزهای گذشته  مراجعه تعداد زیادی از صادر‌کنندگان برای رفع تعهدات ارزی سال‌های ۹۷و۹۸باعث تجمع در محل میز خدمت ارزی شده بود که با دستور فوری رئیس‌کل بانک‌مرکزی تمهیدات لازم برای پاسخگویی سریع‌تر اندیشیده و درحال‌حاضر روند اشاره شده  به‌صورت کامل اصلاح شده است.

منبع